Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Ata Tohumu 'Sorgül' Toprakla Buluştu!

Ata Tohumu 'Sorgül' Toprakla Buluştu!
Eklenme Tarihi : 28 Aralık 2017, 12:03
Mardin ve çevresindeki Mezopotamyanın bilinen en eski atalık buğday tohumu Sorgül, düzenlenen törende toprakla buluştu.

AK Parti Mardin Milletvekili, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı himayelerinde, Mardin Artuklu Belediyesi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO), Hayatım Yenibahar Ekonomik Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği, Mardin Artuklu ve Savur ilçeleri “Topraktan Tabağa” Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri iş birliği ile yürütülen “Topraktan Tabağa: Yaşayan Toprak, Yerel Tohum Projesi”  törenle hayata geçiyor.


Proje kapsamında; toprağın korunması, iyi tarım uygulamaları, yerel tohumların bulunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması, yerel ürünlerle geleneksel gıda üretimi, yerel ve Suriyeli mülteci kadın çiftçilerin toplumsal entegrasyonu ve istihdamı için mesleki ve iş başı eğitim faaliyetlerinin “Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’’ ile yürütülmesi hedeflerini anlatan proje sahibi Ebru Baybara Demir, şunları söyledi:


“Projemizin ilk adımı olan, Mardin ve çevresindeki Mezopotamya’nın bilinen en eski atalık durum buğday tohumu sorgülün, tohumluk olarak üretilmesi için ilk ekimini gerçekleştireceğiz.


Yöremiz ve ülkemiz adına, toprak kültürümüzün ve geçmiş değerlerimizin geleceğe aktarılması anlamında çok önemli olan bu projenin ilk buğday ekimini burada sizlerle beraber ekmiş olacağız. Amaç sağlıklı bir gelecek için yeni nesillerin beslenmesini sağlamaktır.”


“BÖYLE PROJELERİ DESTEKLERİM”


Artuklu Kaymakamı  ve Belediye Başkanı Şakir Öner Öztürk ise, törende yaptığı konuşmada, bu gibi projeleri canı gönülden destekleyeceğini ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:


“Geçtiğimiz gün alış veriş yapmak için bir markete geçtim. Ağaç dallarında bir kilo portakal 25 kuruş iken bu markette 3 ile 4 Tl arasında satıldığını gördüm. Buradaki fiyat farkına bakınız emek verenin kazancı nerede? Bunu tüketen insanlarımız ne kadar pahalı bir alış veriş yapıyor. Bunun tek çaresi ortaya konan emeğin gerçek değerini alabilmesi için kooperatif kurmaktır.”


AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri de, “ Bir önemli bürokrat kadınlarla ilgili platformu hazırlamıştı. Bende o platforma konuşmacı olarak katıldım. Kadınların toplumda çok ciddi  bir yer aldığını belirttim, kadınlarımız her konumda başarılı adımlar atıyor. Adıyaman’da kadınların kurduğu bir kooperatifte 50 milyon fidanı toprakla buluşturarak bakım ve üretimini üstlenmişlerdir. Bu ülkede değil tüm dünyada örnek olabilecek bir harekettir. Neden bizimde kadınlarımız böyle olmasınlar? Bir iktidar partisi il başkanı olarak bize düşecek her türlü yardımı  yapmaya hazır olduğumuzu burada sizlere söz veriyorum.” dedi.


“1990’DA MARDİN’DE TURİZM BİTMİŞTİ”


Mardin Kadın Kolları eski Başkanı ve MYK üyesi Zeynep Alkış da yaptığı konuşmada şöyle dedi:


“Bu konularda kadının yeri ve önemi çok fazla.  1990 yıllarında Mardin’de turizm denilen her şey bitmişti. Özellikle insanların damağına  hitap edebilecek Mardin mahalli yemekleri hemen hemen kaybolması ile karşı karşıyadır. Ebru hanım büyük bir cesaretle ve Güneydoğu’nun ilk turizmcisi olarak sahaya inerek yer açtı. Ve bu hareket ve cesaretiyle ülke genelinde örnek kadın oldu. Demek ki bir kadın isterse yapamayacağı bir şey yok. Kadının toplumdaki yeri bir başka. Tabi ki arkasında da erkeği vardır. Erkeğinden cesaret alarak bu işe girmiş oluyor, tek kelime ile tebrik ederiz.”


ÇANKIRI: EBRU HANIMI TEBRİK EDİYORUM


AK Parti Mardin Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı da yaptığı konuşmada, Ebru hanımın Ankara’ya kadar gelerek bu projeyi kendilerine anlattığını ifade ederek şöyle konuştu:


“Gerçekten bu projeyle, geleceğimizin sağlıklı beslenme proteinlerinin olabileceğine kanaat getirdik. Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Şakir Öner Öztürk ile birer görüşme yaparak gerçekten bu projeyle iyi bir sonuç alınabileceği  kanaatini  getirdi ve  22. Dönem Milletvekili babam Süleyman Bölünmez maddi katkıda bulundu. Tarımdaki istihdamın yarıya yakınını kadınlarımız oluşturuyor. Avrupa’nın en büyük  tarımsal gücü  olmamızda  kadınlarımızın büyük emeği var. Projemizde de eğitim veren ziraat mühendisleri kadınlardan  oluşuyor. 35 yerel, 35 mülteci kadın çiftçi ile başlayan  proje 2 ilçede kurulan “ Topraktan Tabağa Tarımsal kalkınma Kooperatifi” gibi  kooperatiflerin sayısını 2018 yılı içerisinde artırarak kadim Mardin’imizin  tüm ilçelerimizde kurulmasını ve bu alanda toplam istihdam edilecek kadın çiftçi sayımızın 300 civarında  olmasını hedefliyoruz.


Kadın her zaman üretim hayatının içinde bulunmuştur. Ailesinin yüküne omuz vermiştir. Bugün şehir hayatında  olduğu gibi kırsal alanda da kadınlarımız el emekleri  ve alın  terleriyle yaşamın zorluklarını paylaşmaktadır.”


“KADININ YERİNİ KİMSE TUTAMAZ”


AK Parti Mardin Milletvekili, Gazeteci, Yazar Orhan Miroğlu da yaptığı konuşmada, kadının yeri ve önemine değinerek, ”Sağlık konusunda kadın her zaman başarılıdır, onun yerini kimse tutamaz.” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından torbalarda bulunan atalık buğday tohumu sorgül “Bereketli olsun” dilekleriyle toprağa atıldı.

Bu haber 712 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar