Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Bir Dünya Kadın Mardin'de Buluştu!

Bir Dünya Kadın Mardin'de Buluştu!
Eklenme Tarihi : 02 Kasım 2018, 18:13
Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi Dicle Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Kadın Sempozyumu açılış programı gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Edibe Sözen, eski bakanlar, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Program tanıtım filmi ve müzik dinletisinin ardından konuşmalar ile devam etti.


Terörü hep birlikte yok ediyoruz


Sempozyumda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bölgede terörü kadınların birleştirici gücü ile yok ettiklerini ifade etti. Erdoğan, “Farklı din ve dil ve etnik yapıların bir arada yaşadığı bu şehide olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Mardin bir masalın ilk cümlesi gibi bir şehirdir. Büyükşehirlerde binaların arasına sıkışmış bir çocuğun hayal dünyası ile bir Mardin evinden yıldızları izleyen bir çocuğun dünyası aynı olabilir mi? Mardin şairlere ve edebiyatçılara ilham olmuştur. İşte bu şehirde terör örgütleri hain emellerini gerçekleştirmek için  çaba verdiler. Nice insanımızı teröre kurban verdik. Geride kalan anaların, eşlerin ve ailelerin acılarını yürekten paylaşıyorum. Devletimiz terörü yok etmek için tüm güçleriyle mücadele ediyor. Bizler de hep birlikte Türk Kürt ve Arap ayrımı yapmadan hep birlikte terörü bu topraklardan sileceğiz. Bilimi ve sanatı bu topraklarda yeniden inşa edeceğiz. Bu konuda kadınların misyonu önemlidir. Çünkü kadınlar birleştiricidir” dedi.


Önemli değişimler


Kadınlar ile ilgili yapılan çalışmalar ile büyük değişimler elde ettiklerini vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti: “Bugüne kadar kadın üzerine sayısız toplantı yapıldı. Sorunları ifade eden birçok cümle kuruldu. Fakat kurduğumuz cümlelerin mahiyetinin değiştiğini fark ediyorum. Bundan 10 yıl önce kadınlarımızın temel hak ve hürriyetinden bahsediyorduk. Bugün ise kadınlarımızın ekonomide ve hayattaki önemli yerinden konuşuyoruz. Rakamlara bakıldığında da kadınlar konusunda önemli noktalara geldiğimizi görmekteyiz. Kadın istihdam oranı 2002 de yüzde 20l’erde iken, bugün yüzde 30 oldu. Okullaşma oranı ise yüzde 13’ seviyelerinde iken, bugün yüzde 40’a çıktı. Kadın akademisyen oranımız dünya ortalamasını üstünde. 15 yıl önce ‘Haydi kızlar okula’ derken bugün temel eğitimde kız erkek oranının eşitlendiğini görüyoruz. Biliyoruz ki bizim kızlarımız yurtdışındaki akranları ile mücadele edecekler ve ülkemizi en iyi yerlere getirecekler”


Reformlar ile kadına yönelik önemli işler


Erdoğan reformların kadınların yaşamına olumlu etkisinden de bahsederken, “Kadının varlığını yücelten bu gelişmeler elbette kısa sürede olmadı. Bu kazanımları uzun ve zorlu mücadeleler ile elde ettik. Başörtüsü olan genç kızlarımızın üniversite kapılarından döndüğü günleri unutmadık. Etnik ayrımcılıklardan dolayı ayrıştırılan kadınlar hala içimizde. Bugün ise kadınlarımıza demokratik hakların hepsi iade edildi. Bu mücadele sayesinde yeni nesillerin geleceğini teminat altına alındı. Bugün hiçbir kadınımızın ayrımcılığa maruz kalmasına asla gönlümüz razı olamaz. Ülkemizde kadınlar yönünde büyük gelişmelerin yanında sorunlarımız da var. Ülkemizde en büyük sorunlarımızdan birisi de kadına yönelik şiddettir. Hep birlikte kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için mücadele etmeliyiz. Bu zihniyeti yok etmeliyiz. Şiddeti besleyen algıyı yok etmeliyiz. Kadın meselesi aynı zamanda bir erkek meselesidir. Tüm dünyada kadınların 3 te biri fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını biliyoruz. Kadınlarımızın bu durumlarının gözetilmesi insanlığa olan borcumuzdur. Şu hususa özellikle değinmek istiyorum. Rabbimiz kadınlara anne olmak gibi çok önemli bir imtiyaz vermiştir. Kadınlara bu noktada pozitif ayrımcılık sağlayarak işlerini kolaylaştırmalıyız. Kadınlar konusunda babalara da önemli işler düşmektedir. Eve yalnızca para getirmeye yarayan bir baba modeli son derece yetersizdir. Güçlü aileler güçlü toplum demektir. Bu vesileyle düzenlenen sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.


Son 15 yılda önemli kadın reformları yapıldı


Kadınların son 15 yılda geldikleri yerin ve değişimin öneminden bahseden Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bugün bir masal şehrinde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bin yılı aşkın süredir bu topraklarda ilim ve irfanı birlikte inşa ediyoruz. Bu şehir herkes için örnek teşkil etmektedir. Cumhurbaşkanımız liderliğinde toplumsal zihniyet dönüşümiünü gerçekleştirmek ve insan hakları konusunda başarılı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda önemli bir nokta ise kadın haklarıdır. Toplumlarda sevgi ve saygı gibi hak ve adalet duygusu da kadınla birlikte başlamaktadır. Bu vesileyle kadınlarımız ile ilgili önemli düzenlemeler yaptık. En büyük insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet ile ilgili mücadele yürütüyoruz. Her alanda sağlamaya çalıştığımız fırsat eşitliğinin en önemli ayaklarından birisi de kadına yönelik şiddetin yok edilmesidir. Hükümetimi döneminde kadınlarımızın eğitimleri ve iş yaşamına katılmalarında da önemli mesafe kat ettik. 2005 yılında kadın iş gücü 5 milyon iken, bu rakam yılında 9. 5 milyona çıkmıştır. Kadın girişimciliğinin ve kadın istihdamının arttırılması için çok programlı çalışıyoruz. Kadınlar kültürümüzü ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle kadınlarımızı etkin bir şekilde yaşantımızda yer vermeliyiz. Bu sempozyumda alınacak tüm kararları bakanlık olarak önemsediğimizi bildirmek isterim. Kadınlarımız için yaptığımız tüm bu reform ve değişimlerde öncü olan Sayın Emine  Erdoğan Hanımefendiye teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.


Mardin gençlerin ve kadınların katkılarıyla güzelleşiyor


Mardin’de kadınlar ve gençler ile şehri yeniden inşa ettiklerini vurgulayan Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Bugün güzel bir toplantı gerçekleştiriyoruz. ‘Büyük acılara maruz kalan kadınların anlattığı hikayeler vicdanımda hala büyük bir yaradır’ diyerek dünyadaki tüm mazlumlara sahip çıkan Saygıdeğer Emine Hanımefendinin bu açılışa gelmesi bizler için onurdur. Bugün burada kıymetli katılımcılarımızla, göç ve kadın, istihdam ve kadın, terör ve kadın, medya ve kadın ve aile içi şiddet gibi birçok konuda değerlendirmeler yapacaklar. Bu değerlendirmeler kadınlarımız için önemli kazanımlar sağlayacak. Sayın  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi ‘Kadınlarımızın sorunlarını çözmeden dünyanın sorunları bitmez’ anlayışıyla bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde kadınlar ile ilgili önemli çalışmalar yapılmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın gıyasetinde son 15 yılda kadınlarımız için cumhuriyet tarihinde görülmemiş reformlar yapıldı. Bugün kadınlar her alanda artık daha aktif olarak yer almaktadır. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühü ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlı için görevlendirilmemizin akabinde daha mutlu daha huzurlu bir Mardin için gençlerimiz ve kadınlarımız ile birlikte çalışıyoruz. Biliyoruz ki kadınlarımızın birleştirici ve destekleyici gücü tıpkı Kurtuluş Savaşında ve 15 Temmuz da olduğu gibi önemli bir yer tutmuştur. Biz kadınlarımızın destekleriyle ilimizi en iyi yerlere getireceğiz. Bu vesileyle sempozyumun hayırlara vesile olmasını dilerken, bizleri katılımlarıyla onurlandıran başta Saygıdeğer Hanımefendin Emine Erdoğan ve Bakanımız olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.  


Kadın bakış açısını dünya gündemine taşıyacağız


Sempozyumda bir konuşma yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, “Kadınlarımızın bakış açısıyla dünyaya sesleneceğiz” dedi. Sözen şunları kaydetti: “Bu önemli sempozyum Mardin ve Gaziantep hattında oluştu ve büyük bir heyecan yarattı. Mardin çok güzel bir şehir. İçinde birçok güzellik var. Bir medeniyet merkezinde olmaktan gurur duyuyoruz. Masalsı bir şehir olan Mardin’de şehrin bir arada yaşama özelliğini ülke gündemine taşıdık. Bugünde Mardin’den kadının bakış açısını dünya gündemine taşıyacağız”


Sempozyum daha sonra kadınlara dair farklı konuların irdelenmesini sağlayacak farklı katılımcıların toplantılarıyla devam etti.

Bu haber 1221 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar