Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Nükhet EVERİ
Nükhet EVERİ

Mardin Çok Büyük Bir Haksızlıkla Karşı Karşıya

Eklenme Tarihi : 17 Kasım 2014, 17:02

Keyifli, neşeli bir yazı olsun istemiştim buradaki ilk yazım ama olmadı, olmuyor… Olamıyor…

 

Düşündüm taşındım, bekledim ama olmadı… Üzgünüm…

 

Kısa ve öz bir şeyler söylemek istiyorum bu seferlik…

 

Ben profesyonel turist rehberiyim, turizm açısından baktığım zaman gördüğüm şu: Mardin çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıya…

 

Mardin jeopolitik konumu nedeniyle zaten burnunun dibinde sıkıntılı bir coğrafyada olanlara şahit olmak zorunda ezel ebed. Kuzey Mezopotamya’da en verimli topraklarda, tarihin başladığı yerlerde yeterli sanayi yatırımlarının olmaması, tüm yatırımcıların da yerli olması, yabancıların buralara yatırım yapmaya yanaşmaması gibi nedenlerden ötürü Mardin’in tek doğru dürüst geçim kaynağı turizm.

 

Yani aslında Mardin turizme mecbur.

 

Türkiye’de 38 sektörün turizmden geçindiğini göz önünde bulundurursak bunun ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkar.

 

Turizm profesyonel olmayanlara teslim edilemeyecek kadar önemli bir şeydir. Kaçak ve kanunsuz işlerle batarsınız ancak. Acentanız, taşımacınız, rehberiniz profesyonel olmalıdır. Bunun bilincinde olmak ve bunu uygulamak çok şey kazandırır.

 

Ekim ayında Kobanê eylemleri sırasında olanlar ve bunların medyadaki yansıması nedeniyle turizm bıçak gibi kesildi. Bu, Mardin’de çok can sıkıcı durumlara sebep olmadan bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

 

Mardin batıdaki pek çok şehirden çok daha güvenlidir, herhangi bir güvenlik sorunu da yoktur.

 

Bu konuda yetkililer üstlerine düşeni yapmalı ve yurt genelinde açıklamalarda bulunmalıdırlar.

 

Koca bir sonbahar heba oldu gitti. Yazık değil mi? En güzel zamanlar…

 

Peki böyle giderse ne olur? Ne olacak ki? Ben giderim başka yerde rehberlik yaparım, lokantacı kapatır gider başka yerde iş yapar… Bunu böyle uzatabiliriz… Peki ama bölge ne olacak? Önemli olan resmin geneline bakmak.

 

Bunu umursamamak olmaz! Esnaf bunun altından kalkamaz. Bölgenin gerçek ihtiyacı kültür turizmidir ve bu da çok ciddi bir çalışma gerektirir.

 

Yine sanırım her zamanki gibi kendi yağımızla kavrulacağız. Yine hemen hemen kimse yapması gerekeni yapmayacak ve iş başa düşecek.

 

En azından ben Mardin Çalışma Komisyonu başkanı olarak bölge için elimden geleni yapmaya devam edeceğim, Mardin’in ve tüm bölgenin yanında olacak ve tam destek vereceğim.

 

Benim için turizm sezonu diye bir şey olmaz. Türkiye’de her yere 365 gün tur yapılır. Yeter ki ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilin. Temalı turlarınızı yapın, profesyonellerle yola çıkın! Önemli olan budur.

 

“Nükhet Everi ile Mardin” turlarıma kaldığımız yerden devam edeceğim.  Mardin’e desteğim her zamankinden daha çok olacak. Ben bir turizm profesyoneli olarak bunu tüm diğer profesyonellerden de bekliyorum.

 

Mardinliler de yetkililerden seslerini çıkartmalarını talep etmelidirler, Mardin’de güvenlik sorunu olmadığının açıklanması gerekmektedir.

 

Taşlar yerine oturacaktır ama geç kalınmamalıdır…

Bu haber 1211 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar