Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Anadolu'nun Renklerini Kudüs'e Taşıdılar

Anadolu'nun Renklerini Kudüs'e Taşıdılar
Eklenme Tarihi : 01 Mayıs 2017, 12:37
mardinimiz.com yazarları Okt. Murat Özyıldırım ve Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay, Anadolu'nun renklerini Kudüs ve Tel Aviv'e taşıdı.

Burak ERDEM - Türkiye, kardeş Filistin'e ilgisini medeniyet sahasında arttırarak sürdürüyor. Bu bağlamda Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti Kudüs Büyükelçiliği himayesinde Alquds Üniversitesi'nde düzenlenen kültür etkinlikleri kapsamında; fotoğraf sergileri, atölye çalışmaları, film gösterimleri ve konferanslar gerçekleştirdi.


Kudüs (AlQuds) Üniversitesi'nde 25 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen "Uluslararası Kültür Günleri" kapsamında "Türkiye'nin Renkleri" teması ile bir dizi kültür ve sanat faaliyetleri düzenlendi.


Programa Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, Filistin Kültür Bakanı Ehab Bessaiso, Kudüs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İmad Ebu Kişik ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlıağa katıldı.


ÖZYILDIRIM VE AKÇAY KUDÜS’TE


mardinimiz.com sayfalarına zaman zaman yazdığı yazılardan da tanıdığınız dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen sergilerde fotoğrafları sergilenen, ödüllü fotoğraf sanatçısı ve Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay'ın objektifinden Türkiye fotoğrafları, bu kez Kudüs'te sanatseverlerle buluştu.


Dr. Tuna Akçay "Anadolu Renkleri" teması ile düzenlenen sergide ayrıca "Küreselleşmeye İnat Kimlikli Sanat" konulu bir de konferans verdi. Akçay, yaptığı konuşmada, 2017 yılının Kudüs yılı olduğunu hatırlatarak Kudüs’te çektiği sanatsal fotoğraflarla yeni sergiler açmayı planladığını ve şimdiden tekliflerin gelmeye başladığını belirtti.


"Uluslararası Kültür Günleri"nde Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlıağa bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Bekir Karlıağa'nın konuşmasının ardından aynı zamanda yapımcısı olduğu "Batıya Akan Nehir Belgeseli"nden Arapça seslendirmeli bir bölümün tanıtım gösterimi yapıldı.


mardinimiz.com'da Arap müziği üzerine yazılarından tanıdığımız Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Okt. Murat Özyıldırım, "Türk ve Arap Musikisin'in 20. yüzyıldaki İlişkileri" başlıklı bir konferans gerçekleştirerek Türk sanatçılarla Ümmü Gülsüm, Feirouz gibi sanatçıların ilişkilerini ve müzik ilişkilerini anlattı. Özyıldırım yaptığı konuşmada, “Araplarla Türklerin müzik ilişkileri, müşterek medeniyetimizin kuvvetli bir kolunu göstermektedir” dedi.Murat Özyıldırım, "Türk-Arap Musikisindeki ortak öğeler" başlıklı sunumu yaparken.Ziyaretçiler, Dr. Tuna Akçay'ın sergisini ziyaret edip kendisinden bilgi aldı.

Bu haber 711 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Kültür Sanat Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar