Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Faruk GÜLTAŞLI
Faruk GÜLTAŞLI

Mardin Musikisinin Kilometre Taşları

Eklenme Tarihi : 11 Aralık 2013, 23:37


CEMİL TÜFENKÇİ:  Mardin musıki kültürünün önemli kilometre taşlarından Udi-Cümbüşzen üstad Cemil Tüfenkçi 1909 yılında Mardin Ulucami mahallesinde dünyaya geldi. Babası Üstad Mıksi Rezzuk Efendi Ulucami mahallesinin muhtarıydı. Cemil Tüfenkçi’nin kendisinden başka 3 erkek kardeşi daha vardı. Zeki, Tuma ve Emanuel Tüfenkçi. Cemil TÜFENKÇİ keman çalan babası Mıksi Rezzuk Efendiden ilham alarak ud ve cümbüş çalmaya başlamış, bir yandan da esas mesleği olan kunduracılıkla iştigal etmiştir. Ancak daha sonra geçim kaynağı olarak müzisyenliği seçen Cemil Tüfenkçi bir yandan da Mar Hırmiz Keldani Katolik kilisesinin de muhasebe işlerini yürütmüştür. Ud ve cümbüşün yanı sıra piyano ve körüklü org da çalan Cemil Tüfenkçi, Mar Hirmiz kilisesinde Pazar ayinlerine piyano ile eşlik etmiştir. 1965 yılında İstanbul’aa göç eden Üstad, bir süre müzisyenlik yaptıktan sonra hayatının son yıllarında tuhafiye dükkanı işletmiştir. Üstad Cemil Tüfenkçi 1976 yılında vefat etmiş, İstanbul Feriköy Katolik kabristanında ebedi istirahatgahına tevdi edilmiştir. Çocuklarından Edip ve Elbir genç yaşta vefat etmişlerdir. Kızı Edibe Tüfenkçi ve oğlu Murat Rezzuk Tüfenkçi İstanbul’da yaşamlarını sürdürmektedirler. Cemil Tüfenkçi üstadımızın bazı ud taksimleri arşivimizde mevcuttur.

 ZEKİ TÜFENKÇİ: Ritm sanatçısı ve hanende Zeki Tüfenkçi 1912 yılnda Mardin’de, Ulucami mahallesinde dünyaya geldi. Mıksi Rezzuk Efendi’nin oğludur.  Esas mesleği kunduracılık olup müzik ile ilgilenmeye babasının etkisiyle başlamıştır. Daha sonraları profesyonel müzik yaşantısına tef ve ses sanatçısı olarak katılmış, uzun yıllar geçimini bu yolla sağlamıştır. Allah vergisi muazzam bir tenor sese sahip olan Zeki Tüfenkçi, gerek Klasik Türk Musıkisi ve gerekse Arap Musıkisi eserlerini büyük bir ustalıkla seslendirmiş, dinleyenlerin hayranlığını kazanmıştır. Zeki Tüfenkçi musıkide fasıl kültürünün Mardin’e yerleşmesini sağlayan, toplu müzik geleneğini sürdüren usta bir hanende idi. Mardin halkına Selahattin Pınar, Muallim İsmail Hakkı Bey, Hüseyin Mayadağ, Ferid El Atraş, Muhammed El Kasabçi’nin eserlerini dinletmiş, her iki müzik türünün adeta Mardin’deki öncülüğünü yapmıştır.1966 yılında gittiği Beyrut’ta yaşantısına devam etmiş ancak daha sonra büyük bir ihtimalle 1968 yılında İstanbul’a yerleşmiş, 1972 yılında da orada vefat etmiştir. Çocukları Leyla, Rezzuk ve Suphi Kanada Montreal’e yerleşmiş olup hala orada yaşantılarını sürdürmektedirler. Suphi Tüfenkçi, uzun yıllar ABD ve Kanada’da profesyonel ses sanatçısı olarak çalışmıştır.

 

TUMA TÜFENKÇİ:  Mardin musikisinin önemli sanatçılarından Kemani, yorumcu,  bestekâr Üstad Tuma Tüfenkçi 1921 yılında Mardin’de Ulucami mahallesinde dünyaya gelmiştir. Kemani Üstad Mıksi Rezzuk Efendi’nin 4 oğlundan 3.ncüsüdür. Tuma Tüfenkçi ağabeyleri Cemil ve Zeki’nin aksine berberlik mesleğine intisap etmiş, bir süre berberlik yapmıştır. Keman çalmaya ve musıki ile uğraşmaya babasından aldığı ilhamla başlamış, kısa sürede keman çalmayı öğrenmiş, ileri derecede keman sanatçısı olarak yıllarca Mardin Musıki kültürüne hizmet etmiştir. Tuma Tüfenkçi’nin keman icrasında ve yayında olağanüstü bir duygusallık, aşırı bir duygusallık, hüzün ve melankoli egemendir. Keman çalma tekniği tamamen ona özgü olup görkemlidir.

 

Sazendeliğinin yanısıra besteciliği ve eser uyarlama yeteneği olan Tuma Tüfenkçi’nin en çok bilinen eserleri “Sorarım sorarım çi bu hale te”  “Zeko” “Ithıb Allah Ya felek” (Bahar Geldi Gül Açtı) gibi şarkılar; Mardin Çiftetellisidir. Bunun yanı sıra çok ünlü Kerkük türküleri  “Evlerinin Önü Yonca” ve “Debreli Hasan”ı Mardin musikine uyarlayarak adaptasyon tekniği uygulamıştır.

 

“Sorarım Sorarım Çi Bu Hale Te” isimli şarkıyı 1961 yılında Mardin Valisi’nin huzurunda ve Vali Bey’in ricası üzerine okumuştur. Bu kayıt arşivlerimizde mevcuttur. 1966 yılı sonlarında İstanbul’a göç ederek yerleşen Üstad Tuma Tüfenkçi, 1969 yılında Kumkapı Gedikpaşa yokuşunda yürürken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş, Feriköy Katolik Kabristanına defnedilmiştir. Çocukları Elmas, Suzan ve Vahit Tüfenkçi İstanbul’da yaşamlarını sürdürmektedirler.    

Mardin Musiki Kültürünün önemli kilometre taşlarından Mıksi Rezzuk Efendi’nin evlatları Cemil, Zeki, Tuma ve musıki ile uğraşmayıp geçimini terzilikle sağlayan Emanuel Tüfenkçi’yi saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyor, hayattaki yakınlarına ömür boyu sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

Bu haber 2914 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar