Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Burak ERDEM
Burak ERDEM

AK Parti'den Mardin'e Stratejik Aday Listesi

Eklenme Tarihi : 10 Nisan 2015, 00:34

Milletvekili aday adaylarının heyecanlı bekleyişi 7 Nisan’da sona erdi. Listeler açıklandı. AK Parti ve HDP’nin kimleri aday göstereceği merakla bekleniyordu. 7 Nisan’da açıklanan listelerle birlikte aday adaylığı sürecinde sosyal medyada yoğun bir şekilde yapılan tahminlerin hiçbirinin tutmadığını görmüş olduk. Kimileri AK Parti’nin listesini sürpriz olarak kimileri de mantıklı tercihler olarak değerlendiriyor. Bana göre ise AK Parti’nin Mardin listesi tamamen stratejik!


Aday adaylığı sürecinde neredeyse birçok aday adayı ile Ankara’da görüşme fırsatım oldu. Temayül, mülakat ve STK temayül süreçlerini yakından takip ve analiz ettim. Bu süreçlerin neticesinde naçizane benim de liste tahminlerim oldu. Bu tahminlerimi aday adaylarına zarar vermemek adına mardinimiz.com’da yayınlamadım.


Ankara kulislerinden edindiğim bilgiler neticesinde AK Parti’nin Mardin 1. sıra adayının aday adayları dışından bir isim olacağını, bulunduğum her platformda dile getirdim. Mardin için kulislerde Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz isimleri yüksek sesle dile getiriliyordu. Açıkçası Orhan Miroğlu ismi bana da sürpriz oldu.


AK Parti Genel Merkezi stratejik bir hamle yaparak, HDP’nin 1. sıra adayının Prof. Dr. Mithat Sancar olacağını öngörerek, çözüm sürecinin akil insanlarından gazeteci-yazar Orhan Miroğlu’nu aday göstermeyi tercih etti. Eklemek gerekirse Mithat Sancar’ın HDP’nin 1. sıra adayı olacağı, aday adaylığını açıkladığı gün kesinleşmişti.


Şu bir gerçek ki Orhan Miroğlu HDP’li seçmenden, Mithat Sancar’da AK Parti’li seçmenden oy alabilecek potansiyelde iki isim.


Gelelim 2 dönemdir Mardin’i mecliste temsil eden Gönül Bekin Şahkulubey’e…


Birçok isim, Gönül Hanım’ın listeye giremeyeceğini, çok güçlü kulis bilgilerine dayandırarak ifade ediyordu. Mardin’de beklenti Gönül Hanım’ın listeye giremeyeceği yönündeydi. Ben ise kadın kontenjanı kullanılması halinde Gönül Bekin Şahkulubey’in listeye gireceğini bekliyordum. Genel Merkez’den gelen kulis haberleri, Gönül Hanım’ın Genel Merkez’de karşılığının çok güçlü olduğu yönündeydi. Bu nedenle tam beklediğim sırada aday gösterildi.


HDP’nin 2. sıra adayı ise Gönül Hanım gibi mevcut ve kadın milletvekili Gülser Yıldırım oldu. Gülser Hanım’ın yeniden aday gösterileceğini bekleyenlerdendim.


AK Parti’nin en stratejik adayı Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Vejdi Kahraman oldu. Belediye seçimlerinde AK Parti’nin Mardin’deki oyunu yükselten çalışmaları nedeniyle, aday gösterilmesi muhtemel isimlerden birisiydi. HDP’nin barajı geçmesi halinde, AK Parti’nin Mardin’de 3. vekili çıkarması için bütün yükü sırtlayacak, tabiri caizse 24 saati 25 saatin üstüne çıkararak çalışacak, çalınmadık kapı bırakmayacak bir adayın 3. sırada gösterilmesi gerekiyordu. Genel Merkez’e göre bu isim Vejdi Kahraman’dan başkası değildi. Elbette tüm adaylar yoğun bir şekilde çalışacak ama Vejdi Bey’in yükünün, diğer adaylara göre daha ağır olduğu ifade etmek gerekir.


HDP’nin 3. sıra adayı ise mevcut milletvekili Erol Dora oldu. HDP’nin birçok kesimi temsil eden adaylara yer vermesini göz önünde bulundurduğumuzda Süryani vekil Erol Dora’nın yeniden aday gösterilmesi şaşırtıcı olmadı.


Listeye girip girmeyeceği merakla beklenen bir diğer isim de başarılı bürokrat Abdullah Erin’di. Listenin ilk sıralarında yer alacağı yönünde hemen hemen herkesin düşünce birliğine vardığı Abdullah Erin, listede 4. sırada yer aldı. Listeler açıklanmadan önce Genel Merkez’den aldığım kesin bilgi; Abdullah Erin’in listede yer aldığıydı. Açıkçası Abdullah Bey’e ilk 3 içinde yer verileceğini düşünüyordum. Abdullah Erin de sıkı bir şekilde çalışması gereken isimler arasında yer alıyor.


AK Parti Mardin’de HDP’nin etkisini kırmaya yönelik, HDP’lilerden oy alabilecek potansiyeli olan isimleri aday göstererek stratejik bir liste hazırladı. 5. sırada teşkilatta uzun yıllar görev alan Cengiz Demirkaya’nın aday gösterilmesi de bu stratejinin bir parçası.


Mardin’deki AK Parti aday adayları için önemli olan sıra fark etmeksizin listeye girebilmekti. Çünkü HDP parti olarak seçimlere girecekti.  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de de seçimin kaderini HDP belirleyecek. HDP’nin barajı geçmesi halinde Mardin’den 4 vekil çıkarma ihtimali bir hayli yüksek. HDP’nin barajı geçememesi halinde ise AK Parti listesindeki 6 ismin de Ankara’nın yolunu tutma ihtimali ortaya çıkacak.


Bütün bu ihtimal ve hesapları bozabilecek, dengeleri değiştirebilecek bir isim de bağımsız aday Şakir Nuhoğlu…


30 Mart yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nden Artuklu Belediye Başkan Adayı olan Şakir Nuhoğlu, aldığı 17920 oy ile genel seçimlerde aday olacağının sinyalini vermişti. Nitekim son güne kadar bekleyen Nuhoğlu, bu yarışta ‘bende varım’ diyerek bağımsız aday oldu.


HDP’nin parti olarak girdiği seçimde, katılım oranına bağlı olarak Şakir Nuhoğlu, alacağı 25 bine yakın oy ile kendisini meclise taşıyabilir.


Mardin’de üç bilinmeyenli denklem şeklinde geçecek olan genel seçimlerde son dakikaya kadar hesaplamaların yapılacağı ortada. Cevabı merakla beklenen en önemli soru HDP barajı geçebilecek mi? Renkli ve çekişmeli bir seçim bizleri bekliyor. Her seçim döneminde yazdığım köşe yazılarımın sonunda ifade ettiğim dileğimi, bir kez daha yineliyorum. Umarım kazanan Mardin’imiz olur…

Bu haber 2906 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar