Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Adliyedeki Dosyaların Yüzde 49.7'si Çözüldü!

Adliyedeki Dosyaların Yüzde 49.7'si Çözüldü!
Eklenme Tarihi : 31 Mart 2018, 11:00
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Öztoprak, Uzlaşma Kurumu'nun hızlı, etkin ve çabuk sonuç almayı amaçladığını ifade etti.

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tulgahan Öztoprak, Uzlaşma Kurumu, Ceza Muhakemesi Kanunun 253. 254 ve 255. maddelerinde düzenlenme yapıldığı belirtti.


Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan  Öztoprak, basın mensuplarıyla bir araya gelerek son değişiklik hakkında bilgi aktardı.


Uzlaşma Kurumunun hızlı, etkin ve çabuk sonuç almayı sağlayan alternatif bir çözüm yöntemi olduğuna dikkat çeken Başsavcı Öztoprak, şunları söyledi:


“Uzlaşma kurumu, onarıcı adalet anlayışının bir ürünü olup, onarıcı adalet ile  mağdurun zararlarının giderilmesi, faillerin  suç teşkil eden fillerinden dolayı sorumluluğu  doğrudan üstlenmesi ve mağdurlara yardımcı  olunması amaçlanmaktadır.


Uzlaşma işlemleri diğer  Cumhuriyet savcılarında olduğu gibi Cumhuriyet  başsavcılığımızda da bu amaçla kurulan uzlaşma bürosu  tarafından, konusunda eğitim almış uzlaşmacılara yerine getirilmektedir. Günlük yaşantıda sıklıkla karşılaşılan hakaret ,basit tehdit, mala zarar verme, konut dokunulmazlığını ihlal ,basit kasten yaralama, taksirle  yaralama(Trafik kazası yada iş kazası gibi)  şikayete bağlı suçlarla basit hırsızlık, güveni  kötüye kullanma ve dolandırıcılık gibi yasalarımızda  uzlaşma  kapsamında kalan suçlarda bu  hükümler uygulanmaktadır.


Bugüne kadar, tarafların bir uzlaşmalıkla  cep telefonun maddi değerini aynen ödeme suretiyle ,bir başka manevi  zarar ödenmesi ve özür dileme ile diğer bir  olayda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak erzak kolilerinin hazırlanması ile evlerine yeterli  sayıda ayakkabı  ve oyuncak bağışı yapılması suretiyle uzlaşma sağlanmıştır.


Bu  kapsamda  2 Aralık 2016 tarihinden 30 Kasım 2017 tarihleri arasında Mardin il ve ilçelerinde 909 adet dosyanın soruşturma aşamasındayken uzlaşma bürosuna  gönderilmiş bunlardan 452 adet dosya uzlaşma ile sonuçlanmıştır. Dosyaların yüzde 49,7 si uzlaşma ile  sonuçlanmıştır.


01.01.2018 ile 28.02.2018 tarihleri arasında ise; Mardin il ve ilçelerinde 178 adet dosya  soruşturma  aşamasındayken uzlaşma bürosuna gönderilmiş bunlardan 57 adet dosya  uzlaşma ile sonuçlanmıştır. Diğer dosyaların işlemleri halen devam etmektedir.


Bu uygulama ilk olarak Musa Cihaner Çocuk Yuvasında gerçekleştirildi.

Bu haber 505 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar