Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

DİKA Genel Sekreteri, Hedeflerini Anlattı

DİKA Genel Sekreteri, Hedeflerini Anlattı
Eklenme Tarihi : 11 Mart 2016, 19:23
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin'de düzenlediği basın toplantısında, yaptıkları çalışmaları, hedeflerini ve beklentilerini paylaştı.

Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak illerini kapsayan 2 milyon 500 bin insanın yaşadığı, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin yoğun olduğu bir alanda hizmet verdiklerin ifade eden DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, kalkınmanın yerelden daha sağlam temeller üzerinde başladığını söyledi.


Altındağ, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçten dolayı önemli projelerimizi pratiğe dökemedik. Bu olumsuz günler geride kaldığı zaman yerelden kalkınma hedefimizi bölgeye oradan da ülke geneline yapacağı yansımaları görme şansını yakalamış olacağız. Sağlıkta, eğitimde, tarımda ve sosyal yaşam alanlarında bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bölgenin röntgenini çekmeye çalışıyoruz. 2008 yılından bugüne kadar 61 milyonluk bir kaynak ile 160 milyonluk yatırım bölgeye aktı. 2016 hedefimiz 21 milyon liralık katkı ile bölgeye 30 milyonluk yatırım gelmesidir” dedi.


Her Projeye Açığız


Kalkınma Ajansının bir duraklama dönemi yaşadığına dikkat çeken Altındağ, vatandaşın ve kurumların verecekleri her projeyi değerlendireceklerini söyledi. Altındağ, “Bütün projelere açık olacağız. Bunun için bir proje havuzu oluşturduk. 30 Kasım'dan şimdiye kadar 700 proje birikti. Uzman ekiplerimiz bu projeleri hassasiyetle incelemeye alıyor. Bizimle ilgisi olmayan projeler içinde vatandaşımıza yol ve yön gösterme görevini üstleniyoruz. Biz vatandaşımızla ve kurumlarla işbirliği içerisinde olma kararlılığındayız. Bize gelemeyenlere biz gideceğiz” Şeklinde konuştu.


Enerji ve Su Sorunumuz var


Enerji ve su potansiyelinin en fazla olduğu bölgede, enerjiden gerektiği şekilde yararlanılamadığına vurgu yapan Altındağ, “Bölgemiz enerji ve su potansiyeli yüksek olan bir bölge. Ama enerjiyi sanayide etkin olarak kullanamıyoruz. Bazı fabrikalar pahalı veya enerji aksaklıkları nedeniyle yarı kapasite ile çalışıyor. Bunun için proje ve çalışmalarımız olacak. Organik tarıma elverişli bir konumdayız. Eski bir Mardin çarşısını restore edip organik tarım ürünlerinin satıldığı bir halk pazarı oluşturma hedefimiz var” dedi.


Vizyon Projelere Destek


Mardin’in turizm kenti olma özelliğinin yüksek olduğuna değinen Altındağ, şehirleri geleceğe taşıyan vizyon projelerin önemine vurgu yaptı. Altındağ, “Mardin, tarihi ve kültürel değerleri ile Milano’yu geride bırakacak bir konum ve güzellikte. Şehrimizin vizyon projelere ihtiyacı var. Birinci caddenin yayalaştırılması, tarihi doku içerisinde bulunan bütün görsel kirliliklerin ortadan kaldırılması ve Balon ile Teleferik projelerimiz var. Bazıları güvenlik sorunu doğurabilir.  Balon projesi dengesiz rüzgar akıntılarının engel olabileceği söz konusu. Zaman içerisinde bütün projelerimiz hayata geçireceğiz” şeklinde konuşmasını sürdürdü.


Altındağ, vatandaşın teşvik kullanarak hayata geçirmek zorunluluğu olan projeleri yakından takip etmeye ve yerine getirilmeyen taahhütlere karşı duyarsız kalmamaya kararlı olduklarınız sözlerine ekledi.

Bu haber 1049 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar