Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Başbakan Yıldırım'dan Mardin'e Yatırım Çağrısı!

Başbakan Yıldırım'dan Mardin'e Yatırım Çağrısı!
Eklenme Tarihi : 11 Ağustos 2016, 16:46
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleri ile istişare toplantısında bir araya geldi.

HABER MERKEZİ - TİM üyelerine, "Sizleri Başbakanlıkta ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şu an Türkiye'nin her köşesinden 400'ün üzerinden ihracatçı, birlik temsilcimiz var. Sizler, ekonomimizin bel kemiği, özel sektörün dünyaya açılan yüzüsünüz. Sizler, yatırım yapan, üreten, ihracat yapıp istihdam oluşturan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı temsil ediyorsunuz. Ekonominin çarkını döndüren sizlersiniz." diye seslenen Yıldırım, ihracatçıların, Türkiye'nin adını ve logosunu, dünyanın dört bir yanına taşıdığını, ihraç edilen her ürünün Türkiye'nin gücünün bir göstergesi olduğunu belirtti.


TÜRKİYE BU HAİN TEŞEBBÜSTEN EN ALT DÜZEYDE ETKİLENMİŞTİR


"En güçlü ekonomilerin sarsıldığı küresel kriz döneminde dahi büyümesini sürdüren Türkiye, bu hain teşebbüsten en alt düzeyde etkilenmiştir" ifadesini kullanan Yıldırım, "Etkilenme düzeyi nedir diye sorarsanız, Rusya ile uçak krizi yaşadığımız dönemde ekonomimiz, ekonomik göstergemiz ne kadar değiştiyse, bu hain darbe teşebbüsünde de aynı şekilde olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.


Bu durumun Türkiye ekonomisinin ne kadar sağlam temellere oturduğunu bütün dünyaya gösterdiğine dikkati çeken Yıldırım, "Bazı değerlendirme kuruluşlarının yönlendirmeleriyle, acele verdikleri kararların ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha bu vesileyle görmüş olduk." dedi.


'GÜNEYDOĞU'YA YATIRIM YAPIN' ÇAĞRISI


Paket kapsamında, yüksek teknolojide hangi bölgede yatırım yapılırsa yapılsın en yüksek teşviğin alınacağına işaret eden Yıldırım, "Benim size tavsiyem birinci, ikinci bölgeye yapmayın. Bizim Güneydoğu'da da sorunumuz var. Oralara yapın bu yatırımı. Orada yaparsanız ortağınız biziz. Hem alım garantisi veriyoruz hem de yatırımınızın sabit maliyetlerini karşılıyoruz. Gidin Van'a, Mardin'e, Muş'a, Iğdır'a, Hakkari'ye yatırımı yapın. O kararı verin, fabrikayı biz yapacağız, elinize vereceğiz." diye konuştu. 


Yıldırım, bu tip yatırımlarda ürünün pazarlamasına da destek olunacağını aktararak, "Ürünün cinsine göre yani her ürün olmayabilir. Orada ülkenin ihtiyacı olan veya rekabet şansımızın yüksek olduğu alanlar, bunları da oturup beraber kararlaştıracağız. Yani iki ortak gibi masaya oturacağız. Karşılıklı görüşerek teşvikleri ayarlayacağız. Yani konfeksiyon usulü teşvikten, ısmarlama usule geçiyoruz. En uygun teşvik hangisiyse o teşviğe yöneleceğiz." ifadelerini kullandı. 

Bu haber 1742 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar