Artuklu Üniversitesi, Modern Kütüphaneye Kavuştu!


Açıklama: mardinimiz.com Genel Yayın Yönetmeni Burak Erdem yazdı..
Kategori: KÖŞE YAZARLARI
Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2018
Geçerli Tarih: 21 Ocak 2019, 19:25
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/yazar.asp?yaziID=4856


Şehirlerin başlı başına bir marka olmalarını sağlayacak bir değil birden fazla dinamik var. Bu dinamiklerin en önemlilerinden biri de üniversitelerdir. Üniversiteler, bulundukları şehri dolaylı ve doğrudan değiştirme gücüne sahip. Tabi eğer iyi yönetilirlerse... Tabi eğer bu iyi yönetimler desteklenirse... 


Mardin Artuklu Üniversitesi de Mardin’in marka olmasını sağlayacak en önemli kurumların başında geliyor. 2015 yılında Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hocanın Rektör seçilmesiyle birlikte üniversitede değişim rüzgarları esmeye başladı.  Rektör hoca üniversitenin şehirle bütünleşip ilim yuvası haline gelmesi gerektiğinin altını çiziyordu ve bu yönde gerekli çalışmaları hiç vakit kaybetmeden başlattı.  


***

Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de Mardin’e kazandırılan bölgenin en büyük kütüphanesidir. Artuklu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Rektör hocanın üzerinden hassasiyetle durduğu projelerden biriydi.


Üniversite yerleşkesinde oluşturulan 11 bin 600 metrekare alana sahip 3 katlı ve aynı anda bin kişinin kitap okuyabildiği bu kütüphanede 70 binden fazla kitap bulunuyor. Kütüphaneyi gezdikçe ‘vay be’ diyesi geliyor insanın!


Kütüphanede öğrenciler için en ufak ayrıntısına kadar her şey eksiksiz düşünülmüş. Kütüphanede 64 bilgisayar, tarayıcı makineleri, projeksiyon destekli 8 toplantı odası, iki seminer odası, loca diye adlandırabileceğimiz çalışma kabinleri, çok amaçlı sınıflar ile müze ve sergi salonu bulunuyor.


Rektör Ahmet Ağırakça hoca kütüphaneyi o kadar önemsiyor ki kendi kütüphanesindeki 17 bin kitabı, evet evet yanlış duymadınız tam 17 bin kitabı kütüphaneye öğrencilerin kullanımına bağışlamış. Bir Mardinli olarak, Mardinliler ve üniversite öğrencileri adına bu anlamlı bağışından dolayı Rektör hocaya saygılarımla teşekkür ediyorum.


Artuklu Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hilal Ağalday ağabeyim ile yaptığım sohbette, ferah bir ortamda öğrencilerin kendilerini sıcak bir yuvada hissedecekleri bir ortam oluşturduklarını ve teknolojik açıdan da ilkleri kullandıklarını belirtti. Ağalday kütüphaneden yalnızca üniversite öğrencilerinin değil, Mardin’de yaşayan herkesin faydalanabileceğini hatırlatıyor. İlk fırsatta üniversite kütüphanesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.


***

Uzun lafın kısası Artuklu Üniversitesi Mardin’imize değer katmaya devam ediyor. Bu üniversite hepimizin! Eğer Mardin’i seviyor ve şehrimizin ilerlemesini arzu ediyorsak, Artuklu Üniversitemizi desteklememiz gerektiğini Mardin’e gönül veren hemşehrilerime bir daha ısrarla hatırlatmak isterim. Unutmayalım ki medeniyetlere kucak açmış kadim Mardin şehrimiz yarınlara, ancak birlik ve beraberlik içinde ulaşabilecektir.