AK Parti Mardin İl Başkanı Belli Oldu!


Açıklama: Mardin'de merakla beklenen AK Parti İl başkanı kim olacak sorusu cevabını buldu.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 21 Ocak 2019, 18:36
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/haber_detay.asp?haberID=4829


Mehmet Ali Dündar’dan boşalan AK Parti Mardin İl Başkanlığı koltuğuna Kurucu İl Başkanı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri oturdu.

AK Parti Mardin İl Başkanlığı için 33 kişi başvuru yapmıştı. AK Parti Mardin İl Başkanının belirlenme sürecinde iki hafta önce teşkilat içi temayül yoklaması yapılmış, partililere il başkanı olarak görmek istedikleri isimler sorulmuştu.


NİHAT ERİ KİMDİR?          


1948 yılında Midyat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Midyat’ta, Liseyi, parasız yatılı olarak, sırasıyla Mardin Lisesi, Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ve İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde birer yıl okuyarak bitirdi.


Üniversiteye Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde başladı; burada iki yıl okuduktan sonra ayrılıp, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne geçti. 1974 yılında buradan eczacı olarak mezun oldu. Mardin Midyat İlçesinde serbest eczacılık yaptı.


Refah ve Fazilet Partilerinde, İlçe Başkanlığı ve Milletvekili adaylığı gibi görevler üstlendi.


AK Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldı, kurucu il başkanı olarak Mardin İl Teşkilatını kurdu. 2002 seçimlerinde  Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Mardin Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.  Dışişleri Komisyon Üyeliği yaptı.


Milletvekilliğinin sona erdiği 2007 yılından beri, sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında, Bölge sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların içerisinde yer aldı


Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.