Midyat'ta Açılacak Fakülte İçin İmzalar Atıldı

Midyat'ta Açılacak Fakülte İçin İmzalar Atıldı
Eklenme Tarihi : 14 Şubat 2021, 23:37
Mardin Artuklu Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile kurulan Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi derslik ve atölye binalarının yapımını üstlenen Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile protokol imzaladı.

Midyat Kampüsüne büyük yatırım niteliği taşıyan Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi derslik ve atölye binalarının yapımını üstlenen Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile Gaziantep'te düzenlenen imza törenine; Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Gaziantep Valisi Davut Gül, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, GAİB Başkanı Mahsum Altunkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Midyat Kaymakamı Tekin Dündar Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Genel Sekreter Yardımcımız Tarik Demir katıldı.


Midyat’ta açılacak fakülte ile birlikte dev yatırım hamlesinin bölgeye katma değer kazandıracağını belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Başkanı Midyatlı iş insanı Mahsum Altunkaya;


“Ülkemizin ve bölgemizin yaşadığı gerek ekonomik gerekse toplumsal sorunların eğitim ile aşılabileceğine inanıyoruz. Bu çerçevede Mardin ilimizde keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel var. Mardin hali hazırda bölgemizin ikinci ihracat kenti konumunda. Sahip olduğu eşsiz insan kaynağı ve kültürel zenginlikler sayesinde Mardin’de eğitime yapılacak her bir yatırımın ülkemizde ve hatta ihracatımızda çok fazla katma değer kazandıracağına inanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunda fakültesi binasının yapımını birlik olarak üstlenmeye karar verdik. Bölgemiz için hayırlı olsun.” dedi.


Düzenlenen imza töreninde Midyat’ın tarihi misyonuyla yeniden buluşması yönünde oldukça önemli bir adımın atılmış olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar;


“Kurulan Fakülte hiç de sıradan bir fakülte değil. Son birkaç yüzyıldır yaşadığımız coğrafyanın sosyo-politik ve ekonomik sorunlarından fırsat bulup da eğilemediğimiz ama aslında bu coğrafyanın sorunlarının çözümünde kilit noktayı oluşturacak bir alana odaklanıyor Sanat ve Tasarım Fakültesi. Yaşadığımız coğrafyanın bölünmüş gönlünü ve aklını, estetik ve tekniğini yeniden mezc eden bir fakülte. Tüm Paydaşlarımız ile birlikte popülist bir yaklaşımdan uzak oldukça pratik ama aynı zamanda derinlikli teoriye sahip bir analiz ve değerlendirme süreciyle Midyat için, Mardin için, ülkemiz için en faydalı olabilecek ve gerçekleşebilecek fakülte hangisidir sorusunun cevabı olarak Sanat ve Tasarım Fakültesi kuruldu. Ben bugünkü imzayı sadece bir inşa süreci olarak görmüyorum aynı zamanda bir idrak ve ayağa kalkma imzası olarak da görüyorum.” dedi.


Özcoşar, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Midyat Sanat Ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açılan; Geleneksel Türk Sanatları, Moda ve Tekstil Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümlerine ileriki süreçlerde Gastronomi ve Mutfak Sanatları; Endüstri Ürünleri Tasarımı; Ambalaj Tasarımı gibi bölümlerin açılmasını planladıklarını belirterek açılan fakültenin son derece ayrıcalıklı olduğunu vurguladı.


Özcoşar, Fakülte çalışmasının somutlaşması ve pratize edilmesi noktasında fedakarlık gösteren hayırseverlere, GAİB Başkanı Midyatlı iş insanı Mahsum Altunkaya’ya ve yönetim kurulu üyelerine plaket takdim ederek şükranlarını sundu.Bu haber 9430 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar