Bir Dokunuşla Hayat Kurtarmak!

Bir Dokunuşla Hayat Kurtarmak!
Eklenme Tarihi : 05 Mart 2018, 13:44
Değerli hemşehrimiz Gaziantep Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Uz. Dr. Hasan Sultanoğlu, temel yaşam desteğini yazdı.

Değerli hemşehrimiz Gaziantep Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Uz. Dr. Hasan Sultanoğlu, hocamızın yazısı şöyle:

Mehmet amca çarşı kahvehanesinde dostlarıyla oturup çayını yudumlarken arkasındaki televizyondan  son dakika şehit haberi  geçmekteydi. Sayılan isimler arasında oğlunun adını duyan Mehmet amca aniden döndü, televizyona baktı,  elini göğsüne doğru götürdü ve birden yere yığıldı. Böyle bir durumla karşılaştığınızı hayal edin, ne kadar zor bir durum değil mi? İşte o anda ne yapacağını bilmek çok önemlidir. Tıbbın ilk kuralı olan "önce zarar verme" ilkesine dayanarak bu yazımızda ne yapmamız gerektiğini anlatacağım.

      

Toplumun bilinçlendirilmesi için tıp biliminde "Temel Yaşam Desteği" denilen hayati bir konu mevcuttur. Temel Yaşam Desteği; hayat kurtarmak amacı ile kalp atımı ve solunumu olmayan hastalarda herhangi bir ilaçlı müdahalede bulunmaksızın, kalbin pompalama faaliyetini dışarıdan göğüse basılar uygulayarak (kalp masajı), solunumu ise suni solunum uygulayarak gerçekleştirme işlemidir.


Kalp durması gelişen hastalarda dolaşım durduğu için beyine giden kan akışı da durmaktadır. Bu durumda beyin için son derece gerekli olan ve eksikliğinde beyinde çok ciddi hasarların oluştuğu “oksijen” ve “glikoz” moleküllerinin taşınması durmaktadır. Beyin dokusu, bu maddelerin eksikliğine en fazla 4 dakika dayanabilmektedir. 4 dakikadan daha fazla oksijensiz kalan beyin dokusunda hasarlar oluşmaya başlar, 6. dakikadan sonra bu hasarlar daha da ilerlemeye başlar. Nihayetinde 10 dakikadan sonra oluşan bu hasarların iyileşmemesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hemen müdahale etmek çok büyük önem taşımakta ve herkesin temel yaşam desteği uygulamalarını (CPR – kalp masajı suni solunum) bilmesi gerekmektedir.  Şimdi sırasıyla bunları irdeleyelim:


1-Öncelikle bilinç kontrolü yapın; Yanıtsız, tepkisiz olan bir hastayı gördüğünüzde hemen yan tarafına diz çökerek hastanın bilincini kontrol edin, omuzlarından tutup hafifçe sarsarak “Nasılsınız? – İyi misiniz?” sorularını sorun. Hasta size cevap veriyorsa solunumu ve dolaşımı yeterli demektir. Hemen 112' yi arayarak tıbbi yardım isteyin.  Hastayı takip ederek  tıbbi yardımı bekleyin.


Hastadan sorularınıza yanıt alamıyorsanız hastanın bilinci kapalı olarak kabul edilmeli, hava yolu ve dolaşımı değerlendirilmelidir (Sırt üstü yatmayan hastalar dikkatlice sırt üstü pozisyona çevrilmelidir). Etrafınızda size yardım edebilecek kimsenin olmaması durumunda “birileri bana yardım etsin, yardım edin!” şeklinde bağırarak insanların dikkatini çekmeye ve yardım etmeye çağırın. Yanınızda birileri varsa hemen 112 'yi aratın.


2-Hava yolunu değerlendirin; Bu amaçla hastanın ağzında yabancı cisim olup olmadığını kontrol edin. Ağız içinde yabancı bir madde (kan, kusmuk, yemek, takma diş v.b. ) görüyorsanız ve daha derinlere gitmesini sağlamayarak çıkarabilecekseniz o cismi çıkarın. Daha sonrasında hava yolu açıklığını sağlamak amacı ile baş ve boyuna pozisyon verin.


3-Solunumu kontrol edin; Bak-dinle-hisset yöntemini kullanarak solunumu değerlendirin. Bunun için başınızı yan çevirin, kulağınızı ve yanağınızı hastanın ağzına ve burnuna yanaştırın. Hastanın solunum seslerini duymaya, nefesini hissetmeye ve göğüsün yükselip yükselmediğine bakın. Sağlık personeli iseniz hastanın nabzını kontrol edin. Sağlık personeli değilseniz veya tecrübesizseniz hastanın nabzını kontrol etmenize gerek yoktur. Solunumu değerlendirip, solunumun olup olmadığını anlamak için en fazla 10 sn zaman harcayın. İç çekme tarzında solunum anormal durum olarak değerlendirilmelidir.  Bu tür hastalarda “solunumu yok” olarak değerlendirilmelidir.


4- Kalp masajına başlayın; Bunun için hastanın yan tarafına göğüs ve omuz hizasına diz çökün. Göğüs kemiğinin yarısını işaretleyin. Altta kalan (karına yakın olan) yarısının ortasına iki elinizin üst üste getirerek alttaki elinizin ayasını koyun. Ellerinizin parmaklarını birbirine kenetleyerek hastanın vücuduna sadece altta kalan elinizin ayasının temas etmesini sağlayın. Kollarınızı dik konuma getirin ve kollarınızı dirseklerden kesinlikle bükmeyin. Vücut ağırlığınızı kullanıp kalça ekleminden hareket ederek bastırın. Basma işleminiz hastanın göğsünü en az 5 cm bastıracak 6 cm'yi geçmeyecek şekilde dakikada 100-120 bası olacak hızda (saniyede yaklaşık 2 defa) yapılmalıdır.


Her basıdan sonra göğüsün tamamen gevşemesine izin verilmeli, ancak ellerin hastanın vücudu ile teması kesilmemelidir. 30 tane göğüs basısından (kalp masajı-cpr) sonra hastaya 2 suni solunum vermelisiniz. Hastanın alnında olan elinizin baş ve işaret parmakları ile burun deliklerini kapatın derin bir nefes alarak bu nefesi hastanın ağzından 1 sn boyunca verin. Ağzınızı hastanın ağzından çekin burun deliklerini açın ve akciğerlerdeki havanın boşalmasına izin verin. Göğüs boşaldıktan sonra bir kez daha 1 saniyelik suni solunum verin ve  sonrasında hemen göğüs basılarına devam edin. Bu şekilde acil yardım gelene kadar, hasta hareket etmeye başlayana kadar ya da siz yorgunluktan bu müdahaleyi yapamayacak duruma gelene kadar devam edin. Unutulmamalıdır ki; her zaman göğüs basıları (kalp masajı) suni solunumdan daha önemlidir. Sağlık personeli değilseniz nabız kontrolü yapmayınız. Sağlık personeliyseniz nabız kontrollerini 2 dakikada 1 yapın. Bunun dışında hiçbir zaman nabzı kontrol etmek için durmayın. Yanına ikinci bir kişi geldiğinde ilk yardım bilgisi mevcut ise kurtarma işlemine dahil edin. Hasta bu işlemlerin herhangi bir kısmında hareket etmeye başlarsa hastayı koma pozisyonuna getirin ve sürekli gözlemleyerek tıbbi yardımı bekleyin.


Mehmet amcanın yere yığıldığını gören Ahmet önceden edindiği ilk yardım bilgisini kullanarak, Temel Yaşam Desteğini hemen uygulamaya başladı. Omzundan sarstı "Mehmet Amca nasılsın?" diye bağırdı ama yanıt alamadı. En yakınındakine hemen 112' yi ara dedi. Solunumu kontrol etmeye başladı, ağzında takma dişi var mı diye kontrol etti, kulağını ağzına doğru eğerek nefesi var mı, göğsü hareket ediyor mu diye baktı. Nefes almadığını gören Ahmet hemen kalp masajına başladı 30 tane kalp masajından sonra 2 kere suni teneffüs verdi, sağlık ekibi gelinceye kadar devam etti. Erken müdahaleye başladığı için Mehmet amca fiziksel bir hasar olmadan hayata tutundu ve  yaşadı. Ama evlat acısının bıraktığı hasar bir ömür boyunca onarılamadı.


Biz insan hayatının belli bir kısmına müdahale edebiliriz. İnsanlık yaptıklarının yanında yapmadıklarından da sorumludur.

Bu haber 1414 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar