Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Bakan Süleyman Soylu Mardin'e Geldi!

Bakan Süleyman Soylu Mardin'e Geldi!
Eklenme Tarihi : 12 Mayıs 2018, 12:42
Bakan Soylu, Mardin'de düzenlenen Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı'na katıldı.

Toplantıda, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, İller İdaresi Genel Müdürü İlker Gündüzöz, bazı daire başkanları ile Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli  valileri, emniyet müdürleri ve jandarma komutanları yer aldı.


Toplantıda konuşan Soylu, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine ilişkin olarak alınacak güvenlik önlemlerini istişare etmek üzere düzenlenen bölge güvenlik toplantılarının dördüncüsü münasebetiyle Mardin’de bulunduklarını dile getirdi.


Toplantıdaki herkesin kendi görev süreleri dahilinde başka seçimlerde de sorumluluk üstlendiğini belirten Bakan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Ancak takdir edersiniz ki, her seçimin ve her dönemin karakteri, mevzuatı, mahiyeti, psikolojisi birbirinden farklıdır. Özellikle daha önceki seçimler, tabi ki belli bir rutine ait seçimlerdi. Yerel seçimler, mahalli idareler seçimleri gibi. Ancak 24 Haziran seçimlerinin mahiyeti, bildiğiniz gibi biraz daha farklı. Bu seçim, 16 Nisan 2017’deki referandumda kararlaştırılan yeni hükümet sistemin ilk seçimi olacak. Dolayısıyla da mevzuat itibarıyla birtakım yenilikler söz konusu."


Bakan Soylu, ayrıca anlam dolayısıyla da farklı bir seçime girileceğini aktararak, şöyle devam etti:


"Yaşanan gelişmelerden, yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki, dünyanın hemen her yerinden, uluslararası toplum tarafından yakından takip edilen bir seçim tecrübesini hep birlikte yaşayacağız. Dolayısıyla her zamankinden daha ağır bir sorumluluk bizi beklemektedir. Her zamankinden daha büyük bir dikkat, daha fazla bir özen göstermek durumundayız. Bizim buradaki pozisyonumuz ise açık ve nettir. Seçim halkın seçimidir. İşin siyasi anlamı, sonuçları, bakanlık olarak bizim görev ve ilgi alanımızın dışındadır. Bizim görevimiz, vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe veya güvenlik zaafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı temin etmektir. Bu itibarla, bilgimiz ve tecrübemiz ne seviyede olursa olsun, tedbiri elden bırakmamak gerektiği düşüncesiyle bu toplantıları düzenlemiş bulunuyoruz."


Seçimlerin hayırlara vesile olmasını dileyen Soylu, bakanlık olarak seçim güvenliğini 3 noktada ele aldıklarını bildirdi.


Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:


"Birincisi kampanya ve propaganda döneminin güvenliği, ikinci de seçim günü oy verme güvenliği ve son kısmı da seçim günü akşamı oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin, söz konusu bütün evrak ve oy pusulalarının ilgili yerlere sağlıklı bir şekilde, seçim hukukuna uygun bir şekilde iletilmesidir. Kampanya dönemi tedbirlerimiz, miting alanları, toplanma alanları, stand çalışmaları, broşür dağıtımı ve bu seçimin ramazana denk gelmesiyle iftar programlarını kapsayacaktır. Ayrıca dijital ortamdaki güvenliği de tesis etmek maksadıyla, özellikle sosyal medyada seçim çalışması maskesiyle terör örgütü propagandası yapılmasını veya gezi benzeri bir hareket organize edilmesini veya dijital seçim çalışmalarını engellemeye yönelik siber suçların takibini yapmak maksadıyla, ilgili birimlerimiz görevleri başında olacaktır. Yani, insanların hem fiilen, hem de dijital olarak bir araya geldiği bütün noktalarda, hem insanların can güvenliğini hem de ifade özgürlüğünü engelleyebilecek bütün durumlara ilişkin hassasiyet içerisinde olunacaktır."


Bu tedbirleri alırken seçimlerdeki propaganda faaliyetlerine engel olmayacak bir yaklaşım göstermeye özen göstereceklerinin altını çizen Soylu, güvenliği bahane edip ifade özgürlüğünün önüne geçilmemesi gerektiğine dikkati çekti.


Seçimlerin önemine ve seçimlerin hayata etkisine değinen Soylu, seçimler sırasındaki temel meselelerinin özgürlüğü temin etmek. güvenlik ve özgürlüğü sağlamak, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak olduğunu aktardı.

Bu haber 555 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar