Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Burak ERDEM
Burak ERDEM

Mardin'de Güzel Şeyler Oluyor!

Eklenme Tarihi : 22 Nisan 2017, 11:59

Uzun bir süreden sonra kucak dolusu bir “Merhaba” demek istiyorum sizlere. Ankara’da devam eden akademik çalışmalarım nedeniyle yaklaşık iki yıldır köşemden sizlere seslenemiyordum. Aylar sonra güzel Mardin’ime döndüm. Çok güzel bir tesadüf oldu ve “Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali”nin  coşkusuna tanık oldum.


Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ve Mardin Müzesi tarafından ortaklaşa düzenlenen uçurtma festivali sayesinde, Mardin’imiz geçmiş yıllardaki turizm canlılığını biraz olsun yakaladı.


Mardin sokakları cıvıl cıvıl, ışıl ışıl, rengarenkti… 7’den 70’e herkes kendini sokaklara atmıştı. Sokak çalgıcıları şarkılar çalıyor, çocuklar doyasıya eğleniyordu. Aylardır yüzü gülmeyen esnafın yüzü gülüyor, hemşehrilerimiz birbirlerine ‘Uzun zamandır Mardin’i böyle kalabalık bir şekilde görmüyorduk. İnşallah bu kalabalık hep devam eder’ diyorlardı.


**


Festival nedeniyle Birinci Cadde öğle saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatılmıştı. Kalabalık gruplar her zaman olmasını istediğim ve her platformda dile getirdiğim şekilde caddede gönüllerince yürüyor, Mardin sokaklarının tadını çıkarıyordu.


Birinci Cadde’nin tamamen araç trafiğine kapatılması yönünde çalışmaların ivedilikle yapılması gerekir. Birinci Cadde araç trafiğine kapatılırsa düşünüldüğü gibi esnafın kazancı sekteye uğramayacak, aksine turistler çok daha rahat bir şekilde hareket ederek dükkanların önlerinde dakikalarca durup alışverişlerini yapabilecekler.


Festival için Mardin’e gelen uçurtma sevdalıları Mardin Kalesi’nden uçurtmalarıyla gökyüzünü selamladı. Bir kez daha görmüş olduk ki Mardin’imize uçurtma çok yakışıyor.


**


Mardin’de son dönemlerde kültür-sanat etkinliklerinin sayısında ciddi bir artış var. Bu artış beni son derece mutlu ediyor. Sosyal medya başta olmak üzere yazılı ve görsel medyada kültür ve sanat şehri denildiğinde Mardin’imizin adı da ciddi bir oranda geçmeye başladı. Valilik ve müze bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Hakeza organizasyon şirketleri de ünlü sanatçıları, tiyatroları ve sergileri Mardinlilerle buluşturarak çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.


**


Mardin’imizle ilgili gelişmeleri, eksikleri, yapılması gerekenlerle ilgili naçizane önerilerimi köşe yazılarımda sizlere aktarmaya devam edeceğim. Mardin’de güzel şeyler oluyor, olmaya da devam edecek. Bu bağlamda hepimize büyük görevler düşüyor. Turist yoğunluğundan Mardin’de yürüyemediğim ve bu durumdan hiç şikayetçi olmadığım günler geri gelsin istiyorum. Esnafın yüzü gülsün, Mardinlilerin yüzü gülsün, kısacası Mardin gülsün!


Etkinlik Hatırlatma: 23 Nisan Pazar günü 15:00’da Mardin 15 Temmuz Şehitleri Parkı’nda sevilen sanatçı hemşehrimiz Murat Kurşun’un, aynı saatte Karadeniz müzikleriyle gönüllere taht kuran sevilen grup İMERA ise Nusaybin’de ücretsiz halk konseri verecek.


Ayrıca 9 Mayıs’ta Ceylan Ertem, 11 Mayıs’ta Sıla ve 15 Mayıs’ta Yılmaz Erdoğan tek kişilik oyunu “Münakaşa” ile Mardinlilerle buluşacak.. Kaçırmayın derim!

Bu haber 876 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar