Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
Faruk GÜLTAŞLI
Faruk GÜLTAŞLI

Mardinli Büyük Şair Fuat Edip Baksı

Eklenme Tarihi : 20 Mart 2013, 06:20


Bir bahar akşamı rastladım size

Sevinçli bir telaş içindeydiniz

Derinden bakınca gözlerinize 

Neden başınızı öne eğdiniz.

 

İçimde uyanan eski bir arzu

dedi ki yıllardır aradığın bu

Şimdi soruyorum büküp boynumu

Daha önceleri neredeydiniz?

 

Büyük bestekâr Selahattin PINAR'ın bestelediği bu çok ünlü şarkının söz yazarı Fuat Edip BAKSI'nın Mardinli olduğunu biliyor muydunuz? Doğrusunu isterseniz ben de bilmiyordum. 2004 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne bir vesile ile gittiğimde eşi Kayhan BAKSI ve kızı Prof. Dr. Güniz BAKSI'dan öğrendim bu gerçeği.

 

1910 (veya 1912) yılında Mardin'de dünyaya gelen üstad Fuat Edip BAKSI hep yanlış bir şekilde Diyarbakır doğumlu olarak gösterilmiş, hep böyle bilinmiştir. Oysa nüfus cüzdanı kayıt örneğinde doğum yeri Mardin olarak yazılmaktadır. Bunun yanı sıra emeklilik sicil numarası 10 841 34 tür. Emekli Sandığı'nda Mardin'imizin kod numarası 841 dir. Fuat Edip BAKSI'nın sanat yaşamını doktora tezi olarak hazırlayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yasemin Mumcu AY Hanımefendi'ye göre şairimizin doğum yılı olan 1910 (veya 1912) tarihinde Mardin Sancağ , Diyarbekir vilayetine bağlı idi. Fuat Edip Bey'in doğum yerinin Diyarbakır olarak gösterilmesinin nedeni bu olabilir.

 

Fuat Edip BAKSI'nın babası Mustafa Münir Bey Mardin mutasarrıfı olup daha sonraları ELKATMIŞ, ELÇEKİN, ÜNER ve ELALDI gibi soyadlarını alan DARAVİ ailesinin bir ferdidir. Annesi Bedriye Hanım ise Mardin'de TAUN'lar olarak bilinen TEKİN ailesinin kızıdır. Fuat Edip Bey'in DARAVİ ailesine mensup olduğunu, matematik öğretmeni hemşerimiz Adil ELÇEKİN de doğrulamaktadır. Kendisi ile vefatından kısa bir süre öncesine kadar görüştüğünü ifade eden Sayın Adil ELÇEKİN, babasının amcazadesi olan Fuat Edip Bey'in çok iyiliğini gördüğünü ifade etmiştir. Fuat Edip Bey'in dayısı Mardin eşrafından Şehmus Namık TEKİN Mardin Belediyesi Fen işleri Müdürü idi. Fuat Edip BAKSI'nın dayısının oğlu Sayın Halis TEKİN, Denizli ve İzmir vali yardımcılığı görevlerinde bulunmuş deneyimli bir bürokrattır.

 

Çok küçük yaşlarda babasını kaybeden üstad, annesi ve dayısı tarafından büyütülür. İlk musîki ve edebiyat, zevkini dayısının evinde sıkça yapılan musîki ve edebiyat sohbetlerinde alır. Etkilendiği sanatçılar Süleyman Efendi El-MÜFLİS, Mahmut Efendi El-HU , Hafız Abdurrahman İNAN, Abdülkerim ATASAYAR, Mıksi REZZUK EFENDİ ve Amso EL KÖÇEK'tir. Bu sohbetler ve meşkler Edebiyatın şairimizde bir tutku halini almasına vesile olur. Hatta kendisi ile yapılan bir röportajda şiir yazma hevesine Mardin'de evlerine gelen ve doğaçlama yoluyla beyitler okuyan ve şiirler yazan bir bayanın vesile olduğunu ifade etmiştir. Tüm araştırmalarımıza rağmen bu bayanın kim olduğunu bir türlü öğrenemedik.

 

İlköğrenimini Mardin'de tamamlayan Fuat Edip Bey Elazığ Muallim mektebine kaydolur ve buradan 1930 yılında mezun olur. Akabinde ilk görev yeri olan Zonguldak Safranbolu Karacapınar okuluna tayin olur. Burada öğretmenlik görevini sürdürürken bir yandan da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde fark derslerini vererek Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olmaya hak kazanır. 28 Ekim 1937 tarihinde İzmir Erkek Lisesine Edebiyat öğretmeni olarak atanır. Bu tarihten itibaren ölümüne değin İzmir'den hiç ayrılmaz. Sırasıyla İzmir Erkek Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Ticaret Lisesi ve Hava Lisesi'nde öğretmenlik yapar.1965 yılında emekliye ayrılır. Emeklilik sonrası İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nde 1971 yılı sonuna kadar Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verir.1974 yılında İzmir'de vefat eder ve orada defnedilir. İzmir'de adını taşıyan FUAT EDİP BAKSI MAHALLESİ bulunmaktadır.

 

Sayın Kayhan BAKSI ile evliliğinden Bedriye Güniz BAKSI ve Fuat Ediz BAKSI adında iki çocuğu bulunmaktadır. Kızı Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz Anabilim Dalı'nda Profesör olarak görev yapmaktadır. Oğlu Ediz bey ticaret ile uğraşmaktadır.

 

Fuat Edip BAKSI'nın en önemli yönü şairliği ve güfte yazarlığıdır. Bunun yanısıra yayınlanmış romanları,roman haline getirdiği Kerem ile Aslı gibi halk hikayeleri derlemeciliği ve gazetelerde tefrika ve makale yazarlığı da mevcuttur. Şiirlerini başlıca Bir Bahar Akşamı, Destanımız, Delikanlım, İzmir Destanı ve Cacık isimli kitaplarda toplamıştır. Şiirlerinden 51 tanesi çeşitli bestekarlar tarafından bestelenmiştir. Bunlardan en ünlüleri “Bir Bahar Akşamı, Bakışı Çağırır Beni Uzaktan, Dile Düştüm Senin Yüzünden Yine, Aşkımın İlk Baharı, İlk Heyecanım Benim, Uzun Yıllar Ötesinden Hatırını Sorayım mı, Rüzgar Kırdı Dalımı, Sevgi Deli Gönülden Gönüle Bir Akıştır, Bahtım Gibi Bak Gözlerinin Rengi de Esmer, Gel Sevgili Son Ümidim Sendedir Artık”

 

İnternet sayfalarında Mardinli büyükler tablosuna bir an önce büyük şair Fuat Edip BAKSI'nın eklenmesi benim en büyük dileğim ve temennimdir. Özellikle bu gerçeğin MAREV'in web sayfasında yer alması için gösterdiğim çabalar ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır. MAREV yöneticilerinin bunu bir an önce gündeme getirip bu gerçeği tüm hemşerilerimize duyurmasını rica ediyorum.

 

Mardinli olduğunu çoğumuzun bilmediği bu değerli hemşerimizi vefatının 39. yılında saygı ve minnetle anıyor, eşi Sayın Kayhan BAKSI Hanımefendiye, Kızı Bedriye Güniz BAKSI ve oğlu Fuat Ediz BAKSI'ya sağlıklar diliyorum.

 
ÖMER FARUK GÜLTAŞLI KİMDİR?

 

Ömer Faruk Gültaşlı, 1957 yılında Mardin'de doğdu. Mardin Lisesi'nden 1974 yılında mezun oldu. Daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümündeki eğitimini 1980 yılında tamamlayarak MTA Genel Müdürlüğü'nde işe başlayarak meslek hayatına atıldı. Bu kurumun Ege Bölge Müdürlüğünde  tam 30 yıl 11 ay fiili görevinin ardından 2011 yılı temmuz ayında emekli oldu. Ardından 2 yıl süre ile özel sektörde çalıştı. Meslek yaşamı boyunca Manisa-Turgutlu; Muğla - Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Denizli - Acıpayam, Tavas; Bursa -Orhaneli, Eskişehir, Balıkesir, Konya, Uşak, Isparta, Adıyaman, Kastamonu, Kütahya ve Kahramanmaraş'ta araştırma ve incelemelerde bulundu. Yurt dışında Mısır, Amerika Birleşik Devletleri, Kıbrıs, Portekiz, Moritanya, Irak ve Cezayir'de görev yaptı.

 

1970 yılında müzik çalışmalarına Mardin'de başlayan Ömer Faruk Gültaşlı Kanun sanatçısı olarak yurt içi ve yurt dışında pek çok konsere kanun sanatçısı olarak katıldı.1997 yılından bu yana Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Klasik Türk Müziği Korosunun şefliğini yürütmekte ve özellikle Mardin Musıkisi ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulunmaktadır. Mardin Hüseyni Divanı, Mardin Peşrevini ve Reyhani saz eserini TRT repertuarına dahil etti.

Bu haber 3984 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar