Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

MAÜ'den Ürdün'le İşbirliği Protokolü!

MAÜ'den Ürdün'le İşbirliği Protokolü!
Eklenme Tarihi : 06 Mayıs 2018, 22:02
Mardin Artuklu Üniversitesi ile Ürdün'ün köklü üniversiteleri arasında yer alan Princess Sumaya University for Technology, Zaytunah University ve Middle East University arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ahmet Ağırakça ile Ürdün Üniversiteleri Rektörleri Prof. Dr. Mashoor Al- Refai, Prof. Dr.Tourki Obudat, Prof. Dr. Mahmoud El Awadi arasında imzalanan protokoller kapsamında; yükseköğretim kurumları arasında bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, öğretim elemanları ve idari kadroların eğitimsel konularda bilgilendirilmesi, burs sağlanması ve bilimsel çalışmaların yapılması gibi konularda mutabakata varıldığı belirtildi.


Yüksek lisans ve doktora programlarında okuyan öğrencilerin mevcut eğitim ve kütüphane imkânlarından yararlanması ve bilimsel araştırma laboratuvarlarının yeni teknolojilerle donatılarak geliştirilmesinde karşılıklı desteğin sağlanmasını da öngören işbirliği protokolünde yeni bölümlerin açılmasını desteklemek suretiyle Türkçe ve Arapça dillerinde eğitimin teşvik edilmesi yer alıyor.


Ürdün Üniversiteleriyle imzalanan işbirliği protokolü ile ilgili olarak açıklama yapan Rektör Ağırakça, Türkiye ve Ürdün’ün derin tarihi ve kültürel ilişkilerle bağlı olduğuna işaret ederek, protokolle Mardin Artuklu Üniversitesi ile Ürdün Üniversiteleri arasında bilimsel alanlarda işbirliği ve kapsamlı danışmaları geliştirmek üzere kurumsal bir çerçevenin sağlandığını ve önümüzdeki dönemlerde akademik anlamda ilişkilerin daha da genişleyip derinleşeceğine inandığını ifade etti.


Ürdün Zaytunah Üniversitesi olarak Mardin Artuklu Üniversitesi ile yaptıkları protokolün üniversiteler arası mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi için önemli bir kilometre taşı olarak gördüğünü vurgulayan Prof. Dr.Tourki Obudat ise bu işbirliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Mardin Artuklu Üniversitesinin son yıllarda yaptığı eğitim hamleleri ve özellikle sosyal bilimler alanında ortaya koyduğu kaliteli performansın çok etkileyici olduğunu vurgulayan Princess Sumaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mashoor Al- Refai:


“Bu köklü coğrafyanın bütün medeni ve kültürel birikimlerinin izlerini taşıyan Artuklu Üniversitesinin son birkaç yıl içinde açtığı program ve bölümlerde yüzde yüz Arapça diliyle verilen eğitimin başarısı bizleri heyecanlandırdı. Bu uygulamanın Ürdün Üniversiteleri için bir örnek teşkil edeceğini yol gösterici olacağına inanıyorum dedi.”


Başlangıç olarak 5 yıllığına imzalanan protokolün ardından Prof. Dr.Ahmet Ağırakça, Ürdün Üniversiteleri Rektörlerine Mardin Artuklu Üniversitesi logosu bulunan porselen tabak hediye ederek üniversitenin geleceğe yönelik altyapı ve akademik çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu.Bu haber 464 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar