Konservatuar Öğrencileri Üniversite Kazandı!

Konservatuar Öğrencileri Üniversite Kazandı!
Eklenme Tarihi : 22 Eylül 2018, 12:45
Mardin Büyükşehir Belediyesi, şehirde sanatın en iyi yere gelmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuarına şuana kadar 4 bin 500 genç, öğrenci, öğretmen, vatandaş kayıt yaptırarak tiyatro, sinema, fotoğrafçılık, enstrüman, müzik, halk oyunları, çocuk korosu, sanat ve halk müziği korosu gibi kurslardan yararlanıyor. Bu yıl açılan yaz okullarında yaklaşık 400 öğrenci çeşitli kurslardan eğitim aldı.


Konservatuara üniversite yetenek sınavlarına hazırlanmak için başvuran öğrencilerden 9’u ise üniversitelerin konservatuar ve müzik öğretmeni bölümlerini kazanarak üniversiteye yerleşti. Üniversiteyi kazanan öğrencilere, konservatuar kurslarına katılım sağladıklarından dolayı 'Katılım Belgesi' ve çeşitli hediyeler verildi. 


Vali/Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, “Konservatuar öğrenci ve gençlerin ilgi odağı haline geldi” dedi.


İlgiden dolayı memnun olduğunu belirten Yaman, “Şuana kadar 4 bin 500 kursiyer konservatuara kayıt yaptırmış. Bu rakam bizi memnun ediyor. Şehir kültürünün gelecek nesillere aktarılması açısından böyle bir mekana ihtiyacın olduğunu ortaya koyuyor. Burada verdiğimiz tüm kurslar ücretsiz ve alanında uzman eğitimciler, eğitimlerini veriyor.” diye belirtti.


Kurslarda yetişen öğrencilerin şehri ülke ve ülke dışında temsil ettiğine vurgu yapan Yaman, “Kurduğumu Mazruna Gösteri Topluluğu uluslararası alanda Mardin’imizi temsil etti. Buranın kültürünü tanıttı. Buradaki kurslarda hazırlanıp üniversiteyi kazanan öğrencilerimizde ülkenin çeşitli illerinde yine kültürümüzü temsil edecekler. Şehrin kadim kültürünün gelecek nesillere aktarılması için yaptığımız çalışmalar devam edecek.”Bu haber 2291 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Kültür Sanat Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar