Mardin'de Gezi Park İçin Toplandılar


Açıklama: Mardin'de KESK ve Artuklu Üniversitesi Öğrenci İnisiyatifi Karayolları parkında toplanarak Gezi Parkı eylemine destek verdi.
Kategori: Mardin Bölge
Eklenme Tarihi: 01 Haziran 2013
Geçerli Tarih: 17 Eylül 2019, 11:50
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/haber_detay.asp?haberID=2544


Yaklaşık 300 kişin toplandığı Karayolları Parkında KESK ve Artuklu Üniversitesi İnisiyatifi adına açıklama yapıldı.

    

“BASINA DEĞİL KAMUOYUNA”

     

Basına değil, kamuoyuna diye başlayan açıklamayı KESK adına Şeref Ay okudu.

 

Bu gün herkesin sokağa çıkması gerektiği, bir parka gidip bir ağacın gölgesinde oturması gerektiği belirtilen açıklamada “Bugün herkes yeşil olmalı,biz yeşerdikçe,son günlerde yaşanılan bu olayları bir ağaçlara anlatmalı.İstanbul gezi parkında yaşanan olayları,kesilen ağaçları,polisin orantısız güç kullanımını,biber gazını, plastik mermileri, panzerleri, direnen insanları, onların yaşadıklarını bir bir anlatmalı ağaçlara.Yaşam alanlarımıza ve farklı yaşam biçimlerine tahammülsüzlüğün,içki yasağının, kürtajın, Heslerin, barışa karşı yeni karakolların inşa edilişinin, AVM’lerin masum bir şey olmadığının,salt bir yapı değil aynı zamanda belirli bir iktidar patriği sınırlarını sermayenin çizmekte olduğu bir yaşam tarzının inşası olduğunu anlatmak lazım.Bütün yurdu dalga dalga saran Taksim direnişinde hükümete diyoruz ki yaptığınız icraatlar vatandaşın vicdanını,canını,psikolojisini acıtmaya başladı.Bundan vazgeçin ve dayatmacı, astığım astık, kestiğim kestik, yönetim anlayışından dönün. Çünkü görüyoruz ki Taksim’de yanan ateş tüm yurda yayılarak yine sizi yakacak.” ifadelerine yer verildi.

 

Artuklu Üniversitesi Öğrenci İnisiyatifi de “Basına Değil Kamuoyuna” başlığını taşıyan açıklamasında, ‘Taksim Meydanı’nda Gezi Parkına yönelik yapılan faşizan önlemlerin Mardin halkı ve Artuklu Üniversitesi öğrencileri tarafından yakından izlendiği belirtildi. Polisin Taksim Gezi Parkı alanından çekilmesi istenen bildiride, gün birlik günüdür. Sesimizi duyurma günüdür. Gün ağaç katliamına dur deme günüdür’ sözlerine yer verildi.

 

Açıklamanın ardından Gezi Park’a destek veren grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Mardin Haber Gazetesi