Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
MuratÖZYILDIRIM
MuratÖZYILDIRIM

İskenderiye'de Ümmü Gülsüm ve Türk Müziği

Eklenme Tarihi : 22 Haziran 2015, 19:04

İskenderiye Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Sn. Mustafa Aydoğdu’nun davetiyle, Mısırlılara, merhume Ümmü Gülsüm’ün Türkiye’de nasıl tanındığını ve sevildiğini anlatmak için bu kardeş ülkede üç gün bulunma fırsatım oldu. Sn. Aydoğdu ile birlikte 15 Haziran 2015 günü İskenderiye YETKM’ndeki konferans öncesi, hakiki bir Istanbul beyefendisi ve musiki dostu olan İskenderiye Konsolosumuz Sn. Serdar Belentepe’yi konsolosluğumuzda ziyaret ettik.


Tamamı aynı anda Arapçaya İskenderiye YETKM’nden Sn. Muhammed Abou Ala tarafından tercüme edilen bendenizin konuşmasında, Arap ve Türk musikisinin erken devirlerden beri etkileşim içinde olduğunu örneklerle ifade edilmeye çalışılarak Sultan II. Abdülhamid Han döneminde Mısır’dan Istanbul’a gelerek padişahın huzurunda eser seslendiren Mısırlı meşhur bestekârlardan kısaca bahsedildi. Daha sonra Ümmü Gülsüm’ün en meşhur olduğu 30’lu 40’lı yıllarda Türkiye’de yayınlanan sanatçıyla ilgili dergi ve gazete kupürlerinden derlediğim örnekleri Mısırlılara gösterdik. O dönemde Mısır’ı ziyaret eden Türk bestekâr ve icra sanatkârlarını dinleyicilere anlatmaya çalıştık. Devlet Sanatçısı Sayın Kutlu Payaslı’nın izniyle arşivinde yer alan, Arap ve Türk Musikisinin 20. yy. Birlikteliği kitabımızda da kullandığımız, 1969 yılında Kahire’de Ümmü Gülsüm’ün evinde birlikte çekilmiş fotoğrafları, zannediyorum, Mısır’da ilk kez gösterildi keza aynı şeyi Muhammed Abdülvahab’ın Türk basınında çıkan ve konuşmamda gösterdiğim fotoğrafları için de söyleyebiliriz.
Konferansın sonunda, Türkçe eserlerde Ümmü Gülsüm’ün seslendirdiği şarkıların bazı bölümlerinin birebir kullanılmasına ilişkin bazılarını Sn. Mehmet Nazif Baykal’ın hazırladığı örneklerden www.mardinimiz.com’un editörü Burak Erdem’le birlikte görseller eşliğinde oluşturduğumuz videoyu salondakilere izlettik. Mısırlı udî Amr Gaber’in solo olarak Ümmü Gülsüm eserlerinden bir demeti, dinleyicilerin de eşliğinde fevkalade başarıyla sunmasıyla programımız sona erdi.


Yunus Emre Merkezlerinin Türk kültürünü ve dilini, eskiden aynı ülke ve aynı millet olarak birlikte yaşadığımız bu yerlerde yeniden hatırlatması, son derece önemli bir faaliyettir.  
Bağlam Yayınları Müzik Bilimleri Dizisi içinde (Ed. Vural Yıldırım) 2013 yılında çıkan, Mardin’in Mısır filmlerine ve Arap musikisine olan ilgisinin de bir bölümünde yer aldığı Arap ve Türk Musikisinin 20. yy. Birlikteliği adlı kitabımızı, İskenderiye Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Kütüphanesi, İskenderiye Kütüphanesi, Kahire Ümmü Gülsüm Müzesi Kütüphanesi’ne hediye etmenin mutluluğunu, Allah’a hamdolsun, yaşadık. Bu mütevazı çalışmamızın inşaallah bir gün Arapçaya tercüme edilmesinin, müşterek medeniyetimizin bir kolu olan Türk ve Arap musikisi etkileşiminin Arap coğrafyasında hatırlanabilmesi için mühim bir adım olacağı muhakkaktır.
Son olarak şunu belirtmek isterim; Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri, bulundukları ülkede adeta birer parlayan yıldız gibi Türkiyemizi temsil ediyor. Birkaç sene evvel Balkanları ziyaretimde bunu birkaç farklı şehirde gözlemlemiştim, İskenderiye’de de bunu gördüm. Doğrusu, gurur duymamak mümkün değil. İskenderiye’de sokakta duyamadığınız Türkçeyi, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin bahçesine girer girmez Mısırlı öğrencilerden duymaya başlıyorsunuz. Hepsi Türkçe konuşmak için gayet istekliler. Türkiye’ye döndükten sonra da internet üzerinden Türkçe aldığımız mesajlar, bitmeyen ilgiyi hamdolsun gösteriyor.
Türkiyemizi başarıyla temsil etme ve bu değerli öğrencileri yetiştirmeleri nedeniyle başta merkez müdürü Sn. Mustafa Aydoğdu olmak üzere İskenderiye Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ilgililerini tebrik etmek isterim. Ayrıca geleneksel Türk misafirperverliğini, hakiki manada noksansız olarak, bu ziyaretimde bana gösteren Sn. Mustafa Aydoğdu’ya bu satırlar aracılığıyla tekrar saygılarımla teşekkürlerimi sunarım.

Bu haber 2018 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar