Dolar 3,8866
Euro 4,5863
BİST 107,71
Altın 1,278,2

Telkâri Sanatı Üniversiteyle Tanıtıldı

Telkâri Sanatı Üniversiteyle Tanıtıldı
Eklenme Tarihi : 25 Aralık 2016, 09:56
Midyat Meslek Yüksekokulu'nun daha önce bünyesine kattığı 'Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı' öğrencilerinin yaptığı ve Telkâri sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği ürünler İstanbul Kongre Merkezi'nde görücüye çıktı.

HABER MERKEZİ - Ekonomi Bakanlığının koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği Ar-Ge, tasarım ve markalaşma konusunda uzman 10 değişik ülkeden fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getiren 5. Türkiye İnovasyon Haftası 2016 etkinlikleri kapsamında “Yüksekokul Kuyumculuk ve Takı Tasarımı” öğrencilerinin tasarladığı ve ürettiği 3000 yıllık sanat geçmişi olan telkâri gümüş el işi ürünlerine yapılan tanıtım çok yoğun ilgi gördü.

Mardin Artuklu Üniversitesi’ne tahsis edilen standı ziyaret eden Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, “Bölgede bulunan geleneksel sanat birikiminin korunarak başta telkâri olmak üzere, takı ve tasarıma yön verip bölgenin el sanatlarına katkıda bulunabilecek bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen bu programımızda verilen isabetli eğitim meyvelerini vermeye başlamıştır.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın konuşmacı olarak katıldığı “5. Türkiye İnovasyon Haftası” nda üç gün boyunca geliştirdikleri inovatif ürünlerle fark yaratan yerli ve yabancı profesyoneller, panel, konferans ve ürün tanıtımlarıyla dünyadaki yeniliklere dikkat çekti.

Organizasyona katılan yaklaşık 60 üniversite içerisinde yer alarak sergilediği ürünlerle büyük ilgi çeken Mardin Artuklu Üniversitesini; Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Fevzi Çakmak ve Telkâri Ustaöğreticisi Murat Aslan temsil etti.

Bu haber 586 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Kültür Sanat Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar