İsmet Yedikardeş'ten Seramik Eğitimi!


Açıklama: Gerçek mesleği seramikçilik olan dünyaca ünlü ressam İsmet Yedikardeş, Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın daveti üzerine Mardin’e geldi.
Kategori: Kültür Sanat
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2018
Geçerli Tarih: 28 Eylül 2020, 06:15
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/haber_detay.asp?haberID=5090


Gerçek mesleği seramikçilik olan  dünyaca ünlü ressam İsmet Yedikardeş,  Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın daveti üzerine Mardin’e geldi. Yedikardeş, seramik alanında geleceğin ustaları olabilecek öğrencilere 2 gün boyunca seramik hakkında seminer verdi.


Çocuklara seramikçiliğin püf noktalarını öğreten Yedikardeş,“ Bu meslek çok zevkli bir meslektir. İçine girdin mi çıkamazsınız. Bu böyledir.” dedi.


Mardin Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şeyhmus Güler, Müze Müdürü Nihat Erdoğan çalışmaları yerinde izledi.


Ünlü Ressam İsmet Yedikardeş, İlkhaber Mardin Temsilcisi ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Adnan Avuka’yı seramik çalışmalarını yapmak üzere atölyesine davet ederek beraber çalışma yaptı. Hayatında ilk defa seramik çalışmalarını izleyen ve eline çamuru alıp yapmaya başlayan Avuka, İsmet Yedikardeş’i hayrete düşürdü.


Yedikardeş, "Adnan sen daha evvel hiç seramik konusunda çalıştın mı? Ben sizi fotoğraf sanatçısı olarak biliyordum. Çünkü beraber İstanbul, Ankara ve Viyana’ya gidip ben resim sergisini açtım. Siz de fotoğraf sergisini açtınız. Ama seramikte bu kadar usta birisi olduğunu bilmezdim doğrusu. Tebrik ederim.” dedi.


Mardin Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şeyhmus Güler, Müze Müdürü Nihat Erdoğan çalışmaları yerinde izledi.