Tanıtım ve Markalaşma Projesi Tanıtıldı


Açıklama: GAP idaresi başkanlığı tarafından hazırlanan ve içinde Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Siirt, Gaziantep, Kilis, Şırnak illerinin yer aldığı Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi'nin yapıldı.
Kategori: Gündem
Eklenme Tarihi: 03 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 13 Aralık 2018, 07:44
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/haber_detay.asp?haberID=4801


Toplantıya GAP  bölge  Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Artuklu İlçe Kaymakamı  Ve Belediye Başkanı Şakir Öner Öztürk, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, GAP bölgesinde yer alan illerin temsilcileri, turizm alanında çalışma yapan yatırımcılar, iş adamları ve sanayiciler  katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, ardından konuşmalarla devam etti. Burada bir konuşma yapan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin  Karahocağil, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin temel hedefi; sahip olduğu kaynakları değerlendirerek yöre halkının gelir düzeyine ve yaşam kalitesini yükseltmek. Bölgeler arasında gelişmişlik farkını gidermek, kırsal alandaki verimliği ve istihdam olanaklarını artırarak ulusal düzeyde ekonomik gelişme ve sosyal istikrar hedeflerine katkıda bulunmak olan Güneydoğu Anadolu Projesi, günümüzde  çok sektör sürdürebilir insani gelişmeye  dayalı, bölgenin rekabet gücünü artırmayı, ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlayarak bütünleşmeyi hedefleyen, entegre bir bölgesel kalkınma projesi olarak uygulanmaktadır.” dedi.


Projenin tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Karahocagil, “Bu vesileyle 2014 yılında başlamış olduğumuz GAP Bölge Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi tüm hızıyla devam etmektedir. Proje bölgenin tamamını tek isim  altında markalaşma mevcut turizm destinasyonlarının tanıtımının  yapılması ve altyapılarının geliştirilmesine katkı sağlayacak, bununla birlikte  destinasyonlar ve turistik  faaliyetler  belirleyerek turistlerin  bölgede daha çok konaklama yapmalarına zemin hazırlayacaktır.Bu kapsamda  yeni kent, il ve bölgesel  tematik rotaların hazırlanması ve tanıtımının  yapılmasını, destinasyonları ve rotaları yerel ve uluslar arası mecrada tanıtmayı hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak için faaliyet gösterdiğimiz bölgeyi, Mezopotamya Turizm Destinasyon Bölgesi olarak bir  marka haline getirmeyi karar verdik. Dicle ve Fırat’ın  suladığı, son arkeolojik bulgularla  uygarlığın  burada ortaya çıktığının kesinlik kazandığı, aynı zamanda tarım  devrinin gerçekleştiği, onlarca dil, inanç, kültür ve uygarlığa ev sahipliği yapmış bölgemiz artık ülkemize ve tüm dünyaya “Mezopotamya” olarak tanıtılacaktır.”diye konuştu.


Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman  ise, GAP bölgesindeki bulunan illerin tarihi ve kültürel zenginliklerinin dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bir nimet olduğunu ve dünya insanlarının artık bu   bölgelerin  görmek için  heyecanlandıklarını  aktararak, “İlimizde turizmin gelişmesi için her zaman olduğu gibi, çalışmalar yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.