Gençlik Merkezi Mardin'imize Çok Yakıştı!


Açıklama: mardinimiz.com Genel Yayın Yönetmeni Burak Erdem'in yeni yazısı..
Kategori: KÖŞE YAZARLARI
Eklenme Tarihi: 03 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 13 Aralık 2018, 06:36
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/yazar.asp?yaziID=4802


Kanun Hükmünde Kararname ile geçtiğimiz yıl Başkan Vekilliğine atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman tarafından yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin “Sizin için çalışıyoruz” sloganıyla yaptığı çalışmalar birçok Mardinlinin takdirini topluyor.


Şehir merkezi ve kırsal yollar olmak üzere 1600 km sıcak asfalt,  7 akıllı durak, 40 taziye evi, 220 çocuk parkı, 47 bin fidan dikilmesi, yaz okulları, 100’den fazla kültür-sanat etkinlikleri Büyükşehir Belediyesi’nin 1 yıl içinde gerçekleştirdiği hizmetlerin önemli bir bölümünü oluşturuyor; fakat bütün bu hizmetlerin içinde biri var ki belki de en anlamlısı, en kıymetlisi.. O hizmet “Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi”


***


Cumartesi günü yeni yerinde faaliyete geçen Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’ni ziyaret ettim. Akşam saatleriydi, merkez muhtemelen sakin olur diye düşünüyordum ki karşılaştığım manzara beni çok şaşırttı ve bir o kadar da sevindirdi. Bir tarafta PlayStation oynayanlar, diğer tarafta pür dikkat satranç oynayanlar, masa tenisinde kıyasıya mücadele edenler, ücretsiz olarak ikram edilen çayını-kahvesini yudumlarken dostluklarını pekiştirenler, merkezin ücretsiz bilgisayar, internet ve fotokopi hizmetinden yararlananlar, 7 bin kitabın yer aldığı kütüphanedeki kitapları inceleyenler-okuyanlar, çalışma ofisinde ders çalışanlar, İngilizce-Almanca kursu alanlar, resim ve müzik atölyesinde çalışanlar ve daha niceleri…


Boş duran bir genç göremedim. Herkes bir şeylerle uğraşıyor, gençlerin yüzünde tebessüm, gözlerinde umut var! Çocuklar ve gençler çok renkli ve enerji veren iç tasarıma sahip olan gençlik merkezinde hem öğreniyor, hem eğleniyor… Gördüğüm manzara beni çok mutlu etmişti.


“Gençlik varsa, gelecek var” sloganıyla faaliyetlerini 2700 metrekarelik bir alanda sürdüren gençlik merkezinin görevlileriyle sohbet ederken merkezin üye sayısının 1600’a ulaştığını öğrendim. Kısa sürede çok önemli bir sayı bu! Çok kısa sürede bu sayının 5000’i geçeceğini düşünüyorum.


***


Mardin’de çocukların ve gençlerin sosyalleşmeleri için seçenek yok denecek kadar azdı.  Vali Mustafa Yaman, kayyum olarak atandıktan sonra yaptığı açıklamada “Gençlerimizin mutlu olacağı bir şehir hedefiyle genç dostu çalışmalara devam edeceğiz”  demişti. Gerçekten Sayın Vali bu hedefe çok kısa bir sürede ulaştı. Mardin’deki çocukların ve gençlerin artık günleri dolu dolu geçiyor.


Böyle bir merkezi Mardin’imize kazandırdığınız için sizi ve ekibinizi yürekten kutluyorum Sayın Vali/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman…   


Özetle, Mardin’deki çocuklar ve gençler rahat bir nefes alabilecekleri çok şık ve bol aktiviteli bir merkeze kavuştu. Gençlik merkezini henüz görmemiş olanları mutlaka ziyaret etmeye davet ediyorum.