İsrail, Döktüğü Masum Kanlarda Boğulacaktır!

İsrail, Döktüğü Masum Kanlarda Boğulacaktır!
Eklenme Tarihi : 18 Mayıs 2018, 13:54
AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, İsrail'in masum 55 Filistinliyi katletmesinin bir insanlık suçu olduğunu ifade etti.

AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, İslam’ın ilk kıblesi olarak kabul edilen Kudüs’ün Amerika Birleşik Devletleri tarafından “İsrail’in başkentidir.” şeklindeki açıklaması ve ardından da büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının kabul edilemez olduğunu söyledi.


Bu girişimin kendileri açısından yok hükmünde olduğunu açıklayan Eri, yöneticilerle birlikte yaptığı basın toplantısında hem ABD’yi ve hem de İsrail’i ağır bir dille eleştirdi.


ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını gösterdiğini, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan ettiğini belirten Eri, AK Parti Mardin Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ve Orhan Miroğlu ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında şu görüşlere yer verdi:


“Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır.


BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.


Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik.


İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şahadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sona eren eylemlerini şiddetle kınıyoruz.


ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemsini en güçlü şekilde lanetliyoruz.


İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.


Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir.


Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir.


Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.


Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.


Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur.


Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu bittiler ile işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız.


Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir.   


ABD’nin içine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım,  ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkum ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir.


Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır.


İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.


Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir.


Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir.


Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

Bu haber 936 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar