Faruk GÜLTAŞLI
Faruk GÜLTAŞLI

Mardin Musiki Kültürünün Kilometre Taşları – 2

Eklenme Tarihi : 17 Nisan 2014, 13:24

İSMAİL BİLGİÇOĞLU:  Mardin musıki kültürünün önemli kilometre taşlarından Üstad Kanuni İsmail Bilgiçoğlu 1921 yılında Mardin’de doğdu. İslam alimi Melle Refik Efendi’nin oğludur. Esas mesleği fırıncılık olan Üstad, çocuk yaşta kanun çalmaya heves etmiş ve bu konuda ilk eğitimini aslen Mardin’li olup Suriye Kamışlı’da ikamet eden Sait ÇINGO ve Amso El KÖÇEK’ten almıştır. Daha sonra kendine özgü ve çok parlak kanun icra tarzını geliştirmiş, bu konuda da Mardin’de kanun çalma hevesi olan gençlere öncülük etmiştir. Kanun çalma tarzı tamamen kendine hastır. Genellikle çift oktav-çift mızrap tekniğini başarıyla kullanan İsmail BİLGİÇOĞLU aynı zamanda tek oktav-tek ve çift mızrap tekniğini de başarılı bir biçimde icra etmiştir. Bu konuda 1963 yılında Mardin’de Farıs El NECCAR’ın evinde yapılan musıki toplantısında icra ettiği bu teknik arşivlerimizde bulunmaktadır.Özellikle Kanun taksimleri çok görkemlidir. Kanun çalma geleneği ailede halen devam etmektedir.Oğlu A.Gani BİLGİÇOĞLU ve Torunu Muhammet Kureyş BİLGİÇOĞLU kendilerine miras kalan bu sanatı sürdürmektedirler.


İsmail BİLGİÇOĞLU, Kanun sanatçılığının yanısıra Klsaik Türk Musıkisi ile Klasik Arap Musıkisi’nin seçkin örneklerini Mardin’e taşımış ve bunu Mardin halkına benimsetmiştir. Acem Aşiran, Nişabürek, Mahur, Nikriz ve Bestenigar gibi zor makamları Mardin halkının kulaklarına aşılamış, Dizzeni,Habibi Ğab, Ammi Ya Bayya’  El Verid gibi Klasik Arap Musıkisinin önemli eserlerini Mardin Musıki Kültürüne kazandırmıştır.


Üstad İsmail BİLGİÇOĞLU’nun bir diğer yönü de besteciliğidir. Reyhani oyun havası ve saz eserinin son hanesi O’na aittir ve çok parlaktır.


Uzun süren rahatsızlığının ardından 1984 yılında vefat eden İsmail BİLGİÇOĞLU, Mardin’de aile mezarlığına defnedilmiştir. Vefatının 30. Yılında kendisini rahmet minnet ve saygıyla anıyoruz. Nur içinde yatsın.


CORC KIRILMAZ: 1917 yılında Mardin’de doğan Corc Cerci KIRILMAZ, Türkiye’mizde ilk dokumacılar kooperatifini kuran dokuma ustası Mıksi Eliye Cerci Kıryo’nun oğludur. Aileye KIRILMAZ soyadı  KIRYO lakabından gelmektedir. İlk musıki derslerini halasının oğlu mimar ve taş ustası Corc ĞERZELO’dan alan Corc KIRILMAZ, ud ve cümbüş çalmayı öğrenmiş , bir yandan da babasının mesleği olan dokumacılığa devam etmiştir. Ancak tekstil sektörünün makinalaşmaya başlaması nedeniyle müzisyenlik mesleğini seçen Üstad , geçimini bu yolla sağlamıştır. Ud ve cümbüş çalma tekniği çok duygusal ve yumuşaktır. İnce ve hassas bir ruha sahip olan, az konuşan ve beyefendiliği ile Mardin halkının gönlünde taht kuran sanatçımızın bu karakteri saz çalma tavrına da yansımıştır.


Mardin’de bulunduğu yıllarda Cercis HAÇO (USLUBAŞ) ve Yusuf BUHNE NEÇEĞ’ le kurdukları grupla düğün ve musıki toplantılarında sanatını icra etmiştir. Grubun dağılması ve Tüfekçi kardeşlerden Zeki TÜFEKÇİ’nin Beyrut’ göç etmesinden sonra Bir süre Tuma TÜFEKÇİ ile çalışmıştır. Grubun solistleri Hafız Abdurrahman İNAN ve Abdülkerim ATASAYAR’dır.


1969 yılında babasının evini satarak İstanbul’a yerleşen Üstad Corc KIRILMAZ  profesyonel müzik yaşamını noktalar. Büyük oğlu Selim KIRILMAZ’ın 1978 yılında ani vefatı ile sarsılan ve bu elim olayın ardından 1981 yılında vefat eden Üstad Corc KIRILMAZ ve İstanbul Kozlu’da Süryani Kadim kabristanına defnedilmiştir.


Torunlarından Selim ve Sezgin KIRILMAZ profesyonel müzik yaşamını İstanbulda sürdürmektedirler.


Vefatının 33. Yılında Büyük Üstad Corc KIRILMAZ’ı saygı,rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz.


ABDÜLHALİM KARACAER: Mardin’de kısaca HILE olarak tanınan Kemani Üstad Halim KARACAER 1934 yılında Mardin’de doğmuştur. Küçük yaşlarda keman çalmağa heves eden Halim KARACAER büyük ölçüde Tuma TÜFEKÇİ’den yararlanmış ve ondan çok şey öğrenmiştir. Keman gibi çalınması çok zor bir enstrümanı kısa sürede öğrenen KARACAER , bu konuda kendini yetiştirmiş, ve Mardin’in sayılı Keman sanatçılarından biri olmuştur. Üslubu yumuşak ve içli, yay çekme tekniği tamamen kendine özgüdür. Uzun yıllar İsmail BİLGİÇOĞLU, Necati ELVEREN ve Zeki SAMURA ile beraber disiplinli bir müzik grubu oluşturmuştur.


Mardin Toprak ve İskan İl Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Halim KARACAER, hayatının son yıllarında felç olmuş uzun süren hastalığının ardından 2004 yılında vefat etmiş, Mardin’de defnedilmiştir. Beyefendiliği, kibarlığı ve  engin musıki kültürü ile Mardin hallkının gönlünde taht kuran Halim KARACAER’i vefatının 10.ncu yılında saygı,rahmet,minnet ve özlemle anıyoruz.
Bu haber 69102 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar