Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

MAÜ'den ABD'nin Kudüs Kararına Kınama!

MAÜ'den ABD'nin Kudüs Kararına Kınama!
Eklenme Tarihi : 08 Aralık 2017, 14:28
Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönündeki beyanatı hakkında bir kınama mesajı yayınladı.

Kararın uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunun belirtildiği kamuoyu açıklamasında ABD’nin aldığı bu sorumsuz kararın bölgeyi önü geçilemez bir kaosa sürükleyeceği ifade edildi.


Konuya ilişkin olarak görüş belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın yeryüzünde yaşayan tüm Müslümanların davası ve haremi olduğunun altını çizerek siyonist emellere hizmet gayesiyle ABD yönetimi tarafından hesapsızca alınan bu kararın yok hükmünde ve kesinlikle kabul edilmez olduğunu vurguladı.


Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan ve ABD’nin tarihi, vicdani, beşeri ve kanuni sorumluluklarını görmezden gelerek hadsiz ve hukuksuz bir tasarrufla bu kararın alındığına işaret edilen kamuoyu açıklaması şöyle:


“Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu olarak, ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü Siyonist devletin başkenti olarak tanıdığı ve Tel Avivdeki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde aldığı, başta İslam dünyası olmak üzere tüm uluslararası camiada büyük bir infiale neden olan bu sorumsuz kararı büyük endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz.


İslâm’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı yüreğinde taşıyan Kudüs’ün işgal kuvvetleri tarafından ilhakını ve bölgede istikrar zeminini temelinden dinamitlemeyi hedefleyen bahse konu bu karar; uluslararası sistemi tehdit ederek evrensel istikrarı sarsacağı gibi bölgeyi akıbeti meçhul dini ve politik bir çatışmaya sürükleyecektir.


ABD’nin tarihi, vicdani, beşeri ve kanuni sorumluluklarını görmezden gelerek hadsiz ve hukuksuz bir tasarrufla, Kudüs’ün asırlara sâri kadim karakteri ve tarihi statüsüne halel getiren bu isabetsiz ve yanlış kararı katiyen kabul edilemez.


“Selam Diyarı” barışın toprağı Kudüs’ü tüm Müslümanların harim-i ismeti gören hamiyetle yakın bir tarihte “Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu” na ev sahipliği yapmış bir üniversite olarak, ABD yönetiminin tek taraflı bu yanlış kararını lanetliyor, bölgede kaosu tetikleyecek hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.”Bu haber 247 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Gündem Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar