Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Sağlık İçin 10 Bin Adım Etkinliği Düzenlendi

Sağlık İçin 10 Bin Adım Etkinliği Düzenlendi
Eklenme Tarihi : 05 Ekim 2016, 12:09
Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü, 21 Kasım Şehir Stadyumu'nda 'Sağlığınız için her gün 10 bin adım' etkinliği düzenledi.

Mütia AVUKA – MARDİN Düzenlenen yürüyüş etkinliğine Mardin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Fuat Karakuş, Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı ve çok sayıda Mardinli vatandaş katıldı.


Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, “Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktiviteyi spor kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solonum hızını artırma ve fizikli şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır.  Bu kapsamda spor aktivitelerin yanı sıra egzersiz oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Türkiye beslenme ve sağlık araştırması 2010 sonuçlarına göre 12 yaş üzeri nüfusun  % 72,sinin 6.11 yaş nüfusun ise %  60.inin hareketsiz bulunmuştur. Türkiye de sağlık beslenme ve hareketli hareket programının B.6 hastalığının toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığa koruyucu etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda  haftanın beş günü  en az 30 dakika 5-17 yaş grubu için ise  günde en az 60 dakika  orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.” dedi.


Gençlik ve Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin ise “Spor yapacak öğretmen ve öğrenciler için 21 Kasım Şehir Stadı onların emrinde olacaktır” dedi.


Mardin Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş de yaptığı konuşmada sporun önemi belirterek genç yaşlı demeden herkesin spor yapması gerektiğini söyledi.Bu haber 1241 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar