Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
FurkanYAVUZOĞLU
FurkanYAVUZOĞLU

Mardin'de 'İşsizlik' Sorunu Mu?

Eklenme Tarihi : 16 Aralık 2013, 23:34


Geçtiğimiz günlerde açıklanan Türkiye işsizlik rakamlarında maalesef Mardin ilimiz ilk sıralarda yer aldı. Bu gerçekten çok üzücü ve bir o kadar da düşündürücüydü. Turizm kenti Mardin genellikle ulusal medyada Turizm haberleriyle tüm Dünyanın gündeminde yer alıyordu. Bu sefer bir işsizlik yani boşta gezenin çok olduğu bir haber ile yer aldı.

 

Türkiye genelinde 2011 işsizlik oranı yüzde 9,8 ve 2012'de yüzde 9,2 olarak tahmin edildi. Geçen yıl işsizlik oranının en yüksek olduğu iller Batman, Mardin ve Siirt illeri oldu.

 

Bu rakamlar öyle ki bizi çok düşündürdü. İlin yerel yöneticileri çıkıp özel sektöre ait istihdamlar hakkında bilgi verirken, Mardin'de açılmak için fabrikalar sıraya girdiğini, önümüzdeki yıl için ikinci organize sanayi bölgesi açılacakken nasıl oluyor da bu kadar insan işsiz kalıyor. Ya Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan oranlar yanlış ya da medyada çıkan haberler yanlış. Çünkü her iki durum arasında bir çelişki olduğu bariz açıktır. Mardin'de ikinci Organize Sanayi bölgesine ihtiyaç varken nasıl oluyor da işsizlik bu kadar tavan yapıyor.

 

Doğuda işgücü her zaman Batı'ya göre daha ucuz olmuştur. Burada çalışan işçilerin geneli asgari ücret (803 TL) ile çalışmaktadırlar. Nüfusun sürekli arttığı bir coğrafyada yaşadığımız için geçim sıkıntısı da kaçınılmaz bir son haline gelmiştir maalesef. Son yıllarda Organize Sanayi Bölgesinde birçok tekstil fabrikası açıldı. Bu fabrikalarda yaşları 16-25 arasında çalışan işçiler yer almaktadır. Fakat işçiler belli bir süre çalıştıktan sonra aldıkları ücret yetmediğinden dolayı başka iş arayışlarına yönelmektedirler. Bu durum çalışanının iş istikrarı açısından son derece olumsuz bir tablo sergilemektedir.

 

Doğudaki illerde işçilerin sigortasız çalıştırılmaları da ayrı bir sorundur. Bu sorun beraberinde göç ve çarpık kentleşme sorununu da getirmektedir. Bu kısır döngüden çıkmak ve soruna kalıcı çözümler üretmek işveren ve yöneticilerin asli görevi haline gelmiştir. Nitekim bu sorun hem toplumsal hem ekonomi açısından çok derin neticeler doğurdu ve doğuracaktır.

 

Devletin çıkarmış olduğu teşvik paketlerinde 6. bölgede yer alan Mardin iline belirlenen sektörlerde girişimciler tarafından yapılacak yatırımları desteklemek amacıyla bazı teşvikler verilmektedir.

 

Bu teşviklerden bazıları; Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, Yatırım yeri tahsisi, Faiz Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Sigorta Prim desteği başlıkları altında sıralayacak olur isek bu muafiyet ve istisnaların ciddi destekler olduğunu görürüz. Ancak; doğudaki hem coğrafi hem de sosyal şartlar göz önüne alındığında bu anlamda çokta etkili olmadığı da maalesef ki açıktır. Zira 6.bölge kapsamındaki illerde az da olsa bulunduysanız teşvik paketindeki bu desteklerin yatırımcıları çekmek için hiç de yeterli olmadığını anlarsınız.

Bu haber 1430 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar