Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Bakan Yılmaz İlçe Kongrelerine Katıldı

Bakan Yılmaz İlçe Kongrelerine Katıldı
Eklenme Tarihi : 18 Eylül 2017, 10:33
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Kızıltepe ve Nusaybin ilçe kongrelerine katılmak üzere Mardin'e geldi.

Bakan İsmet Yılmaz’ı havalimanında Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ile Orhan Miroğlu, AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve il protokolü karşıladı.


İlk olarak Kızıltepe ilçe kongresinde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemine değinerek, "Bu coğrafyada haritalar hala yeniden çiziliyorsa 1. Dünya Savaşı halen bitmemiştir. Bu coğrafyanın insanı çok çekti. Biz bir ve beraber olursak ki kardeşliğimizi bin yıldır ortak yaşama irademizle gösterdik, bundan sonra da ortak yaşama irademizi gösterirsek bu ülkenin bileğini kimsenin bükemeyeceğine inanıyorum." diye konuştu.

 

"Halka hizmet edersek 21. yüzyılı Türkiye´nin yüzyılı yapacağız." ifadesini kullanan Yılmaz, Türkiye´den yardım bekleyenlerin sadece bu coğrafyanın insanları olmadığını, Irak, Suriye ve diğer coğrafyalardan gelenlere de Türkiye´nin kapılarının açık olduğunu aktardı.

 

"2019´UN SONLARINA DOĞRU İKİLİ EĞİTİMİ KALDIRACAĞIZ"


Millî Eğitim Bakanı olarak göreve başladıktan sonra Başbakan Binali Yıldırım´ın kendisine talimatlarının olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Başbakanımız ikili eğitim sisteminin kaldırılması talimatını verdi. Bunun için 270 bin derslik yaptık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye´de 36 iken 24´e düşürdük. Okuduğum dönemde sınıf mevcudumuz 70 kişiydi. 70 kişilik sınıfta öğretmen bir öğrencisine bir dakika ayırabilir mi? Daha 70 bin derslik yapacağız. Allah kısmet ederse 2019´un sonlarına doğru ikili eğitimi kaldıracağız. Taşımalı eğitimi de en aza indirmeye çalışıyoruz. Şanlıurfa´da her gün 100 bin kişi taşınıyor. Evlatlarımıza yazık, ömürleri neden yolda geçsin? Bu nedenle büyük köylere okullarımızla birlikte lojmanlarımızı da yaparak öğretmen sayısını da artıracağız."

 

580 bin öğretmen ataması yaptıklarını anımsatan Yılmaz, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 28´den 17´ye düştüğünü kaydetti. Fatih Projesi´yle, akıllı tahtalar ve tabletleri öğrencilerin hizmetlerine sunduklarını anlatan Yılmaz, önceden Amerika´dan süt tozu alındığını, şimdi ise süt tozu yerine süt üretip öğrencilere verdiklerini ifade etti.

 

NEDEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK?


Sözleşmeli öğretmenlik sürecini başlattıklarını aktaran Yılmaz, şöyle dedi: "Niçin başlattık? Ağrı´ya gittim, söyledikleri söz şuydu, ´Geçen yıl buraya 3 bin öğretmen geldi, 1 yıl sonra 2 bin 500´ü geri döndü, 500 öğretmen kaldı.´ Allah için sorarım sınıfındaki öğrencinin durumunu bilmeyen, annesinin babasının durumunu bilmeyen, özel çalışma odası var mı yok mu bilmeyen, var mı sıkıntıları problemleri? Bunları 1 yıl içerisinde öğretmen bilebilir mi? Öğrencisini tanıyabilir mi? Tanıyamaz. İşte dedik ki 4 artı 2, 6 yıl öğretmen burada kalacak, öğrencisini tanıyacak 4 artı 4 reformuyla en azından bir dönemi mezun edecek ki başarıyı yakalayalım diye." Yaptıkları değişikliklerin bu ülkenin evlatlarını daha iyi bir noktaya getirmek için olduğunu dile getiren Yılmaz, hedeflerinin çok büyük olduğunu vurguladı.

 

Kızıltepe’den ayrılan Bakan Yılmaz, Nusaybin’e gelerek ilçe kongresine katıldı.

 

Kongrelerin ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Mardin’den ayrıldı.Bu haber 327 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar