Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Burak ERDEM
Burak ERDEM

Mardin, Münir Cura'nın Farkında Mı?

Eklenme Tarihi : 13 Haziran 2013, 14:07

Mehmet Münir Cura, 12 kez milli forma giyen, dağ kros dalında dünya üçüncülüğü ve Balkan şampiyonluğu bulunan Mardin’deki geçenlere spor sevgisi aşılayan önemli bir değer. Atletizmde Türkiye’nin ve Mardin’in gururu… Mardin Atletizm Spor Kulübü Başkanı ve milli antrenör…

 

Sabancı Vakfı’nın, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini ve çalışmalarını gündeme getirerek; onları teşvik etmek ve topluma ilham vermek amacıyla hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programı kapsamında, 100 Fark Yaratan olağanüstü hikayeye sahip isimlerden biri de milli antrenör Münir Cura…

 

Mütevazı yaşamıyla, hayatını Mardin’deki yetenekli gençleri keşfetmeye adayan, Mardin’e iki madalya kazandıran Cura’nın Mardin’de hak ettiği ilgiyi ve desteği gördüğünü düşünmeyenlerdenim. Bu nedenle şu soruyu sormak istiyorum: “Mardin, Münir Cura’nın farkında mı?”

 

Mardin eski valileri Mehmet Kılıçlar ve Hasan Duruer’in destekleriyle kurduğu kulüpte Mardin merkez ve ilçelerindeki yetenekli gençleri keşfedip çalıştıran Cura, bugüne kadar 500’e yakın genci atletizme yönlendirdi. Maddi imkansızlıklara rağmen U-20 Erkekler takımının Atletizm 1. Ligi’ne yükselmesini sağladı. Kulüp ayrıca Ankara’da düzenlenen 76. Büyük Atatürk Koşusu’nu, 15 takım arasından 1’inci olarak tamamladı.

 

Cura’nın bugün atletizme yönlendirdiği gençlerden 120’si lisanslı sporcu oldu ve 8’i de üniversite hayallerini gerçekleştirip spor akademisini kazandı.

 

Cura’nın keşfettiği isimlerden biri de babasını kaybeden 13 yaşındaki minik atlet Dicle… Mardin’de katıldığı tüm yarışmalarda birinci olan Dicle’nin en büyük hedefi dünya şampiyonu olmak. Dicle’nin bu hedefe yolcuğundaki en büyük problemi ise maddi imkansızlık!

 

Atletizm spor kulübündeki çocukların çoğu yetim ya da geliri düşük ailelerin çocukları. Bu çocukların içindeki spor ateşinin sönmemesi için sponsorlara ihtiyaçları var. Gelin hayallerine koşan bu çocuklarımızın seslerine kulak verelim ve onlara yardım edelim!

 

Münir Cura’nın başarılarını ve Mardin’e kazandırdıklarını özetlemeye çalıştım. Münir Cura Mardin’de güzel ve önemli işler yapıyor. Çalıştırdığı Mardin Belediyegücü Spor atletlerinden Akif Kitir ve Hasan Turgut milli takıma seçildiler. Her iki sporcu bu hafta Pazar günü Romanya’da düzenlenecek olan Balkan dağ koşusu şampiyonasında ülkemizi ve Mardin’imizi temsil edecekler.   

 

Cura’yla ilgili hazırladığım tüm haberlerde “Mardin’in Gururu” yazmamın sebeplerini anlatmaya çalıştım. Münir Cura gerçekten de Mardin’in gururu…

 

Başta Sabancı Vakfı olmak üzere tüm Türkiye’nin farkında olduğu Münir Cura’nın ve öğrencilerinin farkına bizim de Mardin olarak varmamız gerekiyor.  

 

Unutmayalım ki Cura’ya ve öğrencilerine verilecek destek Mardin’e yatırımdır!


Bu haber 3984 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar