MuratÖZYILDIRIM
MuratÖZYILDIRIM

Kudüs'ün Sokakları Bizi Çağırıyor

Eklenme Tarihi : 09 Mayıs 2017, 19:30

Kudüs-ü şerif, Müslümanların mukaddes üç şehrinden biridir. Geçtiğimiz hafta bu masal şehrini ziyaret etme mutluluğuna eriştik. Yunus Emre Enstitüsü, Kudüs Üniversitesi’nde 25 Nisan 2017 tarihinde “Uluslararası Kültür Günleri” kapsamında “Anadolu’nun Renkleri” teması ile kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirdi. Programa Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, Kültür Bakanı Ehab Bessaiso, TC Kudüs Başkonsolosu H. Gürcan Türkoğlu, Kudüs Ü. Rektörü Prof. Dr. İmad Ebu Kişik ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlıağa katıldı.

 

Prof. Dr. Bekir Karlıağa, “Batıya Doğru Akan Nehir” gibi çok özellikleri kendinden barındıran bir belgeselin yapımcısı, fikir babasıdır. Kudüs’te kaldığımız sürenin bir bölümünde kendisinin engin bilgisinden, Dr. Tuna Akçay ile birlikte faydalanma imkânı bulmanın mutluluğunu yaşadık. Prof. Dr. Bekir Karlıağa, Kudüs Üniversitesi’nde bir konuşma yaptı ve ardından Batıya Doğru Akan Nehir belgeselinden kısa bir bölüm Arapça olarak Kudüs Üniversitesi’nin konferans salonunda gösterildi.

 

Fotoğraf sergileri ve sanatçılığının haklı başarısıyla kazandığı ödüllerle isminden söz ettiren Gazi Ü. Arkeoloji Bölümü Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay, Kudüs Üniversitesi’nde “Anadolu Renkleri” teması bir fotoğraf sergisi açtı. Filistinli bakanlara ve Kudüs Üniversitesi Rektörü’ne sergideki fotoğraflarıyla ilgili bilgiler veren Dr. Tuna Akçay ayrıca “Küreselleşmeye İnat Kimlikli Sana” konulu bir sunum yaptı. Akçay, konuşmasında özellikle dünya üzerinde fotoğraf sanatından yararlanılarak oluşturulmaya çalışılan algılara örnekler sundu. Kudüs Üniversitesi’nin bahçesinde, ebru sanatçısı Garip Ay da ilgi çeken bir ebru gösterisi gerçekleştirdi. 

Bu satırların yazarı, Kudüs Üniversitesi konferans salonunda “20.yy’da Türk Arap Musiki İlişkileri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmamızda, görsellerle Türk ve Arap musikisinin Ümmü Gülsüm, Perihan Altındağ Sözeri gibi ünlü isimlerinin dostluklarından ve 40’lı 50’li yıllarda basındaki haberlerden söz ettik. Öte yandan aynı coğrafyada aynı şarkıların seslendirilişi, Türkiye’ye göç eden Suriyeli kardeş müzisyenlerle Arap Türk musiki etkileşiminin devam edeceğini belirttik. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimine karşı Filistin’den destek için yapılan Arapça eserlere ve Türkiye’de Filistin davasına destek için yapılan Türkçe eserlerden de örnekler verdik. 

Şunu gözlemledik; Kudüs ve genel olarak Filistin, kendisine en içten desteği sunan Türkiye’den gelecek medeniyetimizle ilgili etkinlikleri bekliyor. Muhakkak etkinliklerin devamını sağlamak gerekiyor. Dr Tuna Akçay’ın söylediği gibi Türkiye’nin gönül coğrafyamızda varlığını göstermesi, ancak kültürel diplomasinin gücüyle olabilecektir.

 

Kudüs, Sezai Karakoç’un muhteşem dizelerinde “…Ve Kudüs şehri. Gökte yapılıp yere indirilen şehir.
Tanrı şehri ve bütün insanlığın şehri…” sözleriyle can bulan bir şehir. Her yerinde mukaddes mekânların yer aldığı ve adeta tarihin olmadığı bir yer. Zaman, Kudüs’te duruyor ve mukaddes Kudüs, ruhlara tesir ediyor. 

Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. Bunun ne manaya geldiğini insan, peygamberlerin dolaştığı Kudüs sokaklarında, Mescid-i Aksa alanında, hacer-i muallak’a bakarken ruhunun derinliklerinde hissediyor. Şunu unutmayalım ki şerefli tarihimizin nadide bir parçasıdır Kudüs.

 

Bu satırların yazarı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kudüs’ü ziyaret edin” çağrısına sonuna kadar destek vermektedir. Aziz dostlarım, acılarla dolu mazlum Filistin, Türkiye’den gelecek misafirlerini bekliyor. Filistinlilerin sokaklarda Türkiye’den gelenlere kalpten muhabbetine şahit olacaksınız. Bunun kelimelerle tarifi mümkün değil. İlk soru “Türkiye nasıl?”, ikinci soru “Erdoğan nasıl?”. Zalim devletin askerlerini, polisini görmeyin, görmezden gelin, Filistinli kardeşlerimizi görün! Lisanlarını anlamayın, kalplerini anlayın! Filistin’in acısının ne kadar büyük olduğunu, ne denli derin acıların şehri olduğunu Kudüs’te anlayacak ve yabancı bir ülkeyi gezmediğinizi göreceksiniz. Medeniyetimizin incisi kadim Kudüs, tanıdık bir şehir olarak sizi bağrına basacaktır.

 

Medeniyetimizin izlerini her sokağında görebileceğiniz ve mukaddes mekânların havasını soluyabileceğiniz muhteşem bir şehri birkaç gün de olsa mutlaka yaşamaya davet ediyorum sizi. İslam âleminin benzersiz bir mücevheridir Kudüs-ü Şerif.Bu haber 62971 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar