Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9
İsmail DİNÇEL
İsmail DİNÇEL

Mardin Evleri

Eklenme Tarihi : 28 Ocak 2013, 16:33


Bir başkadır Mardin evleri... Yazları serin, kışları sıcak. Bunun da nedeni duvarların kalın oluşu, yazın aldığı sıcağı kışın aldığı soğuğu yazın serin bir hava olarak estirir. Dantel gibi aksedilen taş süslemeleri ile başka bir sanatı andırır. Limon-üzüm ve dalı saç örgüsü başak, su damlası ay ve yıldız yılan hayvan figürleri ve geometrik şekiller. Abbaralarıyla... Sosyal yaşantının huzurunu sergiler.

 

Mardin'de ataların yaşayışlarındaki gönlü genişliği belki ehl-i keyf tarzları, nargile dumanı sinmiş yorgun nakışları, çok çocuklu yaşamı ve mutlak paylaşıma dayalı taş güzelliğinin sıcacık yuvaya dönüştüğü oymaların ve işlemelerin diyarı evler...

 

Yıldızlar altında devasa şatoları, güneşle birlikte muhteşem sarayları bile kıskandıran Mardin evleri... Mardin'de evler, ta- rih'i bütün ihtişamıyla gözler önüne sermektedir. Geçmişin heybeti, inancı avlu kapılarının tokmaklarına aksetmiştir. Güneşe tapanların sem bolü olan güneş motifi, gücün kudretin simgesi olan aslan başı motifli tokmaklar ve Mezopotamya toprakları üzerinde yaşama bahtiyarlığına ulaşan insanların kendileri nakşedilmiştir kapı tokmaklarına... Büyük tokmaklı avlu kapısı ve kapı açıldığında ayvandan beliren 10-12 basamaklı tek parça taşlı merdiven, ardından bir avlu ve yan yana sıralanmış odalar, tabii bu ayrı bir özellik ilk olarak beliren kapıdan içeri girildiğinde bu bölüme hıcre de deniliyor.

 

Hicre üç bölümden oluşur. Her bölümde kemer, kubbe tavan göze çarpar. Birbirine açık durumdaki bölümlerden biri, ünlü Mardin ceviz, meşe oymacılığı ve sedef süslemeleri ile 4 kişilik kanepe, 2 koltuk ve 4 sehpa, üstünde tunç, gümüş veya altından yapılmış küllük onu bütünle- yen Acem motifli Mardin'e özgü el işi halısıyla görüntüyü izlerken, kanepenin arkasında duvarda beliren üç gömme takalardı büyük 2 küçük) ve bunların üstünü örten çivitlenmiş beyaz perde, takaların üst kısmında ayrılmış rafların üstünde ince zarif kahve fincanlarının görünümü, 2. bölümde duvardan duvara gürgenden yapılmış divanlar ve duvarları süsleyen takalarla oturma odası birbirini bütünlemektedir.

 

Yatak odası olarak kullanılan manzara, yatak tahtlarıyla, hafızalardan silinmeyecek güzellikte olan beyaz iş, iğne oyası tığ işi gibi ince işlemelerle bezenmiş, bu işi bütünleştiren döşek, yastık, yorgan ile ayrı üslupta güzellik sergilemektedir. Odanın her köşesinde aynalı elbise “Ğıristiyen” dört, beş gözden oluşan büyük çekmeceli 1,5m. Yüksekliğinde “biro”, bironun üzerine yerleştirilen kapı 80 cm. arasında değişen cevizden yapılmış içine işlemeli yazmaların konduğu küçük camlı dolap, duvarı süsleyen cevizden yapılmış oyma çerçeveli kristal ayna ve yerdeki halıyla bütünleşmektedir.Avluda; kuyu, dış mutfak “matbağ” , banyo “hımmam”, tuvalet “tahhara” mevcut olup, matbağda bir ocak “ıtfeye” ve odunluk yeri bulunur. Avludan bir avluya çıkarken 10-15 basamaklı taş merdiven ve taş işlemeli ara kapı ile diğer bir avluya geçerken yine diğer avludaki odalar belirlemektedir.

 

Ev birkaç katlı ise en üst katta çalışma odası denilen "tayyare" yer tahtlar kurulur. Katlar geçit kilerlerden sağlanmaktadır.

 

Evlerin genelinde ahır bu günkü adıyla garaj atlar birer araba yeri sayılırdı. Atların eğeri bir başka süslenir saygının günümüze bıraktığı sevecenlikle hayatın tüm güzelliklerinin Mardin evlerinde aldığı yepyeni boyutun bir göstergesi... Tarihle evli olmanın evlerdeki görüntüsü sizleri bekliyor...

 

İsmail DİNÇEL Kimdir?

 

1954 Mardin'de doğan Dinçel, ilk ve orta öğrenimini Mardin'de yaptı. Liseyi Ankara'da ve İstanbul'da Polis Okulu'nda okudu. İsmail Dinçel evli ve üç çocuk babasıdır. Dinçel; Ankara Gündem Gazetesi, Özğün Gazetesi, Dış Haberler Müdürü Ankara Vuslat Dergisi, Parlemanto Dergisi, Eyvan Dergisi, Mardin Dergisi, Katılım Dergisi, Mardin Gap Gazetesi, Güney Hakimiyet Gazetesi, İlkhaber Gazetesi, Mardin Haber, Marmaranın Sesi Gazetesi, Kızıltepe Ekspress Gazetesi ve 47 TV Ankara Temsilciliğini yapmaktadır. Ankara Arsel Ajansı'nın ve Ankara Mar-ev'in basın danışmanlığını yapmaktadır. 3 kitap çıkartmıştır ve 3 ödül almıştır. Mardin fotoğrafları ve Mardin belgeselleri vardır. İsmail Dinçel ayrıca mardinimiz.com'un Ankara Temsilciliğini yürütmektedir.

Bu haber 3381 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada haberler

Video Galeri

Tüm videolar