Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Kas Ağrılarınızın Nedeni Vitamin-D Eksikliği Olabilir!

Kas Ağrılarınızın Nedeni Vitamin-D Eksikliği Olabilir!
Eklenme Tarihi : 18 Ağustos 2016, 19:03
Mardin Devlet Hastanesinde görev yapan Romatoloji Uzmanı Dr. Barış Gündoğdu, Mardin'deki yaygın kas-kemik ağrılarının Vitamin-D eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Burak ERDEM – MARDİN Romatoloji polikliniğine başvuruların önemli bir kısmının yaygın kas-kemik ağrıları oluşturduğunu belirten Romatoloji Uzmanı Dr. Barış Gündoğdu, “Yapılan klinik çalışmalarla uyumlu olarak Mardin’de muayene ettiğim erkek hastaların yaklaşık %40’ında, kadınların ise %50’sinde D vitamini eksikliği ve her iki cinste de %20-25 oranında Vitamin-D yetersizliği saptadım.” dedi.


Son bilimsel çalışmalarda Vitamin-D eksikliğinin tümör gelişimine, kalp-damar hastalıklarına, diyabet ve depresyona neden olduğunun ortaya çıktığını belirten Dr. Barış Gündoğdu, “Vitamin-D eksikliğinin ayrıca bağ dokusu hastalıklarına (lupus, romatoid artrit vs) yatkınlığı arttırmaktadır. Bu türden tanıları olan hastalarda eklem ağrıları şiddetlenmektedir. Vitamin-D bitkilerde ve maya mantarlarında üretilir. Yine yüksek dozda takviye gıdalarda bulunur. Vitamin-D3 ise aktif vitamin-D formudur ve direkt güneş ışığına maruziyet sonrası oluşur. En yaygın vitamin-D besin kaynakları güçlendirilmiş tahıllar ve günlük takviye gıdalardır.” dedi.


“HAFTADA EN AZ 3 KEZ 15 DAKİKA BOYUNCA GÜNEŞ IŞIĞI ŞART”


Vitamin-D eksikliğinin en yaygın nedeninin güneş ışığına yeterinde maruz kalınmaması olduğunun altını çizen Dr. Gündoğdu, “Vitamin-D cilt tarafından doğal güneş ışığından gelen ultraviyole radyasyonu ile karşılaşılınca üretilir. Güneşin tedavi edici ışınları herhangi bir camdan içeri süzülmezler. Yani evinizde ya da arabanızda otururken deride Vitamin-D üretimi olmaz. Dolayısıyla haftada en az 3 kez 5-15 dakika boyunca direkt olarak güneş ışığına maruz kalmanız gerekmektedir. Bu şekilde kas-iskelet ağrılarınızın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.” dedi. Bu haber 1608 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar