Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

DİKA'dan Mardin'e 13 Milyonluk Proje!

DİKA'dan Mardin'e 13 Milyonluk Proje!
Eklenme Tarihi : 10 Eylül 2017, 11:54
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından Kalkınma Bakanlığına sunulan 5 projeden 2'si destek alma hakkı kazandı.

Dicle Kalkınma Ajansı Tarafından kurumlar adına hazırlanan projelerden 2’si Kalkınma Bakanlığınca kabul gördü. Tarihi Kasımiye Medresesi El Cezeri Bilim Müzesi ile Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması projeleri destek alma hakkı kazandı.


Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından Kalkınma Bakanlığına sunulan 5 projeden 2´si destek alma hakkı kazandı. Bakanlık tarafından kabul Mardin gören, Kasımiye Medresesi El Cezeri Bilim Müzesi ve Tarihi Çarşıların Canlandırılması, projeleri için 13 Milyon Lira destek sağlanacak. DİKA Genel Sekteri Yılmaz Altındağ, DİKA hizmet binasında kabul gören projelerin için basın toplantısı düzenledi. Projelerin bir ay içinde protokolleri imzalanarak, çalışmalara başlanacağını söyledi. Mardin’in Artuklu İlçe merkezinde 19 tarihi çarşının bulunduğuna dikkat çeken Altındağ çarşıların özüne uygun restore edilerek ekonomik hareketlilik kazandırılacağını bildirdi.


Genel Sekreter Altındağ, “Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması, Kasımiye Medresesi´nin El Cezeri Bilim Müzesi, Dara Kenti Çevre Düzenlenmesi, Mardin Kalesi Teleferik Projesi ve Fuar ve Kongre Merkezi´nin yapılması gibi 5 proje ön aşamadan geçti. Bunlar Mardin için çok kıymetli ve önemli projeler. Birkaç gün önce Bakanlığımız bu projelerden 2´sinin onaydan geçtiğini söyledi. Bunlar Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması ve Kasımiye Medresesi´nin El Cezeri Bilim Müzesi” projelerdir. Diğer 3 proje için de de biraz daha geliştirin denildi.. Tarihte çok önemli bir bilimcimiz var, El Cezeri, dünyada ilk robotu yapan İslam bilimcisidir. Yapılacak müze diğerlerinden farklı bilimsel bir müze olacak. Mardin´i anlatan bir bilim müzesi olacak” diye konuştu.


TARİHİ ÇARŞILAR CANLANDIRILACAK


Altındağ, Mardin´de cadde ve sokakların insanlara, esnafa ve turiste bırakma zamanını geldiğine dikkat çekti.


Altındağ, Tarihi Çarşıların Canlandırılması projesinin de önemli olduğuna vurgu yaparak, “Mardin´de 19 tarihi çarşımız ve 171 dükkanımız var. Mardin´in bir turizm rotasının olması gerektiğini biliyoruz. Geçen sene biz Mardin 1.Cadde Yayalaştırma Projesi’ni Ekvator´da anlattık. Dereceye giren bir projemiz vardı. İşte şu anda tarihi çarşıların canlandırılması projesi, bunun bir devamı niteliğinde. 1. Cadde Yayalaştırma Projesi, ajansın en önemli projesidir. Şuan ciddi bir serzeniş var, ama bana göre biraz daha ileriye bakıldığında Mardin için çok kıymetli bir turizm gerçeğidir. Tarihin turist ile baş başa kalması gerekiyor. Tarihin araçlara ihtiyacı yok. Otomasyon sitemiyle bir yazılım yapıyoruz, turnikeler var, ondan sonra vatandaş kentin içine giriyor. Bin 300 metre uzunluğunda bir mesafe var. Yemek de yiyebiliyor, tarihi de gezebiliyor, durabiliyor, alışveriş yapabiliyor. Buradaki serzenişin büyük bir bölümü arabalardır. Bence arabalardan para gelmez. Bin 300 metre mesafenin içinde illa araba olsun demek bana göre çok mantıklı bir şey değil. Zaten biz bu teleferik projesini hayata geçirdiğimiz zaman insanlar araba görmek istemeyecek. Uzun vadede düşündüğümüz zaman bu kentin geleceği çok kıymetlidir. Şuan tozun toprağın olduğu yerde bir çalışma vardır. Biz esnafımızın mağdur edilmesini ya da yerlerinden yurtlarından edilmesini asla istemiyoruz. Sadece çarşılardaki işyerlerindeki çürümeleri, eksiklikleri, hoş olmayan görüntüleri ve restorasyonu yapacağız ve sahiplerine teslim edeceğiz. Ondan sonra, kentin ve çarşının gerçek sahipleri ve esnaflarına görevler düşüyor. Canlandırılan yapıları korumak ve kollamak onların inisiyatifine girecek. Son dönemde belediye iyi işler yapıyor. Kenti kent yapan meydanlarıdır, bir kent meydanı da düşünüyoruz. Her ilin bir prestij yolu olmadılar, bu çok zor bir şey değil. Bugün İstiklal Caddesi´nde binlerce esnaf var” dedi.


Mardin kalesinin teknik ekipler tarafından incelendiğini söyleyen Altındağ, “Kalenin durumu teleferik trafiğini kaldıracak durumda olursa, Kasimiye Medresesi’ne, tarihi şehir üzerinde bir gezinti oluşturacak şekilde teleferik projesi hayata geçirilmesi isteğimizdir. Şartla uygun olursa teleferik turunu Deyrulzafaran Manastırı’na kadar götürmek hedefimizdir. Bu proje başlı başına Mardin turizmini ayaklandıracak ve şahlandıracak bir özelliğe ve çekiciliğe sahiptir” şeklinde konuştu.

Bu haber 822 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar