Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

15 Yılda Mardin'e 25 Milyar TL Yatırım Yaptık!

15 Yılda Mardin'e 25 Milyar TL Yatırım Yaptık!
Eklenme Tarihi : 18 Mart 2018, 10:22
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artuklu Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Mardin 6. Olağan İl Kongresi'ne katılarak partililere hitap etti.

Konuşmasına tüm Mardinlileri selamlayarak başlayan Erdoğan, salon dışında da yoğun bir kalabalık olduğunu belirterek, kongrenin hayırlı olmasını diledi. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yıl sonra tekrar Mardin'de bulunduğunu ve Mardinlilerle hasret gidermenin bahtiyarlığını yaşadığını söyledi. 


Mardinlilere kendilerini heyecanla ve muhabbetle karşılamaları dolayısıyla şükranlarını sunan Erdoğan, "Mardin Türkiye'nin özü, özeti, adeta aynası olan bir şehirdir. Binlerce yıllık mazisiyle Mardin, muhabbetin ve hoşgörünün şehridir. Mardin, Sevr heveslisi işgalcilerin bayraklarını Belediye Meydanında paramparça eden Milli Mücadele kahramanlarının şehridir." diye konuştu. 


Erdoğan, Mardin'e son 15 yılda toplam 25 milyar lirayı aşan yatırım yaptıklarına dikkati çekerek şöyle konuştu:


"Mardin'i üniversite ile buluşturduk. 3 bin 765 adet yeni derslik, 2 bin 544 kişilik yükseköğrenim yurtları yaptık. Mardin'e spor salonları, yüzme havuzları, gençlik merkezleri kazandırdık. Şimdi de Yeşilli'ye, Dargeçit'e, Nusaybin'e gençlik merkezleri, Mardin merkeze de atletizm stadyumu yapıyoruz. Bu dört spor tesisimizin proje çalışmaları devam ediyor. 14'ü hastane olmak üzere Mardin'e toplam 34 adet sağlık tesisi yaptık. TOKİ kanalıyla Mardin'de son 15 yılda 8 bin 781 konut projesi başlattık. Bir kısmı teslim edildi, bir kısmının inşası sürüyor."


"NUSAYBİN'İ YENİDEN AYAĞA KALDIRDIK"


"Çukur terörü"nden en çok zarar gören ilçelerden Nusaybin'i yeniden ayağa kaldırdıklarını aktaran Erdoğan, "TOKİ, Nusaybin'e 1,2 milyar lira maliyetle 5 bin 53 konut yapıyor. Bu konutların 4 bin 657'si ağustos ayında sahiplerine teslim ediliyor. Kalan 394 konutun da yapımına inşallah bu ay sonunda başlıyoruz." dedi.


Mardin'e 2002'ye kadar 29 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, AK Parti hükümetlerinin ise 15 yılda bölünmüş yol uzunluğunu 264 kilometreye çıkardığını belirten Erdoğan, Derik ve Dargeçit ilçelerindeki belediye ağındaki cadde ve sokakları yeniden ele alarak yollarını yaptıklarını söyledi. 


Midyat, Cizre ve Batman Hasankeyf, Gercüş, Midyat bölünmüş yollarını gelecek yıl tamamlayacaklarını bildiren Erdoğan, Mardin Yeşilli, Ömerli, Midyat bölünmüş yolunu da 2021'de tamamlayacaklarını söyledi.


Karaman, Adana, Gaziantep hızlı tren projesinin Şanlıurfa'dan sonra Mardin'e geleceğini buradan da Habur'a kadar uzanacağını ifade eden Erdoğan, projenin Nusaybin Habur kesiminin sondaj çalışmalarının sürdüğünü, ayrıca bu hattı Diyarbakır'a kadar bağlayacaklarını bildirdi.


"ILISU BARAJI ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİNDEN EKONOMİYE YILLIK 1,5 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK"


Mardin Havalimanına 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaparak havalimanının modernize edildiğini belirten Erdoğan, Mardin'in en gözde barajlarından Ilısu Barajı'nın elektrik enerjisi üretiminden ekonomiye yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacağını ifade etti. Erdoğan, Ilısu Barajı'nda bu yılın sonundan itibaren su tutulmaya başlanacağını dile getirdi


Şanlıurfa-Mardin arasında inşa ettikleri 161 kilometrelik Türkiye'nin en uzun suni nehri olan Ana Kanal Projesi'nin 2 milyar liraya mal olacağını ve bu projeyle Mardin ve Şanlıurfa'daki toprakların suyla buluşacağını kaydetti.


Mardin'e toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdiklerini bu destekleri gelecekte daha da artıracaklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:


"Biz, zor denileni bugüne kadar hep yaptık. İmkansız denilene biraz zaman harcadık. İnşallah Mardin'de de aynısını yapıyoruz, yapacağız. Sizlere güveniyorum. Her bir dava arkadaşımın omuzlarında yükün bilinciyle hareket edeceğine inanıyorum. Her birinizden 2019'a kadar azami gayret bekliyorum. Yeni heyetimize Mardinimizde başarılar diliyorum."


Kongrenin yapıldığı salonda "Mardin sefer görev emrine hazırdır Başkomutanım", "Mazlumların sesi, kimsesizlerin kimsesi, dünyanın umudusun Reis", "Gençler 57. Alay sancağını Afrin'e dikmeye hazır", "İlk kadın Meclis İdare Amiri Mardinli kadınlara verdiğiniz kıymettir" ile farklı dillerde yazılmış, "Dünya 'beş'ten büyüktür" ve "Seni başkan yaptıracağız" şeklindeki pankartlar dikkati çekti.Bu haber 486 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar