Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Burak ERDEM
Burak ERDEM

Arkeolojik Anlamda Beklenti Çok Büyük

Eklenme Tarihi : 24 Mart 2013, 22:06


Şubat ayının başında Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu’yu makamında ziyaret etmiştim. Kendisiyle saatlerce süren bir röportaj gerçekleştirdim. Şunu açıkça ifade etmeliyim ki röportajlarımın içinde en keyif alarak gerçekleştirdiğim röportaj; Güner hocayla yaptığım röportaj oldu. Son sınıf arkeoloji öğrencisi olarak Güner hoca ile arkeoloji üzerine konuşmak inanılmaz derecede keyif vericiydi. Güner hoca; Harvard’tan Mardin’e uzanan başarılarla dolu yaşam öyküsünü ve Mardin’de yapmak istediklerini büyük bir içtenlikle anlatırken, Artuklu Üniversitesi’nin ve özellikle Mardin’imizin ne kadar şanslı olduğunu bir kez daha anlıyordum.

 

Güner hocayla yapmış olduğum röportaj mardinimiz.com’da “1750” defa okundu. Haberlerimin yayınlandığı üç ayrı gazetenin yazı işleri, Güner Coşkunsu röportajına ayrı bir hassasiyet gösterdiler ve röportajı tam sayfa yayınladılar. Röportajın yayınlanmasından neredeyse iki ay geçmesine rağmen yurt içinden ve yurt dışından tebrik telefonlarının ve mesajlarının hâlâ geliyor olması, bana bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündürdü.

 

Röportaja; Mardin’den, yurt içinden ve yurt dışından gösterilen ilgi bize açıkça gösteriyor ki ‘arkeolojik anlamda beklenti çok büyük.’

 

Güner hoca ve benim gibi çok sayıda insanımız da Mardin’in arkeolojik olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Güner hocaya ve bana gelen tebrik mesajlarındaki ifadeler bu gerekliliği açıkça ortaya koyuyor. Yıllardır arkeolojik anlamda Mardin ihmal edildi. Kültürel mirasıyla övündüğümüz Mardin’imizin arkeolojik geçmişini tam anlamıyla bilmiyoruz. Arkeolojik ve kültürel mirasımızın şimdiye kadar kıymeti bilinmemiş, korunmamış, belgelenmemiş, incelenmemiş ve değerlendirilmemiş. Güner hocanın da ifade ettiği üzere Türkiye’nin Anadolu arkeolojisi haritasına baktığımızda ne yazık ki Mardin ortada kocaman bir boşluk şeklinde duruyor.

 

Güner hocanın çok önemli ve heyecan verici bir iddiası var. Bu iddia ki röportajımızın başlığı oldu. Güner hoca; bilimsel araştırmalara izin verildiği takdirde Mardin’in arkeoloji literatürünü alt üst edecek veriler sunacağını ifade ediyor.

 

Mardin’de; Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün arkeolojik anlamda ilk çalışması Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin vermesi halinde Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu başkanlığında Ğurs Vadisi’nde yapılacak olan yüzey araştırmasıyla başlayacak.

 

Mardin için önemli bir şans olduğunu, bulunduğum her platformda dile getirdiğim Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu’ya, Türkiye’nin Anadolu arkeolojisi haritasındaki Mardin boşluğunu dolduracağına yürekten inandığımı belirtmek istiyorum.

 

Röportajı henüz okumadıysanız zaman ayırıp okumanızı öneriyor, röportaja gösterilen ilgi için de ayrıca çok teşekkür ediyorum.

 

IV. ULUSLARARASI ARKEOLOJİ ÖĞRENCİLERİ SEMPOZYUMU

 

İzmir, Denizli ve Antalya’dan sonra bu yıl dördüncüsü düzenlenen, arkeoloji öğrencilerinin kaynaşmalarına ve bilgilerini paylaşmalarına olanak sağlayan Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu’na Şanlıurfa Harran Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Kırk dört üniversiteden yaklaşık altı yüz arkeoloji öğrencisi, arkeoloji üzerine konuşmak için yüzlerce kilometre yol kat edip Şanlıurfa’ya geldi.

 

Sempozyumun son gününde Harran ve insanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan, günümüzden tam 12 bin yıl önce inşa edilen Dünya'nın İlk Tapınağı’nın bulunduğu Göbeklitepe’ye gezi düzenlendi. Göbeklitepe’yi hayranlıkla ve şaşkınlıkla gezdim. T biçimindeki ağırlıkları kırk ile altmış ton arasında değişen sütunların üzerindeki tasvirler olağanüstüydü. İlkel el aletlerinden başka bir aletin olmadığı o  dönemde sütunların nasıl taşındığını ve dikildiğini anlamak gerçekten mümkün değil.

 

Yolunuz Şanlıurfa’ya düşerse bilinen insanlık tarihini değiştiren Göbeklitepe’yi mutlaka görmelisiniz!

 

Son olarak sempozyumun ihtiyaçlarını karşılayıp sempozyum açılışına bizzat katıldığı için Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya, desteklerini esirgemeyen Harran Üniversitesi Rektörlüğüne ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Önal’a, sempozyumun organizasyonunda emekleri büyük olan Harran Üniversitesi temsilcileri Adil Tagiyev ile Özlem Kılıç’a ve Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde okuyan tüm arkadaşlarımıza gösterdikleri ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum.


Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu Röportajını Okumak İçin Tıklayınız..

http://haberler.mardinimiz.com/haber_detay.asp?haberID=2188

Bu haber 2837 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar