Dolar 3,8866
Euro 4,5863
BİST 107,71
Altın 1,278,2

Miroğlu, AKPM'de Terörle Mücadeleyi Anlattı

Miroğlu, AKPM'de Terörle Mücadeleyi Anlattı
Eklenme Tarihi : 21 Haziran 2016, 18:50
AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde konuştu.

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı Türkçe hitabında, “Türkiye'nin mücadelesi sıradan bir terörle mücadele değildir. Benim ülkem, üniter birliğini ve demokrasisini korumaya ve terör saldırılarının yol açtığı acılar ve yasla baş etmeye çalışıyor” dedi.

 

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu’nun, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmanın tamamı şöyle:


Konuşmama, özgürlüğüne kavuşan meslektaşımız Nadya Savşenkoy'u selamlayarak başlamak istiyorum. Ayrıca İngiliz vekilimizin ailesine ve Konsey'deki arkadaşlara başsağlığı diliyorum.


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde AKPM Başkanı Sayın Pedro Agramunt'u ülkemizde ağırladık. Parlamenter meclis başta olmak üzere, Avrupa Konseyinin tüm kurumlarıyla yakın işbirliği içinde olmamızdan duyduğumuz memnuniyeti ve İlişkilerimizin güçlendirilmesinden yana olduğumuzu bir kez daha ifade ettik. Sayın Agramunt ise, başta dünya genelinde artan terör tehditi ve saldırıları olmak üzere, Avrupa genelindeki mülteci krizi ve yükselen ırkçı temayüller olmak üzere birçok önemli ve hassas konuya değindi.


Şunu hemen ifade etmek istiyorum: Eğer Türkiye karşı karşıya kaldığı terör saldırısı karşısında başarısızlığa uğrasaydı, siyasi ve coğrafik olarak bölünür ve etnik bir çatışmanın içine yuvarlanırdı. Ama Türkiye bölünerek değil birleşerek çıkmayı başardı.


Türkiye'nin mücadelesi sıradan bir terörle mücadele değildir. Benim ülkem, üniter birliğini ve demokrasisini korumaya ve terör saldırılarının yol açtığı acılar ve yasla baş etmeye çalışıyor.
Türkiye'nin bu mücadelesini anlayamayan bir Avrupa, aslında kendi değerlerinden uzaklaşmış bir Avrupa demektir. İslamofobi, ırkçılık ve anti-semitizmle mücadelede kararlılığını ve gücünü koruyamayan bir Avrupa demektir.


Sayın Başkan değerli meslektaşlarım,


Mesele Terörizmin ve terörizme karşı yasaların Türkiye'den talep edildiği üzere basitçe değişmesi meselesi değildir. Çok açıktır ki, vize serbestisi karşılığı Türkiye'nin bazı yasalarının değişmesini talep etmek, TC yurttaşlarının anlayabileceği bir talep değildir. Biliyoruz ki geçen yıl başlayan terörist saldırılarda hayatını ve evini kaybeden yüzlerce binlerce insan var, tam yedi şehir merkezi yerle bir oldu. Bu, aslında sadece terörizm saldırısı olarak anlaşılabilecek bir durum değildir. Terörizmin en anlaşılabilir tanımıyla dahi, anlaşılabilecek bir durum değildir.  Türkiye daha kapsamlı bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. 

Diyarbakır Dürümlü'de 15 ton patlayıcının patlatılması sonucu 16 köylü hayatını kaybetti. 12 kişinin bedeninden geriye kalan bir kaç doku parçası sadece 50 kilogram kadardı. 


Benim milletvekili olduğum Mardin-Midyat ilçesinde geçen hafta patlatılan 2 ton ağırlığındaki bomba aralarında altı aylık hamile bir kadın polisimiz olmak üzere 6 kişinin hayatını kaybetmesine ve 51 kişinin de ağır yaralanmasına yol açtı.


Her ne gerekçeyle olursa olsun, hiç bir terör örgütü arasında ayrım yapılmamalı ve PKK, DAİŞ ve benzeri örgütlere siyasi tolerans ve hoşgörü gösterilmemelidir.


Dokunulmazlıkların kaldırılmasını bu çerçevede doğru değerlendirmek gerekir. Her demokrasinin kendini şiddet ve terör söylemlerine ve desteklemelerine karşı korumaya hakkı vardır. Parlamento ulusal bir mutabakatla bu kararı almıştır ve bu karar sadece HDP'yi hedefe alan bir karar değildir. Bugün federasyon dahil birçok farklı çözüm yollarını savunan Kürt partileri vardır ve bu partilerin siyasi faaliyetlerinin önünde hiç bir siyasi ve hukuki engel söz konusu değildir. Bundan sonra süreç tamamen bağımsız mahkemelerin takdirindedir. Terör ve şiddetin açıkça desteklenmesi hiç bir demokrasinin kabul edebileceği bir durum olamaz.


Son olarak Suriye'de yaşanan trajediye dikkatinizi çekmek istiyorum. Beş yılı aşkın süredir zulümden kaçan Suriyelilere kapıları açık tutuyoruz. Sayın Başkanın da Türkiye ziyareti sırasında ifade ettiği gibi bu sorumluluğun paylaşılması noktasında Avrupalı dostlarımızdan daha ciddi ve samimi adımlar atmasını bekliyoruz.”

Bu haber 624 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar