Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Sulama Kanalları Sorunu Masaya Yatırıldı

Sulama Kanalları Sorunu Masaya Yatırıldı
Eklenme Tarihi : 03 Haziran 2016, 14:26
AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın girişimleriyle bölge tarımına büyük kolaylıklar sağlayacak GAP Sulama Kanallarının Mardin ayağında yapılan çalışmalar Mardin'de masaya yatırıldı.

Bölgede enerji destekli tarımsal sulamayı bölge çiftçisinin gündeminden çıkarabilmek için Ankara'da yoğun çalışmalarda bulunan  AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ev sahipliğinde Mardin'de gerçekleşen toplantıya, Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Acu, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Büyükhatipoğlu, GAP idaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz, DSİ Şanlıurfa ve Diyarbakır Bölge Müdürleri, Bölge şehirlerin gıda tarım ve hayvancılık il Müdürleri, Ziraat ve Ticaret Oda Başkanları ile çiftçi temsilcileri hazır hazır bulundu.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Türkiye'nin tahıl ambarı olarak kabul gören Mezopotamya ovasının aşağı Mardin ovasının bereketli topraklarının susuzluğunu, GAP Sulama Kanalları çalışmalarını hızlandırarak, enerji destekli sulamanın önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.


Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı: "Enerji destekli sulamayı bitirmeliyiz"


Enerji desteği ve aynı zamanda enerji israfıyla 700-800 Metre derinlikten sondaj yardımıyla çekilen tarımsal sulamayı bölge çiftçisinin gündeminden çıkartmak istediklerini belirten Milletvekili Çankırı, “GAP Sulama Kanalları, Mardin ovası özelinde bölgemiz insanımız açısından hayati bir öneme haizdir.  Bu projenin ivedilikle tamamlanarak, bereketli Mardin Ovasını Fırat’ın suyu ile buluşacağı günler halkımızın ve çiftçimizin özlemi yaşama rüyası olduğu gibi  hepinizin malumudur. Bugün bizler burada bu özlemin bir an önce gerçekleşmesi yolunda yapılması gerekenleri tartışmak üzere bir araya geldik. Toplantımızın ana gündem maddesi ve gayesi GAP Projesi kapsamında olan Mardin depolaması, cazibe ve pompaj sulaması projelerinin hızlandırılarak, varsa önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik kararların alınıp, bu kararların pratiğe dönüştürülmek sureti ile bölge ekonomisine tartışılmaz katkı sağlayacak projenin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır. Sorunun çözümü için Ankara'da aşındırmadığımız kapı neredeyse kalmadı. Başbakanımızdan tutunda ilgili bakanlarımızla defaatle görüşmelerde bulunduk. GAP suyunun Mardin cvasına akması için bizlere verdikleri destekten dolayı, Orman ve Su Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na, Gıda ve Tarım Bakanımız Sayın Faruk Çelik'e ve mahiyetlerinde görev yapan, çözüm noktasında desteklerini bizlerden esirgemeyen çok değerli bürokratlarımıza bölge insanımıza ve düzenlenen toplantıya davetimizi kırmayıp, geniş katılımlarıyla onurlandıran çok değerli oda başkanlarımıza ve sivil toplum örgütleri temsilcilerimize şahsım ve vatandaşlarımız adına teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.


DSİ Şanlıurfa Bölge Müdürü Oğuz Kassap ile DSİ Diyarbakır Bölge Müdürü Yunus Algın sırasıyla söz alıp, hazırlanan slayt görüntüleri üzerinden GAP Sulama Kanalları ve Depolama Projeleriyle ilgili gelinen aşamalar hakkında bilgiler vererek, projenin işleyişinde karşılaşılan sorunları paylaşıp, katılımcılardan sorunların aşılabilmesi için çözüm önerilerini dinlediler.


Murat Acu: "Sorunu aidiyet duygusuyla çözüme kavuşturacağız"


GAP Sulama Kanallarının her defasında ertelenmesinin, GAP suyunun Mardin Ovasına akmamasını bürokratik engellere bağlayan ziraat oda başkanlarının eleştirileri üzerine söz alan Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Acu, sorunun çözümünün her şeyden önce bölgeler arasındaki gelişmişlik açığını ortadan kaldıracağını ve bölgenin kalkınmasına önemli katkılarda bulunacağını belirterek, sorunun çözümünü özellikle önemsediklerini söyledi.


Kendisini bir bürokrat olarak görmekten çok insan olarak gördüğünü ve dile getirilen sorunları da her şeyden önce insani açıdan değerlendirdiğini belirten Acu, “Bizler kimimiz siyasetçi, kimimiz bürokrat, kimimiz çiftçi ama her şeyden önce insanız. Ben bürokrat olabilirim ama öncesinde insanım. Bu sorunu da insani bir sorun olarak görüyor ve yapılacak hizmetlerle çözebileceğimize inanıyorum. Buna inanmasak burada olmazdık. GAP suyunun Mardin'e ulaşmasını bir Mardinlinin memleketine duyduğu aidiyet duygusuyla hissediyorum. Sayın Bakanımız da Sayın genel müdürümüz de aynı duyguları paylaşıyor. Bu sorunun biran önce çözüme kavuşması için buradayız. GAP Sulama Kanallarının Mardin ayağında son dört ay içerisinde çok önemli ilerlemeler sağlandı. Kamulaştırmadan kaynaklı zaman zaman yaşadığımız sorunlar var. Bu sorunların çözümünde gerekirse bölgedeki siyasetçilerimizden, sivil toplum örgütlerimizden ve nüfusu olan bölgemizin ileri gelenlerinden yararlanabiliriz. Bu konuda geneli de yereli de ortaklaştırarak çözümü daha hızlı bir şekilde sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.


Malik Özkan: "Kamulaştırma hızlandırılmalıdır" 


Mardin'deki Ziraat Odaları adına söz alan Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan ise toplantının Mardin'de düzenlenmesini sağlayan AK Parti Mardin Milletvekiline Ceyda Bölünmez Çankırı'ya teşekkür ederek başladığı konuşmasında; GAP Sulama Kanallarının geç ilerlemesinin temel dayanaklarından birisi, kanalların yapım işinin az sayıdaki yüklenici firmaya ihale edilmesinden kaynaklanıyor. Yapılan kanalların her 10 kilometresinin bir firmaya ihale edilmesi bana göre çözümü hızlandıracaktır. Bir diğer taraftan Kamulaştırılan alanlarda özellikle yol yapım çalışmaları hızlandırıldıktan sonra kanal kazma çalışmalarına hemen başlanması gerekiyor. Tapulaştırma sorununda sık yaşanan çiftçi ihtilaflarının önüne geçmek için de ilgili firmalar, çiftçilerle daha sık bir araya gelmeli, sunumlarını yapmaları ve gerekirse de oda başkanlarından yardım talebinde bulunmaları gerekiyor. Üzülerek ifade etmeliyim ki; bölge çiftçisi GAP Sulama kanallarının Mardin Ovasına gelmesinden neredeyse umudunu kesmiş. Çünkü her defasında bir başka bahara öteleniyor. Bunun aşılması için hep birlikte gayret göstermemiz gerekiyor, zira tarım alanındaki giderler maalesef gelirleri karşılamıyor. Bu da üretimin önünde önemli bir tehdit olarak orta yerde duruyor” dedi 


Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin de GAP Sulama Kanallarının Mardin ayağında en fazla yazışmanın da ziyaretin de kendisi tarafından yapıldığına ancak buna karşın her defasında içini acıtacak duyarsızlıklarla karşı karşıya kalıyor olmaktan dolayı üzüntü yaşadığını söyledi. Şahin, GAP Sulama Kanallarıyla ilgili yaptığı yazışmalar ve yazılara verilen neredeyse tirajı komik cevabi yazıları kürsüden katılımcılara okuması dikkat çekti.


Birçok katılımcının söz alarak sorunun çözüm için görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantıda eleştirileri yanıtlayan Genel Müdür yardımcısı Murat Acu, GAP Sulama Kanallarının hızlandırılmasının artık bir hükümet politikası ve bakanlığın da öncelikli temel sorunları arasında bulunduğunu, GAP Projesinin hızlandırılması çalışmaları kapsamında her iki haftada bir gelinen noktadaki çalışmaların irdelenip masaya yatırıldığı toplantılar yaptıklarını kaydetti.  Bakan Veysel Eroğlu'na sık sık çalışmalarla ilgili brifing verildiğini kaydeden Acu, Bakan Veysel Eroğlu'nun çözüm odaklı projenin yapım çalışmalarının hızlandırılması noktasında telkinlerinin olduğunu söyledi.


Toplantının çok yararlı geçtiğini kaydeden Acu, bundan sonra benzer toplantıların bölge illerinde daha kapsamlı ve daha sık aralıklarla yapmaya çalışacaklarını söyledi.


Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir'den kiraz ikramı


Toplantının uzun sürmesi üzerine Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir konuklara, Yeşilli ilçesinde yetiştirilen özel cins kiraz ikramında bulundu. 


Ceyda Bölünmez Çankırı: "Biz oturmak için değil, memlekete hizmet edebilmek için seçildik"


AK parti Mardin milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, toplantının ardından verdiği özel demecinde şöyle dedi:


Bize oy veren seçmenlerimizi mahcup etmemek için gece gündüz çalışmalar yapıyoruz. Halkımız bizleri TBMM çatısı altında hizmet edebilmek için seçti. Mardin'in her konumundaki sorunlarını iyi biliyoruz. Tek hedefimiz ve isteğimiz Mardin'e verilecek hizmetlerle hak ettiği yere getirmektir. Sağlıktan spora kadar bırakın artık diğer birimleri özellikle Mardin'e yeni atanan Balıkesir Valisi için bazı gazetecilerin “Sürgün yerine atanmış” diyerek çok yanlış bir cümle kullanmışlardır. Ben Balıkesir'deki gazeteci kardeşlerimizi Mardin'e davet ediyorum. Abartıldığı gibi Mardin, gerçekten sürgün yeri mi yoksa yaşanılacak herkesin görmesi gereken bir şehir mi? Gelip bizzat kendileri görmeliler."Bu haber 1078 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar