İsmail DİNÇEL
İsmail DİNÇEL

Dara Antik Kenti

Eklenme Tarihi : 17 Nisan 2013, 10:52


Mezopotamya, tablolarda bile göremeyeceğiniz bir renk cümbüşünün görüldüğü yerdir. Sizi Mezo­potamya'nın bu gizemli coğrafya­sındaki Dara'ya yol almaya davet ediyoruz.

 

Mezopotamya'nın Efes'i diye tarihe ge­çen Dara; M.Ö. 500'lü yıllarda Büyük İmparator Darius tarafından (ki farklı kaynaklarda askeri garnizon kenti olarak) yazlık dinlence yeri “parsediası” olarak inşa ettirilmiştir. Yıllarca farklı uygarlıkların elinde el değiştiren Dara, sahibi olan her uygarlıkla yepyeni bir çehre, fark­lı mimari dokunuşlar kazanmış ve bunları da kendinde saklayarak bugüne dek taşımış.

 

Bölgenin gizemli yaşantısını gözler önüne seren Dara'da Romalılardan kalma muhteşem yapılar bulunuyor. Tarihteki ilk barajlardan sayılan temiz su barajı, şehrin su ihtiyacını karşılayan büyük bir su sarnıcı, su yatağına döşenmiş suyolları, zindan, mabed, nekropol ve mağara evlerini ziyaret edebilirsiniz. Adı duyulmamış zengin tarihi değerlerden biri olan Dara, sahip olduğu tarih ve bu tarihin üzerinde kurulu bugüne ait yerleşim ile oldukça ilginç bir birliktelik oluşturuyor. Dara'da Güneşin sıcaklığı ile birlikte Doğu'nun sarısında kaybolduğunuzu hissediyorsunuz.

 

İşte bu yüzden Mardin'e gelip de Dara'ya gitmeden olmaz. Dara Mardin'e 30 kilometre uzaklıkta bir antik ören yeri. Köye girer girmez çevrenizi çocuklar sarıyor. Antik kenti köy çocuklarından Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ya da Kürtçe istediğiniz dilden dinleyerek gezebilirsiniz.

 

Saatlerce süren köy gezisi kapsamında karşımıza çıkan su sarnıçlarının Mezopotamya'da kurulan ilk baraj olduğunu hatırlatıyorlar. Bugün bile şaşırtıcı nizamıyla dikkat çeken kanallara ait izler yerli yerindeydi. Su sarnıçları, su depoları, bir su medeniyetine işaret ediyordu. Suyun akışını, oranını ya da bekletilmesini kontrol edebilen bir sistemin kalıntıları olan havuzlu salonu ve hendeği ile beraber.

 

Oyma kaya evler, tavanlarındaki süslemeleri, duvarlarına işlenmiş Meryem, İsa ve haç figürleriyle kaya kiliselerine dönüşmüş yapılar kentin Hıristiyanlık macerasını anlatıyordu. Fakat Dara pek çok dine farklı zamanlarda ev sahipliği yapmıştı. Dara, antik kent kalıntılarıyla iç içe yaşayan bir Güneydoğu köyü. Tarihi bir film yapacaksanız, dekor hazır. Antik köprülerin altında inek kovalayan kızlar, tapınakta otlayan koyunlar, nekropoldeki eşekli çobanlar, çeşmeden doldurdukları suyu sırtlarında taşıyan kızlar, sarnıçlarda oyun oynayan çocuklar, tarihi surların dibinde zeytin toplayan kadınlar, geleneksel Arap entarileriyle agorada dolaşan erkekler.

 

Kubbeler, kemerler, sarnıçlar arasında dolaşırken her an karşınıza Kapadokya'dakilere benzer kaya mezarları, Hasankeyf’teki gibi 8-10 metre derinlikteki mağara evler, taş duvarlara işlenmiş figürler karşınıza çıkabiliyor.

Bu haber 67889 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar