Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Vatandaşları Tek Tek Dinleyecekler!

Vatandaşları Tek Tek Dinleyecekler!
Eklenme Tarihi : 31 Ocak 2018, 13:12
Mardin Büyükşehir Belediyesi 'mardinmasa' Sosyal Riski İzleme ve Önleme Projesi'ne start verdi.

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman şehirde çalmadık kapı bırakmamak adına Sosyal Riski İzleme ve Önleme Projesi’ni başlattıklarını söylerken, “700 kırsal mahallemizde her haneye konuk olacağız ve ilimizin sorunlarını bitireceğiz” ifadesini kullandı.


Mardin Büyükşehir Belediyesi “mardinmasa” Sosyal Riski İzleme ve Önleme Projesi’ne start verdi. Projeyle 700 kırsal mahallede tüm vatandaşlar dinlenecek. Bilimsel  bir metotla yapılacak çalışmada hanelerde yaşayanların maddi ve manevi durumları verilerle belirlenerek risk haritaları çıkarılacak. Yapılacak çalışma aynı zamanda gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti için de önemli bir rol oynayacak. Projeyle psikolojik anlamda sıkıntı çeken bireylere de  tespit edilerek destek verilecek. Tüm resmi kurumların entegre edileceği çalışmayla sorunlar en aza indirgenecek. Çalışma ile bölgelerin ihtiyaçları da belirlenecek. Bu sayede mahallelerin demografik yapıları gözetilerek uygun çalışmalar yapılacak.


Örnek olacak proje


Çalışmayla ilgili bilgi veren Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Projeyle yaraları saracağız; gönüllere dokunacağız ve ilimize Mardin halkının gözünden bakacağız”  dedi. Çalışmanın Mardin halkına her yönüyle katkı vereceğini vurgulayan Yaman, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal sorumluluklarımızla örnek belediyeler arasında yer aldık. Özellikle şehrin kanatsız melekleri olarak adlandırılan “mardinmasa” ile 26 sosyal projeye can verdik. Ekiplerimiz vatandaşlarımızın acılı günlerinde olduğu gibi mutlu günlerinde, dar günlerinde ve heyecanlarında hemşehrilerimizin yanında oldu. Şimdi daha kurumsal bir projeyle örnek bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Sosyal Riski İzleme ve Önleme Projesi ülkemizde model olacak bir çalışmadır” diye konuştu.


Yardımlar adaletli dağıtılacak


Proje hakkında bilgi veren Yaman, “Çalışmamız yardımların adaletli sağlanması için de önem arz ediyor. Mardin’de ilgili il müdürlükleri ve STK’lar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destekler vermektedir. Büyükşehir Belediyemiz de sosyal belediyeciliğin gereği olarak yardımlar yapmaktadır. Burada arzumuz durum tespiti yaparak bütün mahallelerde gerçek  ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmektir. Projemiz ile yardımları tek elden yöneterek adaletli bir dağıtım yapacağız” şeklinde konuştu.


Sosyal yaralara parmak basılacak


Projenin sosyal yaralara da parmak basacağının altını çizen Yaman şöyle devam etti: “Projemizle maddi olduğu gibi manevi desteklerimiz de söz konusu olacak Geleceğe korku ile bakan ve geleceğinden kaygı duyan vatandaşlarımızı da proje kapsamında takip edeceğiz.  Psiko sosyal destekler ile sorunları birlikte aşacağız. Projemiz gençlerimizin madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklarının önlenmesinde bütün kurumların iş birliği içinde çalışmasına vesile olacak “


Bilimsel analiz


Yaman, “Sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirirken bilimsel veriler ile çalışmak ilimiz için son derece etkili olacaktır.  İstiyoruz ki insanlarımıza çare olalım. İstiyoruz ki insanlarımızın sorunu kalmasın. Bu nedenle 700 mahallemizde tüm vatandaşlarımızı dinleyeceğiz. “mardinmasa” ekipleri yapacağı anketleri tabletler üzerinden sisteme girecek. Bu veriler veri tabanımızda renklendirilecek ve demografik yapı ortaya çıkarılacak. Bu çalışmanın akabinde bölgesel çalışmalarla mikro düzeye inerek sorunları kökten bitireceğiz. İlimize hayırlı olsun” ifadesiyle sözlerine son verdi.Bu haber 338 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar