Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Burak ERDEM
Burak ERDEM

Rektörlük Seçiminin Ardından

Eklenme Tarihi : 27 Şubat 2015, 23:45


Mardin ve Artuklu Üniversitesi için 26 Şubat 2015 Perşembe günü, önemli bir gündü. Söz konusu tarihte Artuklu Üniversitemizin rektörlük seçimi gerçekleştirildi. Sonuçlar, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocamızın seçimde birinci geldiğini gösterdi. Doğrusunu söylemek gerekirse; Sayın Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocamızın bu seçimlerde en çok oyu alacağı konusunda herhangi bir şüphem yoktu. Rektörlük seçimlerinden evvel genel olarak şunu gözlemlemiştim, gerek Mardin’de ve gerekse üniversite çevrelerinde Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocanın, Rektör Vekili olarak atanması, yeni bir heyecan yaratmıştı. Bu heyecanın nedenlerini anlamak için biraz daha önceki gelişmeleri bilmemiz gerekiyor;


2014 yılında MARSEV’in Ankara Anadolu Kulübü’nde gerçekleştirdiği toplantıya Artuklu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocamız da katılmıştı. Tevafuk oldu, toplantıda ilk kez Sayın Prof. Dr. Ağırakça hocamızla tanışma fırsatı buldum. Kendisine “Değerli hocam, Dekan olarak atanmanızdan büyük bir memnuniyet duydum ama kısa zaman içinde Artuklu Üniversitesi Rektörü olacaksınız” demiştim. Hocamız biraz şaşırdı ve tebessüm ederek teşekkür etti. Sözlerime şöyle devam etmiştim: “Memleketine aşık bir Mardinli ve gazeteci olarak naçizane düşüncelerimi ifade ediyorum. Artuklu Üniversitesi’nin, Mardin’in kalkınmasında ve gelişmesinde rolü çok büyük. Üniversitenin şehirle bütünleşip ilim yuvası haline gelmesi gerekir. Bunu ancak siz gerçekleştirebilirsiniz.”


Hakikaten çok geçmeden Sayın Prof. Dr. Ağırakça hocamızın Rektör Vekili olarak atandığı haberini öğrenince yanılmamış olmanın mutluluğunu duydum. Yaklaşık üç aydır Rektör Vekili olarak görev yapan Ağırakça hocamızın verdiği mesajlar, Artuklu Üniversitesi’nin geleceğinin aydınlık olacağını göstermişti. Üniversitede barış ve kardeşlik rüzgarları daha kuvvetli esmeye başlamıştı. Ağırakça hocamız, kısa sürede gerek üniversite hocaları ve gerekse idari personel arasında karşılıklı sevgi ve saygıyı yeniden inşa etmeye başladı. 


Rektörlük seçimi öncesinde Prof. Dr. Ağırakça hocamızın yayınlamış olduğu deklarasyon metnini dikkatli bir şekilde inceledim. Deklarasyondaki “Adil, güvenilir, tarafsız, liyakata önem veren, bilime ve bilim insanına saygılı, kamu harcamalarında saydamlığı ve hesap verebilirliği esas alan, üniversitenin insan ve finansal kaynaklarını akademik birimler arasında adaletli dağıtan, kentin, bölgenin, ülkenin huzuru barışı ve gelişimine katma değer sunan anlayışı temel prensibi olarak kabul etmekteyiz. Akademik ilerleme ve kadro ihtiyacının tahsisine ilişkin çalışmalarda adil ve objektif bir yaklaşım içinde olunması, kampüste yeni yaşam alanlarının yaratılması, öğrencilerin barınma ve yemek sorunlarına ilişkin etkin ve süratli çözümlerin üretilmesi, öğrencilerimize sağlanan burs sayısının arttırılması noktasında aktif girişimlerde bulunulması, görevde yükselme sınavları yapılarak, kadro atamaları bu sınav sonuçlarına göre değerlendirilecek”  ifadeleri, özlemini duyduğumuz, saygın ve özgün bir üniversite haline gelmesini istediğimiz Artuklu Üniversitemiz için büyük önem arz ediyor.


Rektörlük seçiminin üniversitemize ve Mardin’imize hayırlı olmasını, on yıldır Mardin’e hizmeti ilke edinmiş mardinimiz.com’un naçizane genel yayın yönetmeni olarak kalben diliyorum.


Bu vesileyle, eğer Mardin’i seviyor ve şehrimizin ilerlemesini arzu ediyorsak, Artuklu Üniversitemizi desteklememiz gerektiğini, gerek Mardin’de yaşayan ve gerekse uzaklarda bulunan Mardin’e gönül veren hemşehrilerime bir daha ısrarla hatırlatmak isterim. Medeniyetlere kucak açmış kadim Mardin şehri, Artuklu Üniversitesi ile beraber yarınlara, inşallah daha kuvvetli ve ancak birlik beraberlik içinde ulaşabilecektir.


Sakin ve mütedeyyin kişiliğiyle Mardinlilerin kalbinde yer edinen Sayın Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocamızın başarılı olacağına inancın, Mardin genelinde yüksek olduğunu gözlemliyorum. Sayın Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocamıza, Artuklu Üniversitemizde üstlendiği yeni ve mühim görevinde saygılarımla muvaffakiyetler temenni ederim. 

Bu haber 1201 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar