Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Artuklu Üniversitesi'nde Çiçekler Yeşerdi!

Artuklu Üniversitesi'nde Çiçekler Yeşerdi!
Eklenme Tarihi : 16 Şubat 2018, 12:03
Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun ortaklığında Yeşilli Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen ve Birleşmiş Milletlerin desteklediği Yeşilli'de Yeşeren Çiçekler Projesi ilk meyvesini verdi.

Toplumda dezavantajlı gruplardan oluşan Suriyeli ve Türkiye vatandaşı kadınların istihdam imkânlarını arttırmayı hedefleyen proje kapsamında KOSGEB destekli girişimcilik eğitimi alan 30 kursiyere eğitim sertifikaları Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen törenle verildi.


Mardin Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin ve Kızıltepe Kaymakamı Ahmet Odabaş tarafından eğitimini tamamlayan ilk dönem mezunlarına sertifikaların dağıtıldığı törende konuşan Rektör Ağırakça, bu eğitimin, kadınların topluma entegrasyonu ile birlikte istihdam edilebilirliklerine katkı sağlayacağını ifade ederek dezavantajlı bireylere kendi işini kurma fırsatını sağlayacağını belirtti.


Üniversite Genel Sekreteri Şahin Arpağ ve  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekolu Müdürü  Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak’ın da katılım gösterdiği törende projede emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: 


“Bu proje ile Suriyeli kadınların entegrasyon süreçleri kısalırken aynı zamanda Türkiye vatandaşı kadınlar ile birlikte yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflenmiştir.” dedi.


Yüksekolu Müdürü  Lokman Toprak proje ile ilgili ayrıntılı bilgi sunarak, iki farklı alanda gerçekleştirilen Suriyeli ve Türkiye vatandaşı kadınların istihdam imkânlarını arttırmayı hedefleyen “Yeşilli’de Yeşeren Çiçekler Projesi” nin bir ayağını halı dokuması eğitimi, ikinci ayağını da gastronomi eğitiminin oluşturduğunu söyledi.


Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekolu’na bağlı uygulama mutfağında gerçekleştirilen gastronomi eğitiminin 18 Suriyeli 7 Türk kursiyer ile başladığı belirtilerek bu sayının 25’i Suriyeli kadın olmak üzere toplam 40’a çıkarıldığı bilgisi verildi. 


Tören başarılı öğrencilere sertifika takdimlerinin ardından sona erdi.

Bu haber 369 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar