Dolar 3,8866
Euro 4,5863
BİST 107,71
Altın 1,278,2

Mardin'de Başkanlık Sistemi Konuşuldu

Mardin'de Başkanlık Sistemi Konuşuldu
Eklenme Tarihi : 15 Mart 2016, 23:06
İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, Başkanlık sistemini 1976 tarihinden beri savunduğunu vurgulayarak, 'Başkanlık sistemi bütün olumsuzlukların panzehiridir' dedi.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu tarafından Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Anayasa Profesörü ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, başkanlık sistemi, parlamenter sisteminin tüm olumsuzlukların panzehiri olduğunu söyledi.


Konferansa Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, AK Parti İl Başkanı M.Ali Dündar, Ak Parti İlçe başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.


Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı M. Şerif Öter, 1876‘dan bugüne kadar süregelen 125 yıllık süre içerisinde 5 anayasa yapıldığını, bu anayasalarda 25 defa değişikliğe gidildiğini ve 140 maddenin değiştirildiğini belirterek, Türkiye’nin acil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Öter, “Başkanlık sistemi, bu kanı, gözyaşını durduracaksa, ülkenin ekonomisini kalkındıracaksa, huzur refah getirecekse bin kere evet diyoruz. Bölgede yaşanan ve doğru olmayan olaylara karşı tüm sivil toplum kuruluşlarının dur deyip tavır alması gerekir” dedi.


Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, başkanlık sistemini genel kitlenin tam anlamı ile anlayamadığını, iyi anlatılması durumunda herkesin evet diyeceğine inandığını söyledi. Ağırakça, Hz. Adem ile başlayan insanlığın, Hz. Adem’in başkanlığı ile yönetildiğini, daha sonraki klan, aile ve aşiret sistemlerinde de başkanlık sistemi anlayışı ile aile liderleri tarafından yönetildiğini belirtti. Ağırakça, “Peygamberlerin oluşturduğu toplumlarda birer başkan idi. Hz. Ömer küçük şura ve büyük şura anlayışı bir başkanlıktı. Şimdiye kadar ki anayasalar askeri darbeler ve askeri zihniyetle hazırlanmıştır. Yeni Anayasa ve başkanlık sistemi kalkınmayı hızlandırır, huzur ve demokrasinin yerleşmesini kolaylaştırır” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı, Anayasa Profesörü ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ise Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemini Mardin’de çok renkliliğin yaşandığı bir ilde tartışılmasının anlamlı olduğunu söyledi. Bölgedeki terör ve Suriye’deki gelişmelerin ardından bir araya gelen terör örgütleri ve arkasındaki uzantıları, Türkiye’ye karşı başlattıkları savaşta ülkenin, 7 düvele karşı savaştığını ifade etti. Kuzu, “Yüz yıl savaşları Avrupalılar 'Hepimiz Hıristiyanız, gelin anlaşalım' deyip AB'yi kurdular ve ekonomilerini düzelttiler. Bölgede yer altı zenginliklerimiz var. Elin adamı ta uzaklardan gelip buraları dizayn etmeye çalışıyor” dedi.


Devletlerin Refleksi var


7 Haziran seçimlerinin ardından çözüm sürecinin devamını istemeyenlerin ortaya çıktığına vurgu yapan Kuzu, “Kobani olayları bahane edildi. Cumhurbaşkanının batının ve ABD’nin DAİŞ konusunda dikkat çekmek için yaptığı çağrıda, sadece Kaboni düştü düşecek sözü öne çıkarılarak çarpıtılmak istendi. Bölgede 40 bin insan öldü. Çok sayıda şehidimiz var. Son 10 yılda hadi 10 bin kişi bizim zamanımızda öldü peki geri kalan 30 bin insanı kim aldı. 450 milyar dolar harcandı. O para ile bölge şehirleri Paris gibi olabilirdi. Başkanlık sistemini 1976 tarihinden beri savunuyorum. Başkanlık sistemi bütün bu olumsuzlukların panzehiridir. Parlamenter sistem İngilizlerden aldığımız köhnemiş bir sistemdir“ şeklinde konuştu.
Bu haber 741 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar