Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
FurkanYAVUZOĞLU
FurkanYAVUZOĞLU

Mardin'de Emlak Fiyatları Nereye Koşuyor?

Eklenme Tarihi : 06 Ocak 2014, 18:51


Mardin'de konut denilince ilk akla gelen fiyatların almış başını gidiyor olmasıdır. Fiyatların bu denli artış göstermesi konut alıcıları açısından son derece nahoş karşılanan bir durumdur.

 

Tarihi kentimizde bulunan tarihi evlere biçilen fiyat, milyon dolarlar ile telafuz edilmektedir. Bunun yanında Yenişehir ve 13 Mart mahallelerinde durum çokta farklı değildir. Günümüz koşullarında en düşük yeni bir ev 135-150 Binlerde olup ki bu fiyatlar 400 bine kadar dayanmaktadır. Bu fiyatlar diğer illerle kıyaslandığında 90-110 Bin TL aralığındadır. Emlak sektörünün Mardin'de bu denli yüksek olmasının en büyük nedeni bana göre rekabetin olmaması ve arsa fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Peki bu yüksek fiyatlar her zaman bu seyirde mi devam edecek? Emlak fiyatlarındaki bu çıkışlar sektörün doymaya başladığı noktada inişe geçeceğine inanıyorum. Bunun en büyük ispatı ise Mardin'in pek fazla göç alan bir yer olmayışıdır. Çevre illere baktığımızda Diyarbakır, Şanlıurfa gibi illerde konut fiyatlarının makul seviyelerde artış gösterdiği gözlemlenmektedir.


Tabi ilimizde fiyatların bu denli yüksek oranlarda seyretmesinin diğer bir nedeni ise konut sahiplerinin karlılıklarını maksimize etmek istemeleri ve elde etmek istedikleri kardan feragat etmemeleridir. Yani makul bir düzeyde kar, gerek konut sahiplerine gerekse müteahhitleri tatmin etmemektedir. Bütün bunların yanında canavarlaşan kapitalist sistem doğayı içine alıp yok etmektedir.

 

İnterneti başucunda olan okurlarım rica etsem bir internet sayfasından dünyadaki herhangi bir ülkenin herhangi bir kentini arama motoruna yazıp bakabilirler mi? Gördüklerinizi ben buradan ilk ağızdan tercüme edebilirim; taş yığınına dönüşen şehirlerin hepsi neredeyse birbirinin aynısı. Her yer mühendislik harikası milyon dolarlık yapılarla dolu... Her geçen yıl yerine bir yenisi eklenmekte ve bu fiyatlar katlanarak artmaktadır. Bizler de bu yapıların alıcıları olarak bu kısır döngünün devamlılığını maalesef ki sağlamaktayız.

 

Son olarak Mardin'de bulunan yapıların pek de fazla yaşam alanı standartlarını yakalayamadıklarını görmekteyiz. Yapılan bir apartmanın ne bir yeşil alanı ne çocuk parkı ne de araç otoparkının bulunmayışı bu yazımın en somut bir kanıtıdır. Burada yapılması gereken ilk görev yerel yönetimlere düşmektedir. Yerel yönetimler bu denli çarpık kentleşmeye müsaade etmemelidirler.

 

Yeni nesillere belki mükemmel bir doğa bırakmayacağız ama en azından daha az tahrip olmuş bir çevre bırakılabilmesi dileğiyle.

Bu haber 2423 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar