Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Burak ERDEM
Burak ERDEM

Mardin'in İlk Uluslararası Resmi Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Kılıç!

Eklenme Tarihi : 28 Aralık 2017, 14:06

Pek çok ilde olduğu gibi Mardin’de de gazetecilerin birbirlerini öven yazılarını çok nadir okursunuz. Bugün bu geleneğin (!) dışına çıkıp yazımda Mardin’de çok güzel işlere imza atan ve geçtiğimiz gün aldığı belgeyle hepimizi sevindiren bir meslektaşımdan bahsedeceğim size. O isim; Türkiye’nin en genç ve Mardin’in ilk uluslararası resmi fotoğraf sanatçısı unvanını (AFIAP) alan Mustafa Kılıç!
FIAP; Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun kısaltılmış adıdır. FIAP, fotoğraf sanatçılarının katıldıkları FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda elde ettiklere başarı ve aldıkları puanlara göre unvan verir. AFIAP, fotoğrafçıların FIAP patronajlı yarışmalarda elde edecekleri puanlarla alabilecekleri ilk unvan olması bakımından oldukça önemlidir. Bu unvanı alabilmek için fotoğrafçının ilk sergileme puanı aldığı günden itibaren en az 1 yıl geçmesi gerekir. Fotoğrafçının en az 8 farklı ülkede, en az 15 FIAP patronajlı yarışmada, en az 15 farklı fotoğrafla, en az 40 ödül veya sergileme alması gerekmektedir.


AFIAP şartlarını okudunuz, bu öyle kolay elde edilecek bir unvan değil. Elde ettiği bu önemli unvandan dolayı meslektaşım Mustafa’yı kutluyorum.


Mustafa Kılıç 1991 doğumlu, İstanbul  Yeni Yüz Yıl Üniversitesi Gazetecilik bölümünü tam burslu okudu. Muş’ta çeşitli çalışmalar yaptıktan sonra Mardin’e döndü. Mustafa’nın kaderi, Mardin’in çehresini değiştiren isim Vali Mustafa Yaman’la tanıştıktan sonra değişiyor. Mustafa, sanata ve sanatçıya büyük önem veren Vali Yaman’ı bir proje önerisinde bulunmak üzere ziyaret ediyor. Vali Yaman ya Mustafa’yı kaçırmıyor ve özel fotoğrafçısı olarak ekibine dahil ediyor.


Makam yerine sokakları, etkinlikleri, Mardinlilerle birlikte olmayı tercih eden Vali Mustafa Yaman’ın yoğun çalışma temposu içinde Mustafa, ödül alan ve yeni birçok ödüle göz kırpan fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmiyor.


Mustafa, FotoMaraton ve Engelsiz Mardin gibi hayalindeki projeleri tek tek hayata geçirirken en büyük destekçisi olan Vali Mustafa Yaman’a teşekkür ediyor.


Mustafa’nın bugüne kadar açtığı 3 kişisel fotoğraf sergisi var. Şimdilerde çok heyecanlı! İstanbul’da büyük bir sergi açmanın hazırlığı içerisinde… Kendisine kolaylıklar diliyorum.


***


Sosyal medyada beni takip edenler bilir, “En beğendiğim Mardin fotoğrafları” başlığı altında birbirinden değerli fotoğraf sanatçılarının çekmiş olduğu özel ve ödüllü Mardin fotoğraflarını paylaşırım. Mustafa’yı daha fazla anlatmak yerine en beğendiğim fotoğraflarını yazının altına bırakıyorum. Çok iyi çekmiş gerçekten dediğinizi duyar gibiyim :)

Bu haber 594 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar