Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Faruk GÜLTAŞLI
Faruk GÜLTAŞLI

Halis Tekin'in Ardından

Eklenme Tarihi : 17 Nisan 2013, 11:00


Mardin'imizin yetiştirdiği güzide evlatlarından Denizli ve İzmir eski Vali yardımcısı Halis TEKİN Beyefendi'yi 6 Mart 2013 tarihinde kaybettik. Kendisini saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Nur içinde yatsın ve mekanı cennet olsun.

 

Mardin eşrafından ve TAUN ailesinden olan merhum TEKİN, Mardin Belediyesi Fen İşleri Müdürü merhum Namık Şeyhmus TEKİN'in  (TAUN ) oğludur. İlk ve orta öğrenimini Mardin ve Diyarbakır'da tamamlayan Halis TEKİN Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinin akabinde sırasıyla Bingöl Genç, Konya Hadim, Sivas Şarkışla, Bursa Keles, Kocaeli Karamürsel, Kayseri Develi, Manisa Alaşehir, Bursa Karacabey,  Tokat Zile ve İstanbul Eyüp Kaymakamlıkları görevinde bulundu. 1981 yılında Denizli Vali Yardımcılığı görevine atanan TEKİN bu görevini yaklaşık 10 yıl sürdürdü. Akabinde 1991 yılında hukuk işlerinden sorumlu İzmir Vali Yardımcısı olarak atandı. 1995 yılında yaş haddinden emekli oldu. İzmir Karşıyaka'ya yerleşti.

 

Emeklilik yaşantısı sırasında İzmir'de yaşayan Mardinli hemşehrileri ile çok sıkı diyalog içinde bulunan merhum Halis TEKİN'in en büyük arzusu, hemşehrilerini bir çatı altında toplamak, ayrıca bir konfederasyon oluşturarak Mardin kültür varlıklarını diri ve canlı tutmaktı. Bu konuda tertiplediği birkaç toplantıdan önemli bir sonuç alamadığı için çok üzülüyordu. ''Hiç olmazsa acı ve tatlı günlerimizde beraber olalım'' cümlesini çok sık kullanıyordu. O'nun bu arzusu geç de olsa gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bu konudaki çabalarından dolayı kendisini ayrıca minnetle anmak istiyorum.

 

Merhum Halis TEKİN çok ciddi, işine çok ehemmiyet veren bir bürokrat ve saygın bir devlet adamı idi. İzmir'deki görevi sırasında pek çok hukuksal sorunu büyük bir beceri ve tecrübe ile çözdüğüne ben şahsen tanık olmuşumdur. Çok sert ve ciddi görünümünün arkasında müşfik ve başkalarına daima saygılı bir kişiliği vardı. Edebiyat öğretmenimiz Sayın Sadri ENSARİ'nin ifadesine göre o yıllarda Mardin'de yüksek tahsil yapan ender şahsiyetlerden  ve gıpta ile izlenen birisiydi. Konak ve Kemeraltı'na her gidişimde mutlaka, ama mutlaka ziyaretine gider, hal ve hatırını sorardım. Hiç unutmam, merhum babamın çocukluk ve okul arkadaşı ve de yaş olarak benden çok büyük  olmasına rağmen daima ayağa kalkarak beni karşılar, vedalaşırken de kapıya kadar gelerek uğurlardı. Kapısı tüm hemşehrilerimiz için ardına kadar açıktı. İşi düşen herkesin imdadına koşardı. 

 

Uzun süren bir rahatsızlık ve tedavi döneminin ardından 6 Mart 2013 tarihinde Hak'ka yürüdü. İzmir Valiliği'nde düzenlenen törenin ardından aziz na'şı vasiyeti üzerine İstanbul'a gönderildi ve Karacaahmet mezarlığına defnedildi. Bu çok aziz hemşehrimizi ve değerli büyüğümüze Cenab-ı Allah'tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyor, kederli ailesine ve de tüm Mardinli hemşehrilerimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. 

FUAT EDİP BAKSI 'YA DAİR

 

Mardinli hemşehrimiz, değerli şair ve edebiyatçı merhum Fuat Edip BAKSI'ya dair yazdığım yazı ile ilgili  çok sayıda telefon, e-mail yolu ile mesaj ve yorumlar aldım. Yazıyı okuyan herkese en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Bu konuyu gündeme getirdiğim için gerçekten bahtiyarım. Bu yazıma istinaden üstad Fuat Edip BAKSI'nın baba tarafından yakın akrabalarından İstanbul'da yaşayan Mardin Derikli hemşehrimiz Sayın Adnan DANİŞ beyefendi beni aradı. Fuat Edip Bey'in çocuklarını ve eşini çok aradıklarını, bunun için yıllar önce ablasının İzmir'e gittiğini, ancak sonuç elde edemediğini söyledi. Bunun üzerine Sayın Adnan DANİŞ Beyefendi'yi Fuat Edip BAKSI'nın kızı Güniz Hanım'la mesaj yolu ile üstadın eşi Sayın Kayhan BAKSI ile de telefonla görüşmesini sağladım. Akrabalar arası bu mutluluğa vesile olduğum için de kendimi çok mutlu addediyorum. Bu vesile ile merhum BAKSI'nın ailesine sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bu haber 2975 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar