Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

DİKA Genel Sekreteri Altındağ'dan Çağrı!

DİKA Genel Sekreteri Altındağ'dan Çağrı!
Eklenme Tarihi : 05 Şubat 2017, 10:17
Dicle Kalkınma Ajansı genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ajans Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, cazibe merkezi çalışmalarına dönük bilgi verdi ve yatırım yapmak isteyenlerin bir an önce müracaatlarını yapmalarını istedi.

DİKA Genel Sekreteri yılmaz Altındağ sorumluluk alanları dışında kalan İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli gibi yatırımcı potansiyeli yüksek illerde de cazibe merkezlerini yatırımcılara anlattıklarını, bin dolayında yatırım potansiyeli yüksek işadamı ile bilgilendirme toplantısında buluştuklarını söyledi.


Altındağ “Cazibe merkezleri uygulaması, bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması, göçün durdurulması ve bölgede istihdamın arttırılarak  işsizliğin asgari düzeye çekilmesini sağlayacaktır. Biz ajans olarak yerel potansiyeli aktif hale getirerek, yerel dinamikleri harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Cazibe Merkezleri yatırım profili yüksek, istihdam sağlayacak yatırımcıları bölgeye çekmeyi başaracağına inanıyoruz. Devlet bölgede hem güven ortamını sağlıyor hem yatırım yapıyor. Bölgemizin hiçbir yerinde yatırım için güvensiz ortam yok. Cazibe merkezleri bu güvensizlik algısını da ortadan kaldıracaktır “ dedi.


Teminat ortadan kalktı


Fabrikanın devlet tarafından kurularak yatırımcıya teslim edileceğini  hatırlatan Altındağ “Eskiden  kredi için teminat isteniyordu. Şimdi bankalar tesis ve makineleri teminat olarak kabul ediyor.  Yatırımcıdan istenen şey, 30 kişi çalıştıracak ve yatırımın yüzde 30´nu karşılayacak. Gerisini devlet karşılıyor. Hatta ürünlerin satışı noktasında da devletin kurumları öncelikli tercih olarak değerlendirecek.” şeklinde konuştu.


15 yıl sonra fabrika işlemecinin olacak


Yeni kurulan fabrikaların 15 yıl süre ile valiliklerin adına kayıtlı olacağına vurgu yapan Altındağ “ Yatırımcılar 15  yılını doldurmadan işletmesini kapatırlarsa fabrika valiliğe geçer, 15 yıldan sonra çalışmaya devam edilirse arazi ve işletme yatırımcının adına geçer” dedi.


200 Müracaat var


DİKA´ya bağlı dört ilden şimdiye kadar 200 dolayında yatırımcının  talep formu doldurduğunu belirten Altındağ “Yatırım yapmak isteyenler bir an önce müracaatlarını  yapsınlar. Son güne kalınca sıkıntı yaşıyoruz. Romanya, Çin, Ukrayna ve Almanya´dan yatırım için gelenler oldu. İstanbul ve başka illerde bulunan  Mardin, Batman, Siirt ve Şırnaklı  yatırımcıların deneyimleri ile birlikte bölgeye gelip yatırım yapmalarını istiyoruz. Fabrikasını taşımak isteyenlere devlet ayrıca destek veriyor" dedi.


Haber: Mardin Söz Gazetesi

Bu haber 1244 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar