Dolar 3,8866
Euro 4,5863
BİST 107,71
Altın 1,278,2

Mardin'de 11 Otel Kapandı, 480 Tur İptal Edildi!

Mardin'de 11 Otel Kapandı, 480 Tur İptal Edildi!
Eklenme Tarihi : 02 Mart 2016, 19:51
AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2016 yılı bütçe görüşmesinde AK Parti Grubu adına konuşma yaptı.

HABER MERKEZİ - AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın TBMM’de yaptığı konuşmada, 2015 yılında 600 bini aşkın yerli ve yabancı turist ağırlayan, 2023'te 5 milyon turist hedefleyen Mardin'de bu durum en çok turizm yatırımcılarını zorda bıraktığını, il genelinde, 6.500 yatak kapasitesiyle mevcut durumdan en fazla etkilenen şehirlerin başında geldiğini, 480 tur iptal edilirken 11 otel kapısına kilit vurulduğunu ve turizmciler oluşturdukları istihdama ara vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın TBMM’de yaptığı konuşma şöyle:


“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı ve Süryani'siyle bin yıldır beraber yaşamış Anadolu topraklarında kadim bir de medeniyet geçmişi bulunan Mardin'in bir ferdi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesi üzerinde AK PARTİ Grubu adına söz aldım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.


Hepimizin gayet iyi bildiği gibi ülkemiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, geniş kültür yelpazesine sahip önemli bir coğrafya üzerinde bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili cennet vatanımız yazlık turistlerin vazgeçilmezi olduğu gibi yaz kış demeden üzerinde karı eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle kış turizminin vazgeçilmesi, zengin ve şifalı sularıyla özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla bir kaplıcalar cenneti ve en nihayetinde benim seçim bölgem olan Mardin'in de içinde bulunduğu tarih, kültür ve inanç turizmiyle yıldızı parlayan bir konuma gelmiştir. Bakanlığımız kültür mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla geride bıraktığımız 2015 yılında birçok yeni müze açmış, yenilenen müzelerle birlikte türbelerin, inanç ve kültür merkezlerinin de yapılan restorasyonlarla ülkemize kültürel anlamda yeni değerler katmıştır. Bakanlığımız, geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyan arkeolojik kazılara da özel önem vermektedir. Bu kazıların arasında seçim bölgem Mardin il sınırları içerisinde bulunan, Güneydoğu'nun antik Efes'i olarak adlandırılan, Babil ve Pers İmparatorluklarına ait tarihî kalıntıların gün ışığına çıkartılması için kazıların devam ettiği Dara Harabeleri de bulunmaktadır.


Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizin bildiği gibi ülkemiz önemli turizm cennetidir. Bu zenginlikleri yerinde görmek üzere her yıl milyonlarca turisti ülkemizde ağırlıyoruz. Ülkemizin bacasız sanayisi olan turizmimizden ekonomiye yapılan 36 milyar dolarlık çok ciddi bir gelir olduğunu ve bu gelirin artırılmasına yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, turizm pastası ve buna bağlı olarak turist sayısını artırmaya yönelik farklı proje ve çalışmalarla önemli atılımlar sürdürdüğünü görüyoruz. 2002 yılında turizmde dünya sıralamasında 17'nci olan ülkemiz, iktidarımız döneminde uygulamaya konan doğru politikalarla 6'ncı sıraya kadar yükselmiştir. Nisan ayında başlayıp altı ay boyunca sürecek olan ve 30'un üzerinde ülkenin katılım sağlayacağı öngörülen, 7 milyonun üzerinde ziyaretçisi beklenen Antalya'da düzenlenecek olan EXPO 2016'ı, ülkemiz turizmi açısından çok önemli bir organizasyon ve büyük bir etkinlik olacaktır.


“MARDİN’DE 480 TUR İPTAL EDİLDİ, 11 OTEL KAPATILDI”


Son dönemde, ilim Mardin'de sınır komşularımızda yaşanan iç sorunlar ve bu sorunların etkisiyle bölgemizde yaşanan güvenlik sorunu nedeniyle her alanda olduğu gibi turizm alanında da büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Geride bıraktığımız 2015 yılında 600 bini aşkın yerli ve yabancı turist ağırlayan, 2023'te 5 milyon turist hedefleyen Mardin'de bu durum en çok turizm yatırımcılarını zorda bırakmıştır. İl genelinde, 6.500 yatak kapasitesiyle mevcut durumdan en fazla etkilenen şehirlerin başında gelmektedir. 480 tur iptal edilirken 11 otel kapısına kilit vurulmuş, turizmciler oluşturdukları istihdama ara vermek zorunda kalmıştır. Turizmden elde edilecek kâr ve oluşabilecek istihdam potansiyeli düşünüldüğünde, faydaları birinci derecede bölgede yaşayan vatandaşlarımızı etkileyecektir.


Buradan, Meclis çatısı altında bulunan diğer siyasi parti temsilcilerine de bir çağrıda bulunmak istiyorum: İç sorunların hallolması nasıl halkımıza yarayacaksa atılacak adımların da halka mal edilmesi gerekir. Biz milletin temsilcilerinin fikrî ve siyasi duruşu ne olursa olsun, bu konuda iş birliği içerisinde olmalıyız. Bu vesileyle, bugüne kadar yapılmış olan hizmetlerde emeği geçen bütün bakanlarımıza, Sayın Bakanımız Mahir Ünal Bey'in şahsında minnet ve şükranlarımı sunuyorum.


Bu duygu ve düşüncelerle, yeni, güçlü, büyük Türkiye'nin hepimizin olacağını belirtir, bütçemizin ülkemiz ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim. Yüce heyetinize saygılarımı sunarım.”Bu haber 893 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Siyaset Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar