Türkiye'de Acil Servis Gerçeği!

Türkiye'de Acil Servis Gerçeği!
Eklenme Tarihi : 15 Ocak 2018, 16:53
Kıymetli hemşehrimiz Gaziantep Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Uz. Dr. Hasan Sultanoğlu, Türkiye’deki acil servis gerçeğini yazdı.

Kıymetli hemşehrimiz Gaziantep Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Uz. Dr. Hasan Sultanoğlu hocamızın yazısı şöyle:


“Her insanın hayatında değiştiremediği ve yaşaması gereken anları vardır. Bu anlar kimisi için yeni doğan bebeğin mutluluğu, kimisi için trafik kazası sonrasında ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgide olmak, kimisi için de sevdiği birini kaybetmenin acısı olabilmektedir. Bir insanın gerçek bir acil durumda acil servise geldiği an da işte böyle hayatın en önemli anlarından biridir.


Düşününki işten eve giderken ciddi bir kaza geçirdiniz kalbiniz durdu, göğüs ağrısı sonrası fenalaştınız ve acil servise getirildiniz ya da daha önce hiç yaşamadığınız kadar şiddetli bir baş ağrısı ile acil servise başvurdunuz. İşte o dakikalar yaşamınızın en önemli anı haline gelmiştir. Acil serviste size kimin ne zaman ve nasıl müdahale edeceği önemlidir, bu müdahaleyi yapacak doktorlar ve hemşireler hayatınızın en önemli insanlarıdır. Bu müdahalenin zamanında ve eksiksiz yapılabilmesi için gerçek acil hastaların ayırt edilmesini sağlayacak ortam olmalıdır.


Yıllarca acil servisler birçok yerde personel için sürgün yeri olarak görülüp, derme çatma eski binalarda ve genellikle bodrum katındaki alanlarda, eski ikinci el cihazlarla hizmet veren birimlerdi. Sağlıkta dönüşüm programlarıyla, sosyoekonomik gelişmeyle ve en önemlisi iletişim çağının getirdiği bilinçlilikle iyileştirme süreci yaşandı. Ancak Türkiye'de acil servise başvuru oranları dünya ortalamasının çok üstündedir. Nitekim en son 2017 Ocak-Ekim ayları arasında acil servise başvuru sayısı 10 aylık süre için 84.547.197 olarak açıklanmıştır. 300 milyon nüfuslu Amerika'da acil başvuru sayısı 130 milyon, 57 milyon nüfuslu İngiltere'de acil başvuru sayısı 19 milyon iken, ülkemizde 10 ayda nüfusumuzdan fazla acil hasta başvurusu olması trajik bir durumdur. Bunu düzeltebilmemiz için hem toplumsal hem de sağlık çalışanları olarak bilinçlenmemiz gerekmektedir.


Öncelikle acil vaka olgusunu bilmek lazım; "Bir hastalık, kaza ya da yaralanma sonucu hastaya ilk 24 saat içinde müdahale yapılmaz ve hastanın hayatının yitirme olasılığı ortaya çıkarsa biz buna acil vaka diyoruz". Bu tanımdan yola çıkarak acil servislere başvuracak kişilerin bu kriterleri göz önüne alması gerekir. Bazı kişiler hayati riski olmamasına rağmen acil servislere başvurmaktadır ve bu yüzden acil servisler çok fazla dolmaktadır. İshal, iki yıllık ayak ağrısı, yüzündeki sivilce gibi şikayetlerle gelen hastalara bakarken kalp krizi, beyin kanaması, şeker koması kapının önünde oturup sırasını bekleyen hastalar olmaktadır. Bu durum acil hastalara müdahaleyi geciktirmekte ve acil servislerin yoğun olmasına neden olmaktadır.  Doktorlarımızın da bu konuda bilinçlenmesi önem taşımakta; öncelikle acil servis hizmetlerinin ayrı bir eğitim alanı olduğunu, bu konuda çok ciddi bir birikime ihtiyaç olduğunu fark etmelilerdir. Bu konuda en büyük sıkıntılardan biri, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak acil servisleri yorumlanmaktadır.


Acil servisin önemini güzel bir sözle anlatmak gerekirse, Acil Tıp Uzmanları Derneğimizin Başkanı Sayın Prof. Dr. Başar Cander hocamızın çok güzel bir sözü var; ‘Acil servisler yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiye müdahale yapılan yerlerdir’. Kısacası biz insanları hayata döndürmek için son noktayız, bunun için Acil servislere önem verilmesi gerekmektedir.

Bu haber 2873 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar